Kirchner rekent op steun v Russen vrezen terreurcampagne in aanloop naar 'Sotsji' 8 BUITENLAND In de Blue Mountains worden de bewoners heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. 66 Vroeger moest je als jongere je mond houden Zoals alle bewoners van de Blue Mountains wordt dit Nederlandse gezin heen en weer geslingerd tus sen hoop en vrees. Van minuut tot minuut wordt bijgehouden waar het vuur zich bevindt. De te levisie staat de hele dag aan, inter netpagina's worden voortdurend ververst. De overheid wil de bewoners het liefst weg hebben. De brandweer commandant roept de mensen op een dagje met de kinderen naar het strand te gaan. Op die manier blijven de wegen beschikbaar voor hulpverleners. De brandweer heeft het druk. Het is heet en droog, met windstoten tot too kilometer per uur. „De al lerslechtste omstandigheden die je kunt hebben", vindt brandweer commandant Shane Fitzsim- mons. Tot nu toe zijn al 208 hui zen in vlammen opgegaan. Veel bewoners zijn druk bezig om hun huis zo goed mogelijk te beschermen tegen het vuur. De tuin wordt leeggemaakt, dakgo ten geveegd en overal staan em mers met water klaar. Vader Piet Roebers zit bij de vrij willige brandweer en vertrekt rond het middaguur naar de ka zerne. Dat zijn eigen huis kan af branden terwijl hij elders een brand blust, houdt hem niet be zig. „Als je hier komt wonen, dan weet je dat zoiets kan gebeuren." Om op een mogelijk vertrek voor bereid te zijn, legt moeder Henriëtte alvast de trouwalbums in de auto. De kinderen mogen elk een doos met spullen meene men. Karlijn van tien heeft een beer meegenomen, foto's van de familie en een gipstegeltje met een afdruk van haar voet en hand. Het dreigende gevaar maakt veel indruk. „Ik droomde dat papa en mama mij achterlieten. Dus ik was best wel bang." Inmiddels heeft het leger erkend dat het de grootste brand in de Blue Mountains zelfheeft veroor zaakt. Het oefende met explosie ven op de dag dat de branden be gonnen. Nader onderzoek moet le ren hoe dat heeft kunnen gebeu ren. De familie Roebers besluit na veel wikken en wegen om toch te blij ven. Henriëtte reageert opgelucht, maar blijft voorzichtig. De wind is tenslotte onvoorspelbaar en het vuur slechts vijf kilometer verder op. „Ik houd er rekening mee dat we vannacht alsnog moeten vluchten." m Tienduizenden Argentijnen zijn naar het plein gekomen om de 'presidente' Cristina Kirchner een hart onder de riem te steken. Zon dag kiest Argentinië een nieuw parlement. Voor het eerst mogen ook jongeren van 16 jaar en ouder stemmen. Presidente Kirchner re kent op ze. Fuerza Argentina, Fuer- za Cristina (Hup Argentinië, hup Cristina) staat op een spandoek dat bijna zo breed is als het plein. Zelf is Kirchner niet aanwezig. Zij herstelt van een operatie waarbij een bloedprop uit haar hoofd werd verwijderd. Maar overal waar je kijkt zie je haar gezicht op vlaggen, shirts en foto's. De jeugd steelt de show: ze dan sen, zingen en springen vol over gave. Dit is de jongerenbeweging van Kirchner. De afgelopen jaren heeft zij veel voor hen gedaan. De kinderbijslag is ingevoerd, scholie ren krijgen gratis laptops en jonge ren hebben stemrecht. Ook knapte de regering scholen en universiteiten op. Dat zijn de kweekvijvers van de politiek. Vir ginia studeert politicologie en is al twee jaar actief voor La Campo ra, de grootste politieke jongeren organisatie van Argentinië. „Vroe ger moest je als jongere je mond houden, maar nu hebben we let terlijk en figuurlijk een stem ge kregen." De stemming wordt met de mi nuut uitbundiger. Door het oor verdovende lawaai van trommels en vuurwerk is Esteban bijna niet te verstaan. „We hebben nu recht Het was alweer een tijdje geleden dat