V Als er één trek heeft, voelt de rest dat gelijk 66 Veel cliënten zijn straatwijs en meester in het zand in de ogen strooien VERDIEPING 11 J Het was een schreeuw om aandacht. Een riskante schreeuw, dat wel. Al leen besefte hij dat vier jaar geleden totaal niet. De branden die Frits op verschillende locaties in het noorden van het land stichtte, zijn naar eigen zeggen uiteindelijk zijn redding ge weest. Dat hij vrij snel gepakt werd, drie maanden na zijn eerste brand, voelde voor de 22-jarige vooral als een opluchting. „Als dat niet was gebeurd, had ik niet gewe ten hoe het nu met me was geweest. Of ik er nog was geweest", vertelt Frits, achter overleunend in een tuinstoel, op het bui tenterras van De Kastanje. Op die besloten afdeling, gelegen op het terrein van Stich ting Trajectum in de bossen van het Drents-Friese Wold, is hij de afgelopen tijd naar eigen zeggen tot inkeer gekomen. De Kastanje is speciaal ingericht voor mensen als hij: gedragsgestoorde, licht verstande lijk beperkten met een verslaving. Gitzwart was de periode voorafgaand aan zijn arrestatie. Frits voelde zich verloren. Ie dere avond dronk hij tien tot vijftien bier tjes; om daarna, zwaar onder invloed, luk raak objecten op straat in brand te steken. Het begon met vuilniscontainers. Daarna volgden auto's. De destijds 18-jarige was de schrik van de buurten waar 's nachts de vlam in de pan sloeg. Daar stond hij nooit bij stil. „Het ging mij om de sensatie. Ik zocht spanning. Op dat moment waren die vlammen heel mooi. Ik had echt niet in de gaten wat voor gevol gen het had." Zijn celstraf luidde het keerpunt in zijn ver slaving in, althans in zijn lichamelijke af hankelijkheid van alcohol. Verslaafden die vast komen te zitten, gaan direct cold tur key: geen druppel alcohol of shot drugs krij gen ze meer. Daarmee werd Frits nog steeds niet echt wakker geschud. Dat ge beurde naar eigen zeggen pas na zijn deten tie. De rechter gaf hem niet alleen celstraf, maar ook een verplichte behandeling van zijn verslaving. Die vond hij dus ver weg van de bewoonde wereld en alle verleidin gen die deze met zich meebrengt. „Ik had het heel moeilijk in het begin. Had ook vaak last van 'trek'. Maar tijdens thera pie heb ik me een keer kwetsbaar opge steld en werd ik met mijn neus op de fei ten gedrukt. Ik besefte voor het eerst dat ik hele grote problemen had. Al jaren eigen lijk." Frits komt uit een gebroken gezin en kent een familiehistorie van verslaving en ge weld. Het kwam er tijdens zijn therapieën allemaal uit. Ineens. De jonge noorderling is een typisch voorbeeld van de vele 'be schadigde mensen' die bij Trajectum rond lopen, constateert operationeel manager Huub Dijns. „We zeggen hier wel eens: als er voetbalrellen zijn en de ME voert een charge uit, zie je er 499 wegrennen en een tje die blijft staan. Die ene is degene die hier ook rondloopt; die totaal geen idee heeft wat de gevolgen van zijn gedrag zijn en al snel een grens over gaat." Jongens als Frits belanden normaal gespro ken als veelpleger in de gevangenis. Daar zitten ze hun straf uit; jaar in, jaar uit. Ze begrijpen niet echt wat ze daar doen en worden ook niet begrepen. Dat leidt dan weer tot dwars gedrag, zegt Dijns. Om cliënten te leren praten over onderlin ge spanningen en frustraties, is er één keer per week een groepsgesprek, een verplicht onderdeel van de behandeling. Die heeft als doel om, zoals Frits uit de notulen voor leest, 'dagritme te krijgen, op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen bij andere bewoners en een groepsgevoel te creëren'. Ook worden er lopende zaken besproken: een uitstapje naar de dierentuin van Em- men en aansluitend 'Chinees halen in Vled- der' bijvoorbeeld. Net als de 240 uur taak straf die een van de bewoners binnenkort nog zal moeten uitvoeren e'n die gevolgen kan hebben voor zijn aanwezigheid bij de groepsactiviteiten. Het zijn niet altijd de ge makkelijkste bijeenkomsten. Van de cliën ten wordt verwacht dat ze op tafel leggen met welke problemen ze worstelen en wat wel of niet goed gaat. En aan wie ze zich er geren. Tijdens de bijeenkomsten wordt ook duide lijk dat sommigen hun behandeltraject veel te lang vinden. „Ik wil hier helemaal niet zijn, ik wil niet tot de standaard van de groep behoren", zegt Dave. Ook zien ze geen perspectief of zijn bang om straks op eigen benen een leven te moe ten leiden. Dat roept onherroepelijk span ningen op bij andere bewoners. Op het whiteboard in de groepsruimte staat bij iedere naam wat die bewoner zichzelf tot doel heeft gesteld, variërend van 'op ver lofbereikbaar blijven' tot 'ik zal nee zeg gen en me niet