'Dunne lijn tussen moord en hulp zelfdoding' ,Zdai9sebu^ THÜRINGEN IN ERFURT Raad van State: alcoholslot treft dronken truckers niet te hard D66 en CL willen verplichte toetsing euthanasieverzoek ry, 4 BINNENLAND UITSPRAAK 'SYRIËGANGERS' 6( Een kwade genius kan misbruik maken van legalisering analyse Voorbereidingen treffen om deel te nemen aan gewapende jihad is strafbaar, oordeelt de rechter. effeweg.nl 4,1, DEN HAAC - Het is een illusie om te denken dat hulp bij zelfdoding ooit legaal wordt. Er zitten te veel ha ken en ogen aan de wetswijziging die daarvoor nodig is. Dat zeggen juristen in reactie op het vonnis in de zaak van Albert Heringa, die zijn 99-jarige stiefmoeder hielp haar leven te beëindigen. „Misbruik ligt op de loer als hulp bij zelfdoding niet langer straf baar is volgens de wet", zegt Hen- ny Sackers, hoogleraar sanctie recht aan de Radboud Universi teit in Nijmegen. „Iemand kan een onwelgevallig familielid om het leven brengen onder het mom van hulp bij zelfdoding, furi- disch gezien is het dan ondoen lijk om het verschil met moord aan te tonen." Als voorbeeld noemt Sackers de mogelijkheid dat iemand van zijn oma af wil, omdat de kosten voor haar verzorging de pan uit rijzen. „Door oma onder bedreiging een dodelijke mix van pillen in te la ten nemen, kun je het op vrijwilli ge levensbeëindiging laten lijken. Een kwade genius kan dus mis bruik maken van legalisering." Ook volgens hoogleraar strafrecht Taru Spronken van de Universi teit Maastricht is het wettelijk vastleggen van een recht op hulp bij zelfdoding niet gemakkelijk. „Het gaat niet alleen om het voor kómen van misbruik. Ook men sen die de beste bedoelingen heb ben, kunnen fouten maken bij de uitvoering van vrijwillige eutha nasie. Welke hulp mag je wel of niet bieden? En wanneer ben je daar gekwalificeerd voor? Je ziet nu al dat zelfs artsen het niet al tijd eens zijn over de vraag hoe en wanneer iemands leven op een waardige manier kan worden beëindigd." De rechtbank in Zutphen ver klaarde Albert Heringa dinsdag schuldig aan het helpen van zijn stiefmoeder bij zelfdoding, maar legde hem geen straf op. Stiefmoe der Moek had haar doodswens drie keer besproken met haar huis arts, maar die wilde de euthana sie niet uitvoeren. De Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde vindt dat hulp bij zelfdoding niet langer strafbaar moet zijn. „Misbruik is altijd mogelijk. Geen enkele wet is too procent waterdicht", zegt di recteur Petra de long van de vere niging. „Door zorgvuldige eisen te stellen aan hulp bij zelfdoding kan veel leed en ellende worden voorkomen." DEN HAAG - Om te voorkomen dat mensen die uitzichtloos en on draaglijk lijden van het kastje naar de muur worden gestuurd als ze om euthanasie vragen, wil len D66 en GroenLinks dat patiën ten het recht krijgen dat hun ver zoek in behandeling wordt geno men. Volgens beide partijen blijkt in de praktijk dat niet iedere arts een verzoek om euthanasie wil toetsen, bijvoorbeeld om gods dienstige redenen. In zo'n geval zou de arts het verzoek moeten doorsturen naar een collega. Het gaat niet om de verplichting voor artsen om mee te werken aan euthanasie. „Verwijzen naar een collega is iets anders dan meewer ken", vindt D66-Kamerlid Pia Dijkstra. „Op deze manier wordt iedereen hetzelfde behandeld en ben je niet afhankelijk van hoe je huisarts hiermee omgaat." ROTTERDAM - Het is, om het bij de woorden van zowel het Openbaar Ministerie als de advocaten van de verdachten te houden, 'een in gewikkeld vonnis' dat de recht bank in Rotterdam gisteren over twee 'Syriëgangers' uitsprak. Het oordeel van de rechter lijkt op het eerste gezicht helder. Ion- gens die zelf openlijk aankondi gen dat ze in Syrië willen deelne men aan de gewapende strijd, ver volgens een ticket naar de Tbrks-Syrische grens boeken en andere voorbereidingen treffen om als jihadist mee te strijden, zijn strafbaar. Naar Syrië afreizen art sich is natuurlijk niet verbo den, erkent de rechtbank. Maar als een zorgvuldige planning aan zo'n reis vooraf is gegaan en bo vendien op internet op niet mis te verstane wijze is aangekondigd dat alle tegenstanders van de 'ji- hadbroeders' een kopje kleiner ge maakt moeten worden, bewijst dat volgens de rechtbank dat ie mand van plan is om geweld te ge bruiken. Het is dat een van de twee ver dachten, een man uit Maastricht, volledig ontoerekeningsvatbaar moet worden geacht, anders had hij gisteren een flinke celstraf op gelegd