Volkerak-Zoommeer: De grootste waterberging van Nederland Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu Tussen nu en 2016 wordt het Volkerak-Zoommeer geschikt gemaakt voor de tijdelijke opslag van rivierwater. Een uniek project, want het wordt de grootste waterberging van Nederland. Waterberging Volkerak-Zoommeer is één van de 34 projecten en de enige water- berging binnen het programma Ruimte voorde Rivier. De andere projecten maken het mogelijk dat het water van de Rijn, IJssel, Waal, Nederrijn en Lekvrijer kan stromen. In de waterberging Volkerak-Zoommeer kan als het nodig is, tijdelijk zo'n 200 miljoen kubieke meter rivierwater worden geborgen. Dit is vergelijkbaar met 80.000 Olympische zwembaden. In dat geval stijgt het waterpeil tot circa 2,30 meter boven Normaal Amsterdams Peil (NAP). Eens in de 1400 jaar Het Volkerak-Zoommeer zal dienst doen als tijdelijke waterberging bij de uitzon derlijke combinatie van gesloten stormvloedkeringen én zeer hoge rivierafvoeren. Volgens de huidige modelberekeningen gebeurt dit gemiddeld eens in de 1400 jaar. Elk jaar is er dus i/i40oste kans dat deze situatie zich voordoet. Dat kan nog eeuwen duren, maar het kan ook volgend jaar al zo ver zijn. Door klimaat veranderingen stijgt deze kans. Uitgebreid pakket maatregelen In 2006 heeft het kabinet gekozen voor het Volkerak-Zoommeer als waterberging, mede omdat het meer al is omringd door hoge, zeewerende dijken. Wel is een uitgebreid pakket maatregelen nodig om onveilige situaties en wateroverlast in de regio te voorkomen in het geval dat de waterberging daadwerkelijk wordt ingezet. Deze maatregelen voert Rijkswaterstaat uit in samenwerking met de waterschappen Hollandse Delta, Scheldestromen en vooral Brabantse Delta. Dijken, kades en sluizen in de wijde omgeving zullen geschikt worden gemaakt voor het tegen houden van extra rivierwater. Ook worden maatregelen getroffen om het water van gestremde gemalen, watergangen en rioleringen af te kunnen voeren, bijvoorbeeld door gebruik van extra mobiele pompen en mobiele keringen. Mocht er toch schade optreden, dan kunnen gedupeerden een beroep doen op wettelijke schaderegelingen. Besluiten vastgesteld Op 20 september 2013 heeft minister Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu de verschillende besluiten - gewijzigd - vastgesteld, na een periode begin dit jaar waarin zienswijzen konden worden ingediend op de ontwerpbesluiten. Het is nu mogelijk beroep in te stellen tegen de gewijzigde vastgestelde besluiten voor de waterberging Volkerak-Zoommeer. Dit kan van 5 oktober tot en met 15 november 2013 bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Meer informatie Kijk voor meer informatie over de Waterberging Volkerak-Zoommeer op de websitewww.ruimtevoorderivier.nl bij 'Projecten/Naar de projectsite'. Hier staat ook een uitgebreide nieuwsbrief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36