Zeeuwland voor Vestia Moderne villa verrijst op plaats van scheepvaartmuseumpje MUSEUMHAVEN ZEELAND 20 SCHOUWEN-DUIVELAND Stijn Kemper, architect bij het Rotterdamse bureau Powerhouse Company, verwacht dat de bouw begin volgend jaar begint en een jaar duurt. Het college van B en W heeft in september omgevings vergunning verleend voor de bouw. De beroepstermijn loopt nog tot eind van deze maand. Omdat de woning voor een deel op een primaire zeewering komt te staan, moeten de initiatiefne mers eerst het stormseizoen af wachten. Overigens is de dijk zelf op de nieuwbouwlocatie al hele maal klaar voor de toekomst. Het dijktraject waar het haventje onderdeel van uitmaakt, wordt in 2014 aangepakt door projectbu reau Zeeweringen. Omdat de bouw van een woning en dijkver sterking lastig te combineren zijn, is een stuk dijk van 140 meter lang afgelopen zomer versterkt met verborgen glooiing. De authentieke damwand in het haventje was niet meer sterk ge noeg en heeft nu geen waterke- rende functie meer. Om het oude uiterlijk toch te behouden, is door de aannemer achter de damwand een geul gegraven. Op het schui ne deel van deze geul zijn vervol gens breukstenen gestort. Deze grove stenen zijn overgoten met asfalt voor extra stevigheid. Daar na is de geul weer dichtgemaakt en is het haventerrein netjes afge- De eigenaren van het nieuwe huis voelen zich ook verantwoordelijk voor de omgeving werkt. Van de versterking is dus nu niets meer te zien. Na de sloop van de woning en de vervallen opstallen waar het Mari tiem museum van Joop en Rini van de Marei was gevestigd, was het witte weegbrughuisje nog het enige overgebleven bouwwerk. Sinds het museum is gesloopt, viel het gebouwtje ten prooi aan vandalen, die onder meer de ra men ingooiden. Volgens architect Kemper hebben zijn opdrachtgevers, het echtpaar dat de villa laat bouwen, plannen om'het weegbrughuisje op te la ten knappen. Aanvankelijk was het de bedoeling om dit op te ne men in een subsidieproject waar-, bij ook een aantal andere cultuur historische elementen zouden worden gerestaureerd. Volgens Ria Geluk, die hier het voortouw in had genomen, zijn deze plan nen echter van de baan. Kemper: „Maar namens onze op drachtgever kan ik melden dat wij het huisje zeker gaan herstel len, met of zonder projectmatige subsidie. Met de bouw van het huis komt er voor de eigenaar ook g een sterk verantwoordelijkheids gevoel voor de plek mee." Zodra het nieuwe huis af is (be gin 2015), wonen er weer twee mensen in Viane. Het gehucht tel de in 1840 nog elf huizen met 80 inwoners, vlak na de oorlog ston den er nog maar zes huizen. Na de Ramp bleef er nog maar één woning over: die van scheepsslo- t perij Van de Marei. Voor de huurders van Zeeuwland heeft deze bijdrage geen directe gevolgen, volgens directeur Antoi- ne De Ceuster. „Wij hadden nage noeg hetzelfde bedrag al gereser veerd in de begroting." Het geld gaat naar het het sane ringsfonds CFV. Dit fonds houdt niet alleen toezicht op de woning corporaties, maar is ook wettelijk verplicht noodlijdende woning bouwverenigingen weer finan cieel gezond te maken. In woning bouwcorporatie Vestia moet 675 miljoen euro gepompt na een de bacle met derivatenhandel en in de eveneens noodlijdende wo ningstichting Geertruidenberg nog eens 118 miljoen. Daarom hebben alle woning bouwcorporaties in heel Neder land een flinke rekening gekre gen. „De bedragen zijn verschil lend per corporatie", zegt De Ceuster. „Dat gaat naar het aantal woningen." Voor de relatief kleine woning bouwvereniging Zeeuwland gaat het om 922.050 euro. Het is voor het eerst dat woningbouwvereni gingen in heel Nederland zulke hoge bedragen moeten betalen aan het fonds. In eerdere jaren ging het voor Zeeuwland telkens om bedragen rond de 100.000 eu ro. Dat de woningbouwcorpora ties ook de komende jaren grote bedragen moeten blijven betalen aan het CFV, heeft te maken met het feit dat het fonds na de opera tie van dit jaar nog steeds 200 mil joen euro tekort komt. In augustus lieten de directeuren van verschillende woningbouw verenigingen in Zeeland nog we ten eerder betaalde bijdragen om Vestia te redden terug te willen vorderen. Nu hebben de corpora ties volgens De Ceuster geen keu ze meer. „We hebben gewoon een rekening gekregen." wmhi Het geheim van de door Joeri Wisse OUWERKERK - Een groter contrast is haast niet denkbaar. Waar jaren lang het gezellig rommeltje rond om het Mini-Maritiem museum het beeld van het haventje"Viane domi neerde, staat over een paar jaar een futuristische villa. architect Stijn Kemper door Melita Lanting ZlERlKZEE - Woningbouwvereni ging Zeeuwland moet dit jaar ruim negen ton bijdragen aan het Cen traal Fonds Volkshuisvesting (CFV) om woningbouwcorporatie Vestia te redden. Volgend jaar moet Zeeuwland zes ton bijdragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46