Een principieel oordeel over het omstreden alcoholslot Weglopers maken aanvullende ziektekostenpolis duurder Kraan terug als hotel 4 BINNENLAND De zorgpremie is in 2014 fors lager. Wie zelf een ziekenhuis kiest, is duurder uit dan wanneer de verzekeraar kiest. 'Pedo mag blijven, onder voorwaarden' „Geen contact met minderja rigen." Dat is een van de elf afspraken die burgemeester Kolff van Veenendaal giste ren in de rechtbank probeer de af te dwingen bij een 48-jarige pedoseksueel die dit jaar na een veroordeling terugkeerde in zijn gemeen te. De man bleef gisteren thuis vanwege alle media- aandacht. Volgens zijn advo caat wil de Veenendaler zich aan bijna alle voorwaar den houden. Hij wil ze al leen niet opgelegd krijgen als een extra straf. 'Meisje chanteert advocaat na seks' Een 53-jarige advocaat uit Den Haag is slachtoffer van een poging tot chantage na dat hij seks had met een 16-jarig meisje. Dat bleek gis teren bij de rechtbank waar het meisje en twee medever dachten terecht stonden. Het meisje maakte filmopna mes tijdens de seks. Achter af zouden de drie geld heb ben geëist van de advocaat. Egbertje viert 111e verjaardag De oudste Nederlander, Eg bertje Leutscher-De Vries, werd gisteren 111 jaar. De Drentse vierde dat in woon zorgcentrum de Molenhof in Havelte. Dochter Mina Smit legde eerder al uit dat het feest 'niet zo uitbundig" zou worden als vorig jaar toen moeder net de oudste inwoner was geworden. HILVERSUM - Zorgverzekeraars gaan hun klanten volgend jaar nog nadrukkelijker sturen naar ziekenhuizen en zorgverleners waarmee ze een contract hebben afgesloten. Wie naar een zieken huis of zorgverlener naar eigen keuze wil, betaalt daar naar ver houding enkele tientjes meer voor per jaar. Dat concludeert directeur Ruud Martens van de vergelijkingsweb site Independer op basis van de premies die de grootste verzeke raar van Nederland, Achmea (vier miljoen klanten) gisteren bekend heeft gemaakt „Je eigen keuzevrij heid gaat meer kosten", consta teert Martens. Bij Zilveren Kruis Achmea daalt de zorgpremie voor de basisverze kering in 2014 naar 99,95 euro per maand (zonder collectiviteitskor ting). Op jaarbasis is dat bijna too euro minder dan de premie die dit jaar wordt betaald. „Een trend breuk", zegt Martens. Sinds de in troductie van de basisverzekering in 2006 steeg de basispremie - uit gezonderd 2009 en 2012 - en nam het eigen risico fors toe. De premiedaling in 2014 is de grootste sinds de start van de ba sisverzekering. Het eigen risico stijgt volgend jaar van 350 naar 360 euro. Met de premiedaling volgt Achmea de Schiedamse ver zekeraar DSW die medio septem ber als eerste zijn premie (90 euro per maand) bekendmaakte. De forse korting op de zorgpre mie betreft de zogeheten natura- polis. Bij een naturaverzekeraar mag je doorgaans alleen naar ge contracteerde zorgaanbieders. „Wie naar een ziekenhuis gaat waar de verzekeraar geen contract mee heeft, is duurder uit", vol gens Martens. Agis (een dochter bedrijf van Achmea) geeft voor een restitutiepolis slechts 57 euro korting in plaats van 114 euro op de naturapolis. Als het aan de verzekeraars had Je eigen keuzevrijheid gaat je als patiënt volgend jaar meer kosten NIJMEGEN - De premie voor de aan vullende verzekeringen zal bij veel polissen volgend jaar om hoog gaan. Dat verwacht Indepen der. Sommige verzekeraars zeg gen geen premieverhoging door te voeren, maar Agis en OZF Ach mea doen dat wel. Volgens Ach mea (Agis) is dat het gevolg van de afnemende animo voor de aan vullende verzekering. Dit jaar daalde het aantal mensen met een aanvullende verzekering van 88 procent naar 85 procent. De stij gende schadelast moet door min der mensen worden gedeeld. Of het aanvullend pakket verschraalt blijkt pas over enkele weken. gelegen was de restitutiepolis in 2014 afgeschaft, en daarmee de keuzevrijheid voor de klant. Het afgelopen zomer gesloten zorgak- koord heeft minister Edith Schip pers van Volksgezondheid de restitutiepolis overeind gehou den. VGZ, CZ en Menzis, de andere grote verzekeraars, maken hun premie pas later bekend, maar In depender verwacht dat ze Ach mea zullen volgen. Achmea zegt dat de premiedaling te danken is aan de scherpe inkoop bij zorgver leners, het dalend bezoek aan spe cialist en ziekenhuis en de sterk gedaalde kosten voor medicijnge bruik. De Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) zet daar vraagtekens bij, omdat de ver zekeraars nog geen 50 procent van de ziekenhuizen hebben ge contracteerd. „Wij kunnen ons niet