Nieuwe plant- en diersoorten ontdekt Hulp bij zelfdoding moeder geen straf, wel schuldig bevonden Kunstrovers hebben spijt en bekennen IN HET NIEUWS 3 Tilburgers gepakt na grap met nepbom wat ze moesten afvinken." Vaak terecht, oordeelt Leene. „Moeten de keukenkastjes iedere week helemaal gesopt worden als ze nog schoon zijn? Dat doe je thuis ook niet. Ik heb de boel hier heus niet zien vervuilen sinds die regel weg is." Leene wil medewerkers de nieu we regelruimte laten gebruiken om zaken te verbeteren voor hun cliënt. „Pak je vak terug, zeg ik te gen hen." Hij betreurt het dat zorginstelling Careyn voortijdig is afgehaakt, al heeft hij gemakkelijk praten. Zijn cliënten ontvangen in 2015 nog ge woon AWBZ-geld. „En toch, ga met gemeenten en zorgverzeke raars in dialoog. Leg uit waarom je het nu anders doet." Bij de Groningse ouderenzorgin stelling De Hoven hadden ze voor afgaand aan het experiment met regelarme zorg een heuse 'meet- week', vertelt projectleider André Enter. In die week werd allerlei in formatie over de bewoners vastge legd. „Zelfs hoe vaak ze huilden, omdat er dan een verhoogd risico is op een depressie." Bewoners vonden die week heel vervelend, betuttelend. „Ze voel den zich ineens patiënt. Thuis werd immers niet bijgehouden hoe vaak ze huilden." Dus liet de instelling de meetweek varen. Nu wordt gekeken hoe bewoners hun oude leven zo veel mogelijk in een tehuis kunnen voortzetten. Enter: „Hier eten mensen graag stevige kost, vette stamppotten. Het is misschien niet wat de dië tist voorschrijft, maar mensen zijn er wel oud mee geworden. Dus serveren we dat hier." Hij wil de afgeschafte regels voor geen goud meer terug. „Als ie mand slecht ter been was en niet goed zag, moesten wij vragen of hij incontinentiemateriaal wilde dragen; omdat hij of zij dan moge lijk niet meer op tijd het toilet zou halen. Nu wachten we tot ie mand incontinent is." De nieuwe soorten zijn onder meer bijna 260 planten, ruim 80 vissen en 22 reptielsoorten. Ontdekkingen van insecten en an dere ongewervelde diersoorten zijn niet opgenomen in de lijst, sa mengesteld door het WNF. Veel plant- en diersoorten zijn uniek voor het Amazonegebied, omdat ze daar slechts in kleine aantallen voorkomen. Het WNF zegt zich zorgen te maken over de ontbossing in het gebied. Elk jaar wordt er volgens de organisatie naar schatting 7000 vierkante ki lometer bos gekapt. Het Amazonegebied strekt zich uit over Colombia, Peru en Brazi lië. De Amazonerivier is op de Nijl na de langste rivier ter we reld met een geschatte lengte van 6500 kilometer. TILBURG - Drie Tilburgers (22, 23 en 25 jaar) zijn maandagmiddag aangehouden nadat zij paniek had den veroorzaakt door een rokend koffertje tussen een groep wach tende buspassagiers te gooien. De politie meldde dat dinsdag. Het drietal reed in een auto langs de drukke bushalte en gooide uit de geopende raam een rokend koffer tje. In de koffer zaten een rook bom en een elektriciteitskabeltje. Onder de wachtende passagiers ontstond paniek. Zij belden de po litie. Die kon de mannen aanhou den omdat ze van een afstand stonden te filmen. Het Openbaar Ministerie (OM) had een voorwaardelijke celstraf van 3 maanden geëist. Voor hulp bij zelfdoding zonder tussen komst van een arts staat in Neder land maximaal 3 jaar cel. Heringa's advocaat Wim Anker had eerder gezegd dat er sprake was van een noodtoestand en dat Heringa uit overmacht handelde. Moeder Maria 'Moek' Heringa had haar doodswens namelijk drie keer met haar huisarts be sproken, maar die wilde niet zon der meer meewerken. De rechter kon zich niet vinden in de term 'noodtoestand', omdat het niet aannemelijk was dat geen enkele andere arts had wil len helpen. Albert Heringa nam het recht in eigen hand en aange zien hij geen arts is, had hij niet deskundig kunnen handelen in dien er iets fout was gegaan. Wel kwam de hulp duidelijk voort uit naastenliefde en was Moeks dood de wens van zowel zoon als moe der, concludeerde de rechtbank. Heringa voelde zich na afloop „blij noch opgelucht". „Doordat ik schuldig ben bevonden zonder strafoplegging, blijft de strafbaar heid van dit handelen in stand. Daardoor kunnen mensen in een zelfde situatie nog steeds niet transparant zijn." Volgens Anker is door de uitspraak „de kou een beetje uit de lucht, maar lang niet helemaal". De argumenten van de rechtbank waren volgens hem „voor een groot deel theoretisch en cosmetisch". Artsen die wilden helpen, waren er in 2008 niet, aldus Anker. Het tweetal overweegt nog in ho ger beroep te gaan tegen het von nis. BOEKAREST - Vier van de zes ver dachten van de grote schilderijen roof uit de Kunsthal in Rotter dam hebben gisteren in Roeme nië hun betrokkenheid bekend en spijt betuigd. Maar het bleef on duidelijk waar de doeken zijn tij dens de eerste inhoudelijke be handeling van de zaak. Wel strooi den de advocaten met verwijten richting Nederland. Advocaat Catalin Dancu kondigde een rechtszaak aan tegen de Kunsthal en de gemeente Rotter dam. Die hadden volgens hem hun zaakjes niet op orde. Dancu zei dat hij dat gaat bewijzen en hulp zal krijgen van Nederlandse advocaten. Hij wees er nogmaals op dat de kunstwerken slecht be schermd waren. „Ik sluit daarom niet uit dat het om kopieën ging". Ook hoofdverdachte Radu Do- garu zit op die lijn. Dogaru gaf toe dat hij de zeven doeken heeft gestolen met een andere verdach te die nog als enige voortvluchtig is. Dogaru verklaarde dat de bin nendeur open was zodat hij niet eens gereedschap nodig had. Op de vraag van de rechter of iemand dat van binnenuit had geregeld, weigerde hij in te gaan. Moeder Olga van inbreker Dogaru zei on schuldig te zijn. Zij heeft de doe ken mogelijk verbrand. WOENSDAG 23 OKTOBER 2013 t niet de bedoeling' Een zorgmedewerkster helpt een bewoonster bij het aantrekken van kousen. foto Roos Koole/ANP ZUTPHEN - De 71-jarige Albert Her inga die in 2008 hielp bij de zelfdo ding van zijn moeder, is daar dins dag schuldig aan verklaard. De rechtbank in Zutphen legde hem echter geen straf op. MANAUS - In de oerwouden van de Amazone in Zuid-Amerika zijn sinds 2010 zeker 440 nieuwe plant- en diersoorten ontdekt. In ternationale teams van onderzoe kers stuitten op onder meer een aap die spint als een kat en een ve getarische piranha. Dat meldde het Wereld Natuur Fonds (WNF) dins dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3