Apotheek ziet fout in recept niet Dode bij brand in seniorenflat BINNENLAND 5 vragen over het Zeerecht tribunaal Het Internationaal Zeerecht tribunaal in Hamburg moet ru zies tussen landen oplossen over de interpretatie en de toepassing van het VN-zeerechtverdrag. Dat verdrag is in 1982 gesloten en in 1994 van kracht geworden. In 1996 begon het Zeerechttribu naal. Sinds de oprichting zijn er in Hamburg zo'n twintig zaken behandeld. Die geschillen gingen onder meer over het gezag over kustgebieden, over het instand houden van visbestanden en over het vrijlaten van schepen en hun bemanning. Het tribunaal telt 21 onafhankelijke rechters, onder wie één Rus. Het Zeerechttribunaal heeft geen politiemacht om af te dwingen dat landen zich aan uitspraken houden. Maar dat betekent niet dat het een papieren tijger is. Landen die het VN-zeerechtver- drag hebben getekend, moeten zich houden aan de uitspraken van de rechters en doen dat door gaans ook. Zo liet Ghana vorig jaar een Argentijns marineschip gaan dat aan de ketting was ge legd wegens schulden, nadat het tribunaal dat had geëist. Nederland wil dat Rusland het Greenpeaceschip Arctic Sunrise en de dertigkoppige bemanning meteen vrijlaat. Onder de beman ningsleden bevinden zich twee Nederlanders, Mannes Ubels en Faiza Oulahsen. Ze werden half september opgepakt tijdens een actie bij een Russisch boorplat- form. De voltallige bemanning is aangeklaagd voor piraterij. Daarop staat in Rusland een celstraf van maximaal vijftien jaar. Minister Timmermans van Bui tenlandse Zaken begon meteen met een arbitrageprocedure. Rus land weigerde de bemanning han gende die procedure vrij te laten, waarop Timmermans deze week besloot om naar het Zeerechttri bunaal te stappen. Binnen een maand volgt nu een uitspraak van de rechters in Hamburg. Rusland heeft het VN-zeerecht- verdrag wel ondertekend, maar zegt nu 'het gezag van het tribu naal inzake de Arctic Sunrise niet te erkennen'. De Russen beroe pen zich op het voorbehoud dat zij het gezag van internationale rechters niet erkennen in conflic ten die draaien om de handha ving van hun eigen rechtsregels. Oftewel: ze kondigen alvast aan dat ze zich niets zullen aantrek ken van een eventueel ongunstige uitspraak van het tribunaal. De procedure gaat gewoon door, maar nu al is duidelijk dat de Rus sen zich niet de les willen laten le zen door een paar rechters in Hamburg. Absoluut niet. Sommige juristen achten de kans vrij groot dat dit niet goed afloopt voor de gevan gen bemanningsleden. De Greenpeace-activisten hadden zich vastgeketend op het boorplat- form. Volgens de Russen wilden ze het platform enteren. Als het tribunaal de bemanningsleden vrijspreekt, zou dat de deur open kunnen zetten voor 'echte' pira ten, bijvoorbeeld uit Somalië. Volgens het VN-zeerechtverdrag is het namelijk verboden om zon der toestemming aan boord te gaan van andermans schip. Nederland bestrijdt dat het gaat om piraterij, maar het is nog wel zaak om daarvoor met sterk be wijs op tafel te komen. 57 procent van de door onderzoekers opzettelijk toegevoegde fouten werd ontdekt en verbeterd Volgens onderzoekster worden veelvoorkomende fouten in recepten veel min der vaak over hoofd gezien Slechts 57 procent van de door on derzoekers opzettelijk toegevoeg de voorschrijffouten werd ont dekt en verbeterd. Het gaat om re cepten met doseringsfouten, me dicijnen die eikaars werking ver sterken of juist verzwakken en medicijnen die werden voorge schreven terwijl er 'contra-indica ties' zijn, zoals een allergie voor een bepaalde stof. v Van de deelnemende apotheken merkte maar 24 procent op dat een patiënt chronisch morfine kreeg voorgeschreven zonder dat daarbij tevens een laxeermiddel werd gebruikt. 