voorstellen dat Achmea nu op basis van deze bestaande gege vens een premieverlaging inzet", zegt Ingeborg van der Heijden van de NVZ. De afgelopen weken spraken ver schillende ziekenhuisbestuurders hun zorg uit over de 'wurgcon tracten' die ze van de verzeke raars voorgelegd kregen. De 'scher pe inkoop' lijkt sommige zorgver leners de das om te doen. Volgens Ruud Nannes, spreekbuis van de 4.400 logopedisten, overweegt een aantal logopedisten zijn prak tijk te beëindigen omdat Achmea 22 procent minder betaalt dan de 38,03 euro die volgens de Neder landse Zorgautoriteit (NZa) als maximumvergoeding per behan deling geldt. Dat dekt de kosten niet, zeggen de logopedisten. Achmea zegt de vergoeding aan te willen passen als volgend jaar blijkt dat logopedisten voldoen aan de kwaliteitstoets van de ei gen beroepsgroep. Ondertussen gaat de Consumentenbond door met de actie 'Premiejacht', waar voor inmiddels bijna 50.000 men sen de petitie hebben onderte kend. De bond zegt dat de premie volgend jaar wel 300 euro lager kan, vanwege de riante reserves bij de verzekeraars. De bond vindt die buffers véél te hoog. Het gaat in alle drie de gevallen om truckers die met een slok te veel op zijn gepakt. Ze mogen van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) alleen hun rijbewijs houden als ze met een alcoholslot rijden. Dat is een pro bleem voor hen, want van de wet mag zo'n slot niet in een vracht wagen ingebouwd worden. Ge volg: chauffeurs kunnen feitelijk minstens twee jaar niet werken. De Nederlandse rechters zijn ver deeld over de vraag of dit een te zware Straf is. Twee truckers vin gen in hoger beroep bot. Ze mo gen niet meer in de vrachtwagen plaatsnemen. De derde chauffeur, een man uit het Noord-Hollandse Wormerveer, mag van de recht bank in Haarlem echter wél weer rijden. Mensen met een vrachtwa gen- of busrijbewijs worden extra hard geraakt, terwijl bijvoorbeeld de koerier die in een busje rond rijdt wél gewoon z'n baan kan houden met een alcoholslot, rede neert die rechter. De mogelijkheid om een alcohol slot te verplichten, bestaat sinds eind 2011. Alleen bestuurders die gepakt zijn met 1,3 tot maximaal 1,8 promille alcohol in hun bloed komen in aanmerking voor de re geling die voorkomt dat ze hun rij bewijs helemaal kwijtraken. Voor jonge, onervaren bestuurders is de ondergrens 1,0 promille. Inmid dels hebben bijna.zevenduizend mensen een aantekening op hun rijbewijs dat ze alleen nog met een alcoholslot mogen rijden. Bijna drieduizend van hen lieten ook werkelijk zo'n slot inbouwen. Een fikse investering. De kosten kunnen oplopen tot 4.000 euro in twee jaar. En daar kan nog een straf van de rechter bovenop ko men. Want hoewel de drinkende automobilist het slot als een straf zal ervaren, volgens de letter van de wet is het dat niet. Het is een 'maatregel' die het CBR zonder tussenkomst van de rechter op kan leggen. Deze week bleek dat rechters ver bolgen zijn over die gang van za ken. Het CBR houdt bij het opleg gen van de maatregel geen reke ning met de vraag of iemand het rijbewijs nodig heeft voor het werk, stellen de rechters die door deze gang van zaken geneigd zijn milder te straffen. Het Openbaar Ministerie werd in een zaak zelfs niet-ontvankelijk verklaard om dat het alcoholslot buiten de rech ter om was verplicht. De kwestie van de trucker uit Wormerveer die wél mag blijven rijden, was voor het CBR aanlei ding om naar de Raad van State te stappen. Dit bestuursrechtsor gaan behandelde de zaak op de zelfde dag als de kwestie van de twee andere truckers die niet meer in de vrachtwagen mochten stappen. Vandaag volgt zodoende in alledrie de kwesties uitspraak. Een oordeel dat grote gevolgen kan hebben. Niet alleen voor truckers, maar mogelijk ook voor de 'gewone' automobilist die met een slok op wordt gepakt. Tenmin ste, als de Raad van State zich principieel opstelt en meteen de vraag beantwoordt of het CBR wel in de schoenen van de rech ter mag staan. Gebeurt dat van daag niet, dan is het een kwestie van tijd voordat die vraag alsnog aan de Raad van State wordt voor gelegd. tr: zi dt va D; UTRECHT UTRECHT Egbertje Leutscher foto ANP HAVELTE Zorgverzekeraar 'stuurt' patiënt door Chris van Alem Ruud Marten, Independer ANALYSE ALCOHOLSLOT door Paul Bots DEN HAAG - Gelden voor dronken vrachtwagenchauffeurs andere re gels dan voor gewone automobilis ten? Een principiële vraag die de Raad van State vandaag beant woordt in drie verschillende zaken. dc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4