NAVO-plan Tipgever' en 'maffiamaatjes' gaan hun leven beteren OPEN DAG J519re007- 469^00;- 429^007- 388.000,-k, 44 Ik heb soms het gevoel nergens bij te horen. Een kant van de familie ken ik helemaal niet IN PRIJS VERLAAGD! T THEELEN PARTNERS BINNENLAND 7 Geboren via een draagmoeder, uit een anonieme eicel en zaadcel. „Dit moet je een kind niet aandoen." HEERLEN - Wanneer Ties van der Meer (34) met het openbaar ver voer reist, kijkt hij altijd extra aan dachtig naar de mannen tussen de 50 en 60. Beweegt een van hen misschien precies zoals hij? Zou dat dan mogelijk zijn biologische vader zijn? Van der Meer is geboren uit het zaad van een anonieme donor. Niet weten wie zijn vader is, geeft hem nog altijd een 'onbestemd' gevoel. „Ik heb soms het gevoel nergens bij te horen. Een kant van mijn familie ken ik helemaal niet." Maar hij weet tenminste nog wie zijn biologische moeder is. Dat geldt niet voor een Limburgs kindje dat vorig jaar uit Spaanse anonieme eicel- en zaadceldono ren werd geboren. Als embryo groeide dat in de buik van een draagmoeder. Dit kind zal nooit zijn biologische ouders kunnen achterhalen. Het heeft geen stam boom, geen familiegeschiedenis, niets. „Dat lijkt me heel zwaar", zegt Van der Meer, tevens voorzit ter van de stichting Donorkind. Zoiets moet je een kind eigenlijk niet aan willen doen, vindt ook gynaecoloog Frans Roumen van het Atrium Medisch Centrum in Heerlen. Toch begeleidde hij deze zwangerschap. „Wij kwamen voor een voldongen feit te staan", geeft hij aan. De draagmoeder was al zwanger. „En een zwange re heeft in de eerste plaats recht op zorg en die kreeg zij dan ook." De mensen die het kindje nu op voeden, konden zelf geen kinde ren krijgen. IVF bood hen geen uitkomst, omdat de vrouw te wei nig eicellen had. Een adoptiepro cedure werd gestart maar afgebro ken. Het echtpaar vond dit traject te intensief, beschrijft Roumen in artsenblad Medisch Contact. Een aangetrouwde tante van 47 jaar bood toen aan draagmoeder te worden. Om er voor te zorgen dat het kindje niet meer gene tisch materiaal van de ene ouder zou hebben dan de andere, maak te de wensvader een 'opmerkelij ke keuze', licht Roumen toe. „Hij besloot zijn eigen zaad niet te ge bruiken." In plaats van daarvan ging de tan te naar een Spaanse kliniek om daar een embryo, ontstaan uit een anonieme eicel en anoniem zaad, te laten plaatsen. In Nederland had dat nooit gemo gen. Hier is het sinds 2004 voor artsen verboden om met anonie me zaad- of eiceldonoren te wer ken. Een kind heeft namelijk het recht zijn afkomst te kennen, zo staat in de Wet Donorgegevens Kunstmatige Bevruchting. Kinderen die sinds 2004 geboren zijn via donatie kunnen vanaf hun zestiende de persoonlijke ge gevens van de donor opvragen bij de stichting Donorgegevens Kunstmatige Bevruchting in Den Haag. Effect is wel dat sommige wensouders zich nu laten behan delen in landen waar anonieme zaad- en eiceldonatie wèl is toege staan. „De kinderwens kan ongelooflijk sterk zijn", weet Roumen uit de praktijk. „Het kan zelfs een obses sie worden." Volgens zorgminister Edith Schip pers zullen er altijd mensen zijn die ondanks waarschuwingen hun heil zoeken in het buiten land. „Dat valt niet te voorko men." Ties van der Meer heeft geen goed woord over voor ouders die zoiets doen. „Zij ontnemen hun kind willens en wetens zijn af komst." Zijn eigen moeder kon destijds niét anders, geeft hij aan. Zaaddo natie via een kliniek ging stan daard anoniem. „Gelukkig is ze er altijd open over geweest." In Nederland zijn er voor 2004 on geveer 45.000 kinderen verwekt via anonieme donatie. Zij weten vaak niet eens dat ze donorkinde ren zijn. Zij leven in de veronder stelling dat de man die hen op voedde hun biologische vader is. „Vroeger werd er vaak over gezwe gen. Op advies van de arts", zegt Van der Meer. Regelmatig komt het geheim alsnog uit. „Iemand verklapt iets op een feestje of op het sterfbed vertelt de schuldbe wuste ouder het. Dat zijn behoor lijke drama's." De relatie tussen ouder en kind is dan goed verstoord. „De belang rijkste mensen in je leven hebben al die tijd tegen je gelogen." Dit kan bij het (dan vaak volwas sen) kind zorgen voor spanning, depressie en rouw. Hij raadt de