Verwaarloosd door zijn jonge vrouw Zoonlief wil de erfenis. En wel nu 24 ZEELAND OUDERENMISHANDELING Zeeland gaat - als laatste regio in Nederland - vanaf 1 januari gevallen van oudermishandeling registreren. Dat je haar bankzaken beheert, wil nietzeggen datje haar rekening mag plunderen Het is eerder ouderenmishandeling dan je denkt Praat erover. Het had niet veel langer moeten duren, zag de maat schappelijk werkster wel. Knokig en met een huid als perkament lag de oude man voor zich uit te staren, zijn gedachten ver weg. Wat was er met hem ge beurd? Toen ze eenmaal zijn vertrouwen gewonnen had, begon hij te praten. Wat was hij blij geweest, en trots, met zijn jonge vrouw. Wat een geluk dat hij - dik in de tachtig - nog zo'n mooie en lieve echtgenote had kunnen vinden. Want lief was zijn vijftigjarige blom, althans in het begin. Zo lief, dat hij de rest van zijn familie niet nodig had, vond zij. Zo vond zij ook, dat zij bepaalde wat hij at, en wan neer. En hij liet het gebeuren, want ze was de enige die hij nog had. Ging ze de stad in, dan duurde het soms uren voor ze terug was. Vaak had ze dan al in de stad gegeten, of bij vrienden. Steeds vaker ging hij slapen met een lege maag. Zijn broe ken werden te groorvoor zijn magere lijf. Toen hij zo ver zwakt was dat de buren alarm sloegen, werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Het contact met de familie is met hulp van het maatschappelijk werk hersteld. 200.000 ouderen per jaar", zegt Suzan ne van der Graaf. Zij is beleidsadviseur Huiselijk geweld bij het Zeeuwse CZW-bureau (College voor Zorg en Welzijn). Het gaat om grove schattingen. In 2012 werd in heel het land slechts in 1027 ge vallen daadwerkelijk melding van oude renmishandeling gemaakt. Dat het om veel meer gevallen zou gaan, heeft vol gens ingewijden meerdere oorzaken. Ten eerste hebben de slachtoffers zelf vaak moeite om het misbruik, de uit buiting of mishandeling als zodanig te zien en te benoemen. Het is nogal wat als je eigen familie je financieel uit kleedt, of je overbelaste man en mantel- zorger je uit pure onmacht begint te slaan. Dan over gaan tot aangifte, is een grote stap. Bovendien vergt het nogal wat moed om in te gaan tegen iemand die fysiek je meerdere is, degene die je verzorgt of (bijna) je enige link met de buitenwereld. Een tweede oorzaak is dat mensen om het slachtoffer heen ouderenmishande ling niet altijd herkennen. Er zijn name lijk vele verschijningsvormen. Het mi nisterie van VWS heeft de campagne 'Ouderen in Veilige Handen' opgezet en de Zeeuwse ouderenbonden bena derd om voorlichting te geven over ouderenmishandeling. Hun vrijwilli gers komen immers 'achter de voor deur' bij de doelgroep, als ze ouderen helpen bij de belastingaangifte of het aanvragen van toeslagen. „De ouderen bonden geven workshops en voorlich tingsbijeenkomsten. Daar leggen we uit dat je onderscheid kunt maken in li chamelijke en psychische mishande ling, seksueel misbruik, financiële uit buiting en verwaarlozing", zegt Ad de Witte van Ouderen in Veilige Handen Zeeland. „Wij adviseren onze vrijwilli gers om bij een niet-pluis-gevoel con tact op te nemen met een beroeps kracht van een welzijnsorganisatie of met het Meldpunt Huiselijk Geweld." Marcel Oonk van notariskantoor Sauer en Oonk in Vlissingen heeft het liever over ouderen misleiding, om aan te ge ven dat het vaak een sluipend proces is waarbij subtiel tewerk wordt gegaan. „Wij hebben met enige regelmaat een 'niet-pluis-gevoel' bij een transactie. Bijvoorbeeld als bij het opmaken van een testament of het afgeven van een volmacht, iemand meekomt die toch enigszins druk uitoefent. Dan sturen we zo iemand weg. Of als een pand van een ton voor 50 mille verkocht wordt; dan moet je je als notaris ook achter je Na de dood van haar man had ze zichzelf prima kunnen redden. Gaandeweg kwam ze wel wat moeilijker de trap op, bij het boodschappen doen ging de rollator mee, maar het ging. Tot die dag dat ze viel en haar heup brak. Een paar maanden later zat ze in het verzorgingshuis. En haar huis, dat grote, mooie huis waar in de kinderen geboren waren, waarvan haar man altijd ge zegd had dat het er zo fijn wonen was, bleef leeg achter. „De hypotheek is toch allang afbetaald, ma?", vraagt haar zoon als duidelijk is dat ze het verzorgingshuis niet meer zal verlaten. „Zou je het niet eens verkopen? Ik kan het geld nu goed gebruiken. De auto is aan vervanging toe. Ons dak lekt. Zal ik een makelaar bellen?" Het wordt een terugkerend thema bij de wekelijkse bezoeken. „Heb je er al over nagedacht? De offerte voor het dak is binnengeko men. Gaat flink wat geld kosten, ma. Een schenking zou nu een uitkomst zijn." Geestelijke chantage, druk uitoefenen op iemand die van jou afhankelijk is, voor zijn sociale contacten bijvoorbeeld: ook dat is ouderenmishandeling. In Zeeland worden jaarlijks tus sen de 4000 en 4500 senioren slachtoffer van ouderenmishan deling. „Tenminste: dat leid ik af uit de landelijke cijfers. In heel Nederland gaat het om zo'n 160.000 tot 8« groot m« h« Swunpum HuKrtjk (Mttó 09001 rt t» ti t* lui» op wiw.voofttowi^öiuR Het is eerder ouderenmishandeling dan je denkt. Praat erover. Bet ecrw met hu Sieunpom Owrld 090e 1 16 of kqk op www.voo<eFfiwilitfx*fll Het is niet altijd een blauwe plek door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64