TO©S FZC PZC 'Sinterklaasjournaal' en intocht in Groningen blijven ongewijzigd I I I 2 IN HET NIEUWS COLOFON Gratis bij uw abonnement 'PIETITIE' Voor- en tegenstanders van Zwarte Piet hebben de stellingen betrokken. Wie haalt ze er weer uit? éi Sinterklaas is een traditie die wij volgen. Een vrolijk, gezellig familiefeest s3 rp PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O EEN OP bE &R1E RELATIES STRANpT UTRECHT - De 'pietitie' op Face- book, 'tegen de afschaffing van het sinterklaasfeest', werd giste ren binnen 36 uur ruim anderhalf miljoen keer 'geliked'. Haar tegen hanger, 'Zwarte Piet is racistisch', al uit 2011, moet het doen met zo'n zevenduizend likes. De discussie is fel. Voorstanders stellen dat het feest, inclusief Zwarte Piet, een Nederlandse tra ditie is, waar 'men', en vooral de Verenigde Naties, vanaf moet blij ven. Tegenstanders vinden Zwar te Piet racistisch: hij is zwart, heeft dikke, rode lippen en kroes haar en verwijst zo naar stereo typen van 'de zwarte'. Dat piet niet racistisch is bedoeld, gaat er bij hen niet in. De voorstanders wassen juist met dat argument de handen in onschuld. Ruimte voor inzicht in andermans standpunt is er nauwelijks. Ineke Strouken slaakt een diepe zucht. „Wat er nu gebeurt, is dat iedereen zo hard mogelijk roept, niet luistert en in zijn eigen gelijk blijft hangen", zegt de directrice van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed. Dat instituut is de kop- van-jut sinds het vorige week in het nieuws kwam dat het open staat voor een ander uiterlijk van Het is jammer dat niemand, ook de tegenstanders van Zwarte Piet niet, wil luisteren Zwarte Piet. Ja, ze krijgt veel nare e-mails, sombert Strouken. „Men sen die vinden dat ik ontslagen moet worden. Schelden..." Hoe komen we hier nu uit? Wie neemt het voortouw om de par tijen nader tot elkaar te brengen? De oplossing voor de zwartepie- tenkwestie ligt in elk geval niet in Den Haag. De meeste partijen kij ken wel uit hun vingers er aan te branden. Behalve PW-leider Geert Wilders - die zijn vingers blauw twittert over het onder werp - benadrukken bewindslie den en Kamerleden dat het voort bestaan van Zwarte Piet een loka le aangelegenheid is. „Laat iedere organisatie van de intochten over al in het land zelfstandig bepalen hoe ze het sinterklaasfeest wil in vullen. De landelijke politiek moet daar niet van bovenaf een mening over willen opleggen", meent D66. Minister-president Mark Rutte vindt het evenmin een zaak van de regering, zei hij vrijdag. „Zwarte Piet is nou een maal zwart, daar kan ik niets aan veranderen." Ook de NTR, maker van Het Sin terklaasjournaal en organisator van de landelijke intochten, wijst enige verantwoordelijkheid af. „Wij zijn geen eigenaar van de tra ditie. Wij hebben begrip voor de gevoeligheden bij voor- en tegen- standers, maar het is niet aan de NTR om deze traditie zonder maatschappelijke consensus hier- Een praktische reden is dat het journaal al grotendeels is opgeno men. „Het is een kinderprogram ma met een spannende verhaal lijn waar kinderen mee meele ven", zegt de persvoorlichter van de NTR. „Ze maken zich zorgen of hun cadeautjes aankomen. De rest is een discussie van volwasse nen." Hetzelfde geldt voor de landelijke intocht van Sinterklaas in Gronin gen. Het draaiboek ligt al klaar. De NTR past dat niet aan. Of er volgend jaar wat verandert, ligt aan de uitkomst van de discussie nu. RTL wil zich niet in de discussie mengen. „Sinterklaas is een Ne derlandse traditie die wij volgen", zegt Sabine Ottervanger. „Het is een gezellig, vrolijk familiefeest. We zien geen reden om het an ders te doen dan andere jaren. Als we met zijn allen zeggen dat het anders moet, dan zullen we het aanpassen, maar niet meer dit jaar. De Club van Sinterklaas is al opgenomen." Het bedrijfsleven redeneert op de zelfde manier. De Hema past zijn marketing niet aan, zegt woord voerder Inge van Baarssen. „Alle artikelen voor een supersinter klaasfeest liggen klaar. Wij volgen het debat, maar we mengen ons er niet in. Als de consument iets anders wil, geven wij daar gevolg aan." Ook De Bijenkorf ziet geen reden om versiering en viering te wijzigen. Cindy Veldman van de V&D: „Wij zijn natuurlijk tegen racisme, maar we staan achter on ze landelijke tradities." Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:05 5-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07,00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Exclusief voor abonneesl Meld u aan op www.pzc il/abonnee en krijg gratis én onbeperkt toegang tot de E-paper, iPad app, smartphone app én nieuwssite. «iqees die de krant één of enkele dagen -"4en, profiteren tijdelijk mee. Zwarte Piet, hoe door Laurens Kok en Freke Remmers illustratie Nourdin Kouch John Helsloot, onderzoeker door Patrick Wiercx AMSTEROAM - Gooit de discussie rond sint en piet roet in het eten?. 'Het Sinterklaasjournaal' laat de op hef aan zich voorbijgaan en is niet de enige. Sabine Ottervanger, RTL 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70