Opmars van de makelaars 4 BUITEN HET ZEEUWSE LANDSCHAP Begin augustus vonden we een jong zeehondje in de Biezelingse Ham, die hulpeloos op de stenen van de zee dijk lag. Dankzij snelle actie van de zoogdieropvang Zeeland werd het beestje opgehaald en ondergebracht in de zeehondencrèche in Pieterbu- ren. Twee weken geleden kwam er een telefoontje. 'Thijsje', genoemd naar mijn kleinzoon die bij de vonde ling was komen kijken, was groot en sterk genoeg om op eigen benen te staan. 'Ons' zeehondje zou, samen met een aantal lotgenoten, vrijgela ten worden op het Noordzeestrand bij Renesse. Natuurlijk gingen we erheen... doorChiel Jacobusse •v Zeehonden spreken tot de verbeelding. Hun koddige snoet, de soe pele bewegingen in het water en - niet in de laatste plaats - hun speelse gedrag maken zeehonden tot ware publiekslievelin gen. Hun aanwezigheid in de Delta wateren legt ons bepaald geen windeieren. De grijze zeehonden op de Brouwersdam trekken complete busladingen bezoekers aan en in de monding van de Westerschelde zijn meerdere bedrijven die speciale zee- hondentochten aanbieden. Ook vaar tochten op de Oosterschelde hebberr vaak zeehonden en bruinvissen als (neven)doel. Daar is ook helemaal niets op tegen zolang kijkers de nodi ge afstand bewaren en ook voor het overige zorgen dat de dieren niet ver stoord worden. En het moet gezegd: dat gaat steeds beter. Wat dat betreft zou je willen dat het respect voor de watervogelpopulaties net zo groot was! Die zaterdag bleek opnieuw hoe groot de publieke belangstelling voor zeehonden is. Hoewel de loslaatactie pas heel laat, en dan met name via Twitter, publiek gemaakt was ston den er op het strand enkele honder den mensen te wachten. Een flinke cirkel was afgezet met roodwit schrik- lint om te zorgen dat de toeschou wers de dieren niet zouden versto ren. Zo bleef een heel stuk strand, on danks het prachtige najaarsweer, leeg, en na vijf minuutjes wachten ar riveerde daar de kleine vrachtauto uit Pieterburen. Zes grote kisten wer den uitgeladen en in een rij op het hoge strand neergezet. Op elke kist was de naam van de zeehond (veelal dezelfde als die van de vinder) ver meld. En toen kwam de grote verras sing. De vinders mochten bovenop de kist van hun vondeling gaan zit ten om de dieren zelf vrij te laten. Ook Thijs mocht, samen met zijn zus je Anna plaats nemen bovenop eén kist. De voorkant van de kisten wordt ge vormd door een soort schuifklep, die van bovenaf kan worden geopend, zo dat de zeehonden naar buiten kun nen zonder direct geconfronteerd te worden met degene die ze loslaat. Het concept werkt perfect: de zeehon den kwamen zonder stress of angst uit de kist en het eerste wat ze te zien kregen waren soortgenoten die zich in dezelfde situatie bevonden. Ei genlijk een heel uitgekiende aanpak, die de losgelaten dieren een optimale kans biedt om, in gezelschap van 'lot genoten', weer aan de vrijheid te wennen. Want dat gaat zomaar niet vanzelf. Een deel van de losgelaten dieren schuifelde onmiddellijk naar het wa ter. Maar twee dieren bleven wat aar zelen rond de kisten, waarschijnlijk omdat ze die als veilige haven in een onbekende omgeving beschouwden. Na war zachte drang van de begelei ders verdwenen ook deze dieren naar de waterlijn, om zich in het onbeken de avontuur van de grote zee te stor ten. Maar één dier leek daar helemaal niets in te zien. Die ging - ondanks verwoede pogingen om hem/haar de andere kant op te dirigeren - in de richting van de duinovergang. Maar het dier werd terug gemanoeuvreerd in de kist en vervolgens vlakbij de vloedlijn losgelaten. Na nog wat ge- aarzel ging het dier zijn soortgenoten achteraan, de wijde zee op. In de verte zagen we een zandbank en met het blote oog kon ik ruim 70 zeehonden ontwaren. Een ervaren teller met verrekijker ontdekte er 124, dus hadden de zeehonden volop ge zelschap binnen handbereik. Vanuit de omstanders kwam luid applaus toen de dieren het ruime sop kozen. Het roept de vraag op of er rond de zeehonden niet teveel poppenkast ge creëerd wordt. Mijn antwoord luidt een volmondig nee. Het feit dat we weer een zeehondenpopulatie heb ben en het feit dat daar zoveel draag vlak voor is, is in niet geringe mate aan Pieterburen te danken. Als het werk alleen maar in stilte zou gebeu ren zouden veel minder dieren opge vangen worden en bovendien zou er veel minder draagvlak zijn bij het pu bliek. Laat de zeehonden maar lekker showen. Onder deskundige begelei ding; dat wel! WOEN Een makelaar met extra veel harten verwijst naar een be roep (cardioloog) of naar een naam, Hartog, Van 't Hart. Een makelaar met een mus erin verwerkt ver wijst ook naar een naam: van de Musse. De zwarte makelaar in de vorm van een vogel (pauw met han gende staart), behoort exclu sief bij het eiland Tholen. foto Gerard Smallegange Zeehondje Thijsje gaat los I TICHTINC Gewone zeehond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40