Rusland werd getroffen door een aanslag: voor het laatst ont plofte in januari 2011 een bom op het Moskouse vliegveld Demode- dovo die 37 mensen van het leven beroofde. Maar hoezeer president Vladimir Poetin ook bezweert de islamitische terreur uit de onrusti ge Kaukasus met wortel en tak uit te roeien, de aanslagen blijven te rugkeren. De zelfmoordactie van afgelopen maandag zou volgens de Russi sche autoriteiten zijn uitgevoerd door 30-jarige Naida Asijalova uit Dagestan. Ook andere aanslagen werden gepleegd door vrouwen uit Tsjetsjenië of Dagestan. Ze worden zwarte weduwen ge noemd; vrouwen wier man omge komen is in de strijd tegen Rus land. De Russische nationaal-bolsje- wiek Edoeard Limonov analyseer de gisteren op zijn blog dat Dage stan tegenwoordig hofleverancier is van de islamitische terreur. De deelrepubliek is zwak, in te genstelling tot buurland Tsje tsjenië, waar de pro-Russische president Ramzan Kadyrov met moord en marteling zijn burgers eronder houdt. Dus verplaatsen terreurcellen zich naar gebieden waar vanuit ze gemakkelijker kun nen opereren, aldus Limonov. Volgens islamoloog en Kauka- sus-kenner Aleksej Malasjenko van het Carnegie-centrum in Mos kou zou de aanslag in Volgograd heel goed het begin kunnen zijn van een hele serie. „Ik ben zeer ongerust, want ik geloof dat dit de eerste bel is voor de Olympi sche Spelen. We kunnen meer aanslagen verwachten", zei hij te gen dagblad The Moscow Times. Die angst is des te meer gerecht vaardigd doordat de leider van de ondergrondse islamitische bewe ging in de Kaukasus, de Tsje tsjeen Dokoe Oemarov, afgelopen zomer een zelf opgelegd morato rium op aanslagen introk. Hij wil daarmee de spelen in Sotsji sabo- teren. „Ga er met volle kracht te genaan", zei hij tegen zijn aanhan gers. Na twee oorlogen in Tsjetsjenië en door het feit dat het Kremlin dictators als Kadyrov nog altijd de hand boven het hoofd houdt, rest de vraag of de radicalisering van het gebied nog een halt is toe te roepen. De haat tegen de Russen zit diep, de extremisten willen niets minder dan een islamitisch kalifaat en zolang Moskou niet op een of andere manier het gesprek aangaat met de opstandelingen, is het wachten op de volgende dreun. Voor Poetin moet het een nacht merrie zijn: 'zijn' Sotsji overscha duwd door demonstrerende ho mo's en ontploffende bommen. Blijven of gaan, is het dilemma door onze correspondent Robert Portier BLUE MOUNTAINS - Gaan, of toch blijven? De familie Roebers-de Ko ning twijfelt. Hun huis wordt aan twee kanten bedreigd door vuur, maar ze hopen dat de wind het vuur weg zal drijven. Om op een mogelijk vertrek voorbereid te zijn, legt moeder Henriëtte vast de trouwalbums in de auto Inmiddels heeft het leger toegegeven dat het waarschijnlijk de grootste brand heeft veroorzaakt Jongeren betuigen vol vuur hun steun aan presidente Kirchner, onder de vlag van La Campora. foto Niels Wenstedt door onze correspondent Remi Lehmann BUENOS AIRES - Op het historische Plaza de Mayo, in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, waar de dwaze moeders in opstand kwa men tegen de dictatuur, hangt van daag een feeststemming. Virginia door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Na de bomaanslag op de bus in Volgograd die deze week aan zes mensen het leven kostte, zijn de Russen wakker geschrok ken. Is de terreurdaad het begin van een bommencampagne in de aanloop naar de Olympische Win terspelen in Sotsji begin 2014? Exremisten in de Kaukasus strijden voor een islamitisch kalifaat. De haat tegen de Russen zit diep Aanslag op bus in Volgograd eerste sinds januari 2011 toen vliegveld Moskou het doelwit was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76