op- voedouders van het kindje van twee anonieme donoren met klem aan open kaart te spelen. Nederland is al lang voorstander van grotere internationale samen werking, benadrukte minister van Defensie Jeanine Hennis-Plas- schaert woensdag in Brussel na overleg met haar NAVO-collega's. „Het is een heel goed concept", al dus de bewindsvrouw. Zij hoopt dat het plan over 1 jaar, op de eerstvolgende NAVO-top, nader is uitgewerkt. In tegenstelling tot enkele andere NAVO-lidstaten is Hennis-Plasschaert niet bang dat de nieuwe aanpak leidt tot verlies van soevereiniteit en nationale controle. „Als samenwerking ople vert dat we de belangen van Ne derland beter kunnen behartigen, is het eerder van toegevoegde waarde dan een inbreuk." Ook deelt ze de vrees van de Fransen niet dat samenwerking onder een 'leider' leidt tot specialisatie van legers. „Het is niet de bedoeling dat we worden versmald tot een bepaald onderdeel van de krijgs macht", aldus de bewindsvrouw. Waar het precies vandaan komt, weet advocaat Marnix van der Werf niet. Maar sinds 2007 heeft zijn kantoor Meijering Van Kleef Ficq Van der Werf Advocaten in Amsterdam te maken met de 'gifpen' van Telegraaf-journalist John van den Heuvel. Jarenlang hebben ze de 'feitelijke onjuisthe den' over cliënten en zaken laten passeren, maar omdat die kwalifi caties steeds 'grover en diffame- render' (belastender) worden, spanden ze een kort geding aan. Gisteren stonden de partijen bij de rechtbank in Amsterdam. De advocaten willen dat Van den Heuvel de termen maffiamaatje, maffia-advocaat, onderwereldraad gever en raadgever van crimine len niet meer gebruikt. Van den Heuvel had ook een eis. Strafrecht advocaat Nico Meijering mag niet meer zeggen dat Van den Heuvel de voormalig advocaat (Bram Moszkowicz) van crimineel Dino Soerel heeft getipt over de aan staande arrestatie van Soerel. Kortgedingrechter Mirjam van Walraven had het idee dat ieder een behoefte had aan rust en daar om stuurde ze aan op een schik king tussen de partijen, in plaats van een hard vonnis. En dat lukte, uiteindelijk. Het kort geding had ook een principieel karakter, om dat het draait om de vrijheid van meningsuiting. Journalisten mo gen ver gaan, vooral in columns, betoogde Bas Le Poole, advocaat van Van den Heuvel. Van der Werf, advocaat voor zijn collega's, sluit zich daarbij aan. Maar hij vindt dat Van den Heuvel zich niet als journalist gedraagt, als het om zijn kantoor gaat. „Hij ge draagt zich als partij." Bovendien zorgen de uitlatingen van Van den Heuvel voor reputa tieschade, zegt Van der Werf. Het strafrechtkantoor staat niet alleen vermeende criminelen bij en die andere cliënten zijn niet blij als ze horen hoe hun advocaten in de media worden aangeduid. Verrassend snel werd de zaak ge schikt. Van den Heuvel zegde toe de vier kwalificaties niet meer te gebruiken in relatie tot de advoca ten. Dat had hij overigens ook wil len toezeggen zonder kort geding,, aldus Le Poole. De advocaten zeg den op hun beurt toe de journa list niet meer te noemen als tipge ver over op handen zijnde arresta ties. Le Poole wilde nog een stap verder gaan en stelde voor dat par tijen 'zich niet meer onnodig grie vend over elkaar uitlaten'. „Wat we nooit gedaan hebben, zullen we ook nooit meer doen", sloot Meijering af. 1 MIDDELBURG-MUDDY WATERSSTRAAT 9 (MORTIERE) f 26 OKTOBER TUSSEN 13.00 15.00 UUR Vrijstaande woning Zeer luxe keuken badkamer Tuin aangelegd door architect 5 slaapkamers Nabij golfbaan DONDERDAG 24 OKTOBER 2013 Kind zonder stamboom Svoor door Floor Ligtvoet Ties van der Meer BRUSSEL - Nederland steunt het Duitse plan om binnen de NAVO grotere landen een leidende posi tie te geven. Samen met zo'n coör dinator kunnen andere bondgeno ten bijvoorbeeld een militair pro ject ontwikkelen of tankvliegtui gen kopen. Het gaat om een ge heel nieuwe vorm van samenwer king binnen het bondgenootschap. door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - De ruzie tussen Tele- graaf-journalist John van den Heu vel en strafrechtadvocaten Nico Meijering en Bénédicte Ficq is voor lopig beslecht. Ze zullen zich niet meer onnodig grievend over elkaar uitlaten in de media.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75