Kramen zijn straks stevig verankerd Scharendijkse met passie voor planten stelt kruidenboek samen Aangepaste dienstverlening DELTA, van 24 oktober t/m 4 november V Wereldmuziek credo van de JB Orchestra I I I I I I 22 SCHOUWEN-DUIVELAND BOERDERIJNAAM Schouwen-Duiveland kent veel panden met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. £P zierikzee - Nee, de gemeente was de marktkooplieden niet vergeten bij de herinrichting van het Ha venplein in Zierikzee. „We had den op papier bedacht waar de kramen moesten komen staan, maar het is beter om af te wach ten hoe 't in de praktijk uitpakt", zegt Rees Paauwe van de gemeen te. Nadat iedereen content was over zijn plek, hebben de markt kooplui een week of vier geleden aangewezen waar de 'markt-an- kers' moesten komen. Daarmee kunnen ze scheerlijnen vastma ken, zodat ze ook op winderige donderdagen hun standplaats kunnen innemen. Vanwege de le vertijd op de in totaal ruim 200 ankers, kon de aannemer deze week beginnen met het boren van gaten in het plaveisel. In het boek beschrijft Verweij 46 planten 'zo uitvoerig mogelijk'. Van tuintips tot oogstwijze en van vindplaats tot recept. In Plan ten Gezondheid bijvoorbeeld zijn honderd verschillende recep ten opgenomen. „Mijn grote pro bleem was dat je wel van alles over kruiden kunt vinden, maar allemaal heel versnipperd. In elk boek staat een klein deel. Die in formatie wilde ik bundelen." Zon der de lezer echter met een dikke pil op te zadelen. „Het moet ook een boek zijn dat je het veld mee in kunt nemen. Niet te groot en te zwaar, maar iets dat in je rug zakje past." Verweij koos voor een opdeling in vier delen. Na het re cent uitgebrachte Planten Ge zondheid volgt volgend jaar Plan ten Schoonheid. In dat boek zijn onder meer recepten te vin den voor shampoo en mascara. „Ik probeer van alles uit. Dat maakt het ook juist zo leuk om te doen." Later volgen nog de delen Beste klant, Vanaf 24 oktober t/m 4 november gaan we over naar een nieuw systeem voor onze klantenadministratie. Dit betekent dat u te maken kunt krijgen met een beperkte dienstverlening. Als u bijvoorbeeld verhuist in de genoemde periode kan het zijn dat uw aanvraag een paar dagen vertraging oploopt. Vanaf 5 november is de gewone dienstverlening weer van kracht en verwerken wij zorgvuldig de binnengekomen aanvragen. Alles is erop gericht om u nog beter en sneller van dienst te kunnen zijn. Voor nu en in de toekomst. Meer informatie kunt u vinden op www.DELTA.nl/aangepaste-dienstverlening Bedankt voor uw begrip. www.DELTA.nl DELTA I 11 Planten Heerlijkheid (over eten en drinken), Planten Speels heid (zoals bijvoorbeeld verven met planten) en een kinderkrui denboek. Dat laatste boek is een soort bundeling van de overige vier delen maar dan volledig op kinderen gericht. Verweij haar passie laaide al op jonge leeftijd op. „Ik vond het fas cinerend dat je planten voor van alles en nog wat kunt gebruiken. Ze zijn niet alleen maar mooi." Meer informatie is te vinden op www.plantenliefde.nl. De eerste uitgave is te koop bij boekhandel De Vries in Zierikzee en De Drukkerij in Middelburg. ellemeet - Het eerste dat Wille- mien en Hans Lemkes regelden, nadat zij een boerderij aan de Kuijerdamseweg in Ellemeet kochten, was de aanplant van drie jonge treurwilgen. „Op een terp boven zeeniveau, zodat ze bij een mogelijke overstroming geen last hebben van zeewater." Want aan dat zoute water gingen in 1953 de drie treurwilgen ten onder waar aan het pand zijn naam 'de Drie Wilgen' dankt. „Het waren enorme bomen die waarschijnlijk rond 1800 bij de hofstede zijn geplant," weet de 66-jarige groenliefhebber die ja ren de Royal Lemkes Groep run de. Een 132 jaar oude onderne ming die planten voor huis en tuin verhandelt. Het was door dat bedrijf dat het echtpaar in Elle meet terecht kwam. „We woon den vroeger in Alphen aan de Rijn, waar de varenkwekerij van Royal Lemkes stond. Maar nadat er naast de kwekerij een nieuwe rondweg werd aangelegd, gedij den de varenzaden minder goed." Het echtpaar besloot de kwekerij te verplaatsen naar een gebied zonder luchtvervuiling en kiende uit dat dit de Kop van Schouwen en Terschelling zijn. Zo-betrok ken ze in 1996 in de Westhoek een hotelletje om Schouwse boe ren te bezoeken met de vraag of die schuurruimte beschikbaar wil den stellen voor een proef met va rens kweken. In de Drie Wilgen bij Willy en Jan Deist was het ge lijk raak herinnert Hans zich. „Jan vond het buitengewoon boeiend en was bereid een schuur vrij te maken." Het kweekproces, dat via de computer vanuit Alphen werd geleid, verliep goed. Omdat ze ook zelf graag in een ge- De boerderij is van 1850 maar de kloostermoppen in de kelder zijn van 1650 zierikzee - „Het is weer zover: de wintertijd dient zich aan en dan is het ook de hoogste tijd voor de maandelijkse muziekmatinees op de zondagmiddag in Podium De Weverij in Zierikzee." Dat zegt muziekprogrammeur van film theater FiZi Martine Wakkee. Zij heeft voor de komende maanden een gevarieerd programma samen gesteld. Dat begint zondag 27 ok tober met het optreden van de Zeeuwse muziekgroep JB Or chestra. Wereldmuziek spelen is het credo van dit nieuwe tienkoppig gezel schap. De muzikanten nemen het publiek mee op een muzikale rondreis door Zuid-, Midden- en Noord-Amerika, Israël en Europa. Naast een verscheidenheid in jazz-, funk- en popnummers wor den ook uitstapjes gemaakt naar authentieke (volks)muziek. De band bestaat uit vijf blazers (trompet, altsax, klarinet, fluit en baritonsax), een ritmesectie (toet sen, gitaar, contrabas en slag werk) en een zangeres. Het geheel staat onder leiding van Stephan Krekelberg die ook de arrange menten voor zijn rekening neemt. I Gisteren werden de laatste 'markt-ankers' in de bestrating van het Haven plein geboord, foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Ze wil beginnende kruidenliefhebbers wegwijs maken én informatie bundelen. Met haar boek Planten Gezondheid zet Martine Verweij (37) uit Scharendij- ke de eerste stap. the multl-utlltty company De wilgen door Marijke Vael Willemien en Hans Lemkes I Huisnaam De Drie Wilgen staat op In de woonkamer van de bogrderij de dampalen bij de inrit. Links daarnaast, op een terp op zeeni veau, drie treurwilgen die de huis naam onderstrepen. is de oude bedstede in ere her steld waarin de vorige bewoner van de hoeve, Jan Deïst, het levens licht zag. Zondag 27 oktober, Fizi muziekmati- nee, De Weverij, 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48