gekregen wegens het 'voor- Justitie lijkt na vonnis tegen 'Syriëgangers' een 2-0 overwinning te kunnen vieren Justitie wil de uitspraak van de rechter gebruiken om toekomstige Syriëgangers aan te pakken bereiden van moord'. Want dat is het feit dat de Rotterdamse recht bank in zijn zaak wel degelijk be wezen acht. Wie hij exact wilde vermoorden doet er niet toe, het gaat erom dat hij het oogmerk zou hebben gehad om zich in een bloedige strijd te mengen, aldus de rechter. Ook de andere jihadist, een man uit Amsterdam, gaat om die re den niet vrijuit. Hij kreeg gisteren te horen dat hij acht maanden de cel in moet voor voorbereiden van 'brandstichting' dan wel het 'veroorzaken van ontploffingen' vanuit een terroristisch perspec tief. Bij hem werden materialen gevonden waarmee explosieven gemaakt zouden kunnen worden. Uit zijn uitlatingen - die de veilig heidsdiensten onderschepten - viel af te leiden dat hij eveneens naar Syrië wilde reizen om zich daar in de gewapende strijd te mengen. De straf tegen de Amsterdammer viel lager uit dan de drie jaar die het OM eiste, maar toch lijkt justi tie een 2-0 overwinning te kun nen vieren. Ze heeft van begin af aan duidelijk gemaakt dat de los van elkaar staande rechtszaken te gen deze twee Syriëgangers voor al als een testcase moeten worden gezien. Hoeveel straf de verdach ten zouden krijgen deed eigenlijk niet ter zake, dat ze straf zouden krijgen was al voldoende. Over twee medeverdachten van de Maastrichtenaar moet justitie nog steeds beslissen of ze ook voor de rechter gebracht gaan wor den. Die beslissing lijkt een stap dichterbij. De deur voor de succes volle vervolging van meer jihadis- ten is op z'n minst open gezet. De twee Arnhemse mannen die on langs in het Duitse Kleef zijn op gepakt omdat ze onderweg zou den zijn naar Syrië kunnen na hun uitlevering aan Nederland re kenen op een OM dat met dit von nis in de hand stevig in de schoe nen staat. Toch heeft justitie geen reden om alleen maar te juichen. Terecht wijzen de advocaten van de ge strafte jihadisten op het punt dat het OM het groots aangekondigde wetsartikel 134A helemaal niet heeft kunnen bewijzen. Sterker nog: beide mannen zijn vrijge sproken van '134A': het trainen dan wel middelen of inlichtingen THURINGEN EN ERFURT 9l M DEN HAAG - Als een vrachtwa genchauffeur buiten werkuren dronken achter het stuur van een auto zit, is het gerechtvaardigd dat hij tijdelijk geen gebruik kan ma ken van zijn vrachtwagenrijbewijs. Het inkomen van truckers is af hankelijk van dat C-rijbewijs. Toch is de straf 'niet onevenredig zwaar', bepaalde de Raad van Sta te gisteren. Tegen de uitspraak is geen hoger beroep mogelijk. De straf maakt deel uit van het al- coholslotprogramma. Betrapte vrachtwagenchauffeurs moeten een alcoholslot in hun gewone au to laten inbouwen en raken feite lijk ook hun vrachtwagenrijbe wijs voor ten minste twee jaar kwijt omdat een alcoholslot van de wet niet in een vrachtwagen ingebouwd mag worden. Volgens de raad is het alcoholslotprogram- ma een geschikte manier om de verkeersveiligheid te vergroten. Van beroepschauffeurs mag 'een bijzonder verantwoordelijkheids- Van truckers mag een bijzonder verantwoordelijk heidsgevoel worden ver wacht, vindt Raad van State gevoel worden verwacht', vindt de hoogste bestuursrechter van Nederland. Overtredingen buiten werktijd kunnen volgens de raad gevolgen hebben 'voor de rijbevoegdheid en daarmee voor de uitoefening van het werk als beroepschauf feur'. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen had de rijbewijzen van drie vrachtwagenchauffeurs ingetrokken. Ze stapten naar de rechter. Een van hen werd in het gelijk gesteld, de andere twee juist niet. Nu heeft de Raad van State dus bepaald dat de straf rechtvaardig is. door Peter Winterman Henny Sackers, hoogleraar Deur open voor door Niki van der Naald Vertrek Vertrek: 11 november Inclusief: Ax hotelovernachting, 4x ontbijtbuffet, 4x dinerbuffet, dagelijks avondprogramma, begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Comfort Class Touringcar Ontdek Thüringen het centrum van het Duitse geestesleven en de kunstwereld. Maak een stadswandeling door de hoofdstad Erfurt en bekijk de Dom Severikerk en de Kramerbrücke. DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJSI Boek nu: WWW.EFFEWEG.nl of bel 0529 46 96 67 AJIe fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en (18.- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72