laten overhalen als ik drank en drugs aangeboden krijg'. De stapjes die de cliënten zetten, vergen soms veel geduld, erkent Huub Dijns. „Sommigen denken: als het nu goed gaat, ben ik wel klaar hier. Maar zo eenvoudig ligt het niet. Helemaal niet als je bekijkt wat er nodig is om ze, al dan niet begeleid, op een goede plek onder te brengen, waar voorkomen wordt dat ze terugvallen in oud gedrag. Het kan lang duren voor daar over door alle betrokken instanties knopen kunnen worden doorgehakt." Voormalig brandstichter Frits begint lang zamerhand ook ongeduldig te worden. Al thans, hij vindt inmiddels dat er wel pro gressie mag komen in zijn uiteindelijke overstap naar een eigen woning en begelei de werkvoorziening. Zijn begeleiders bea men dat de 22-jarige grote stappen vooruit heeft gemaakt, maar klaar is hij nog zeker niet. Frits zelf weet inmiddels heel goed wat hij wil en vooral wat hij moet doen om niet in oud gedrag terug te vallen: be zig zijn, vooral buiten, met de cirkelzaag en de maaimachine. „Ik ben een doener", zegt hij. Alcohol? Die zal Frits nooit meer aanraken, zegt hij. Hij weet wel dat hij ge voelig blijft voor 'trek'. Inmiddels heeft zijn drankverslaving plaats gemaakt voor een andere, minder schadelijke variant waarin hij zijn ei kwijt kan: hardlopen. Twee keer anderhalf uur per dag rent Frits rond het terrein. Oh ja, en roken doet hij ook nog, geeft hij toe. „Ik moet al zoveel la ten, dit is het enige dat ik mag." Aan sommige cliënten van De Kastanje is in eerste instantie helemaal niet te merken dat ze een laag IQ- tussen de 50 en 85 -, gedragsstoornissen en een verslaving hebben. Ze zijn welbe spraakt en weten welke sociaal gewenste antwoorden ze moeten geven. „Ze zijn straatwijs en meester in het zand in de ogen strooien. Dat hebben ze geleerd om zich staande te kunnen houden en aan hun spul te kunnen komen", licht Maria Trentelman toe, programmaleider Versla ving en behandelaar van afdeling De Kas tanje. Een van de eerste behandelpunten, naast het zorgen voor een veilig behandel- klimaat, is om door die facade en het ma nipulatieve gedrag heen te prikken. Voor al door de verslaafde te laten inzien dat hij zichzelf daarmee voor de gek houdt. De cliënten zijn bijna allemaal afkomstig van de gesloten afdeling van de naastgele gen Forensisch Psychiatrische Kliniek De Beuken. Ze hebben een strafrechtelijke achtergrond of zijn via een rechterlijke machtiging gedwongen in de kliniek te rechtgekomen, omdat ze een gevaar voor zichzelf of anderen vormden. De bewo ners krijgen dan ook langzaam maar ze ker meer vrijheden, althans zolang ze daarmee kunnen omgaan. Ze mogen op verlof, al dan niet begeleid. Ze mogen bij wijze van testcase zelfs, met beperkt zak geld op zak, naar een stad of naar een ca fé. „Als iemand toch een terugval heeft, dan staan we daar uitgebreid bij stil: was het nu echt zo lekker en heeft het je gehol pen? We leren ze daar zelf over na te den ken", aldus Trentelman. De begeleiders zijn op de afdeling conti nu alert op onderlinge spanningen. Die zijn er, mede als gevolg van de ontwen ningsverschijnselen waarmee bewoners ook nog kampen. „Als er één last heeft van 'trek', en mogelijk dreigt terug te val len in zijn verslaving, voelt de rest dat ge lijk. Ze voelen ook haarfijn aan als er iets circuleert", aldus Trentelman. Dealers we ten de weg naar dit soort behandeloorden nu eenmaal te vinden, zeggen de behan delaars. Drank en drugs worden niet op de afdeling gedoogd. Met urinecontroles, ook onaangekondigde, wordt bijgehouden in hoeverre de cliënten clean zijn. Een ka mer kan ook worden doorzocht, met na me als er geruchten zijn dat er toch 'spul' binnen de muren circuleert. Dat valt nu eenmaal niet te voorkomen. „Cliënten gaan wel eens in de fout, ja. Maar we zijn niet van de repressie, van de harde straf fen. Terugval en daarop reageren zijn on derdeel van de behandeling. Zodra wij het vermoeden hebben dat er een onder linge deal op de afdeling is gesloten - dat gebeurt wel eens - volgt een stevig ge sprek. Dan laten we wel inzien dat dit ge drag gevolgen kan hebben voor de toe komst die ze voor ogen hebben, een ge zond leven zonder drugs en alcohol." DONDERDAG 24 OKTOBER 201 3 'Toen waren die vlammen heel mooi' door Niki van der Naald I Op een whiteboard moeten de bewoners bijhouden aan welk doel ze werken. Hun kamers mo gen ze naar eigen inzicht inrichten, foto Kees van de Veen De namen van cliënten zijn op verzoek gefin geerd. De eerste aflevering van dit tweeluik stond op zaterdag 19 oktober in de krant. Behandelaar Maria Trentelman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79