84 procent onder schepte wel de viervoudige dosis dexamethason voor een zuigeling. Aangezien de meeste ziekenhui zen de surveillance hebben geau tomatiseerd en er toch nog fouten in recepten worden gemist, moet die worden verbeterd, vinden de onderzoekers. Verder zou het goed zijn als de recepten bedoeld voor kinderen ook met de hand worden gecontroleerd, in afwach ting van betere software. Doordat de onderzoekers bewust moeilijke en zeldzame voorschrijf fouten toevoegden, is het aanne melijk dat in de dagelijkse prak tijk het foutenpercentage geringer is. Volgens onderzoekster Marieke Beex-Oosterhuis hoeven patiën ten niet bang te zijn dat grote, veelvoorkomende fouten niet uit het systeem worden gevist. „Het gaat hier om exotische dingen. De moeilijkheidsgraad van de ver werkte fouten lag gemiddeld een stuk hoger dan de dagelijkse prak tijk. Maar het bewijst wel dat auto matische medicijnbewaking niet volmaakt is en er geïnvesteerd moet worden in goed geschoold en gekwalificeerd personeel." Het onderzoek, waarbij verzon nen fouten naar ziekenhuisapo thekers wordt gestuurd, gaat door. Op dit moment doet de helft van de ziekenhuisapotheken hieraan mee. ZEIST - Bij de brand in een senio renflat in Zeist is gisteravond een dode gevallen. Dat meldde een woordvoerder van de veiligheids regio. Er zijn vijf mensen gewond geraakt. Zij werden naar het zie kenhuis gebracht. Ook zijn er mensen ter plekke behandeld omdat zij rook hadden ingea demd. De brandweer besloot drie verdie pingen van de flat De Grote Kop pel aan De Clomp te ontruimen. Het is nog niet duidelijk hoeveel mensen precies hun huis hebben moeten verlaten. In een naastgelegen gebouw werden de bewoners opgevan gen. De brandweer was met groot materieel aanwezig en er kwa men veel ambulances naar de se niorenflat. De brandweer in Zeist gaf gisteren rond 21.15 uur het sein brand meester. Het vuur ont stond rond 19.30 uur in een wo ning op de vijfde verdieping van de flat. Door de hevige rookontwikkeling had de brandweer lange tijd grote moeite om de brandhaard te berei ken. WOENSDAG 23 OKTOBER 2013 Nederland stapt naar het Zee rechttribunaal om de bemanning van het Greenpeaceschip in Rus land vrij te krijgen. Of die stap iets uithaalt, is maar de vraag. door Peter Winterman "J Wat is het Zeerechttribunaal? y Moet een uitspraak van het tribunaal worden nageleefd? 3 Waarom sleept Nederland de Russen voor het tribunaal? 4 Wat betekent het dat Rusland het tribunaal niet erkent? 5 Is het een uitgemaakte zaak dat Nederland gelijk krijgt? door Floor Ligtvoet DORDRECHT - Ziekenhuisapotheken ontdekken lang niet altijd voor schrijffouten in medicijnrecepten. Dat blijkt uit onderzoek van het Al- bert Schweitzerziekenhuis en het Erasmus MC onder 57 ziekenhuis apotheken in het land. AMSTERDAM - Na een uitstapje naar Friesland voor een in grijpende renovatie, staat de monumentale Faralda-kraan sinds gisteren weer fier overeind op zijn oude stek aan de NDSM-werf in Amsterdam. De enorme stellage hoeft niet meer zoals in de jaren '50 zware objecten te verplaatsen, maar doet vanaf eind dit jaar dienst als luxe hotel. Met op 50 meter boven de grond ronddraaiende slaapkamers en een jacuzzi in de buitenlucht met zicht op de hoofdstad. In de kraan is ook een tv-studio gebouwd, foto Martijn Beekman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5