Mark Tliitert is weer in balans met zichzelf j, X SPORT 29 Het is de acceptatie van het onver mijdelijke. Van zijn rol in het gro te geheel. „Als het niet gaat zoals het moet, dan moet het maar zo als het gaat", klinkt het filosofisch cryptisch. En: „Het verleden heeft pas waarde als je op de bank zit met een biertje. Voor een topspor ter heeft het verleden alleen waar de als die er iets mee doet voor zijn toekomst." Tüitert, van 4 april 1980 te Hol ten, is de regerend olympisch kampioen op de 1500 meter, een moeilijke afstand in het schaat sen. Voor de pure sprinters in het peloton duurt hij al gauw een ron de te lang, voor veel allrounders en stayers is hij te kort. Over ba lans gesproken. „Het is ontzet tend moeilijk om op die afstand te pieken", zegt Tuitert. „En je kunt maar een paar keer pieken per jaar. Een vijf of een tien kilo meter kun je met een goede basis goed rijden. Als ik vijf procent minder was, werd ik meteen tien de of zo op de 1500. Dat de af stand zo onpeilbaar is, maakt hem misschien daarom ook een koningsnummer." De Europees kampioen allround van 2004 specialiseerde zich na die titel in de korte afstanden. Hij reed daarna nog maar één EK, in 2008. Hij werd achtste, met een bronzen medaille op de 1500 me ter. Alles kwam samen op die 21e fe bruari 2010 in Vancouver. De titel van zijn biografie verwijst er ook naar. Het was een piekmoment, weinigen schaarden hem vooraf bij de favorieten. Mede door die verrassing werd TXiitert voor altijd een nationale held. Die status ging hem wel achtervolgen. Hij buitte zijn commerciële waarde uit met een geruchtmakende over stap naar Beslist.nl, de sponsor die ook in gesprek was met zijn toenmalige trainer lac Orie om de hele ploeg over te nemen. Tegelijk verhuisde hij van Friesland naar Roelofarendsveen, de regio waar zijn vrouw, oud-schaatsster He len van Goozen, vandaankomt. Sa men kregen ze twee kinderen. De tombola waarin hij belandde, verklaart voor een aanzienlijk deel zijn mindere seizoenen, denkt hij zelf. „Ik heb niet aan me zelf en niet aan anderen kunnen tonen wat ik in huis had." „Ik heb gewoon heel veel meege maakt sinds Vancouver", conclu deert Tuitert. „Ik ben van ploeg gewisseld, ik heb een boek ge schreven, ben vader geworden en ik ben verhuisd. Ik had rust no dig, vastigheid." Die rust zegt hij nu gevonden te hebben. „Het is een cliché, maar uiteindelijk gaat het om balans." Door zijn sportief wat verbleekte reputatie lijkt de hiërarchie bin nen Beslist.nl veranderd. Bij de teampresentatie in Zaanstad twee weken terug werd Michel Mulder, de wereldkampioen sprint, als laatste voorgesteld aan het pu bliek. Tuitert lacht. „Ik vind het prima. We hebben een heel goede combinatie binnen deze ploeg en echt unieke sprinttalenten." In die prettige omgeving werkt hij toe naar een nieuw hoogte punt. „Het plan staat klaar. Het is één heel lange aanloop naar één dag. Ik beschouw mezelf niet als favoriet, maar ik weet hoe ik moet pieken." Onderweg moet hij nog wel een smetje wegpoet sen, als hij dit weekeinde in actie komt op de 1500 meter bij het NK afstanden. „Ik baal dat ik die titel niet heb. Dat hiaat zou ik graag wegwerken. En dan is het met een: Bats. Hier sta ilc" jordania verkoopt aandelen Vitesse Merab Jordania is vanaf dins dag geen grootaandeelhou der van Vitesse meer. De Ge orgiër, die in augustus 2010 Vitesse overnam, heeft zijn aandelen verkocht aan de Russische miljardair Alexan der Tsjigirinski. De Stich ting Betaald Voetbal Vites se-Arnhem blijft wel eige naar van het prioriteitsaan deel. Daarin zijn bijzondere zeggenschapsrechten ver bonden om de continuïteit van de club te waarborgen. Bokser Müllenberg in kwartfinales WK Peter Müllenberg heeft zich geschaard onder de beste acht boksers bij de wereld kampioenschappen in de Ka- zachse plaats Almaty. De 25-jarige Tukker was in het halfzwaargewicht (-81 kilo gram) in de achtste finales te sterk voor Scott Forrest uit Schotland: 3-0 (30-27 30-27 30-26). De als vijfde ge plaatste Müllenberg won eerder dit jaar al zilver op de EK. De Graafschap van ondergang gered De Graafschap kan het lo pende voetbalseizoen in de eerste divisie afmaken. De in financiële nood verkeren de voetbalclub uit Doetin- chem wordt uit de brand ge holpen door de groep sta dioneigenaren. Zij zullen de tekorten voor dit seizoen aanzuiveren. Vorige week werd duidelijk dat de Superboeren dit sei zoen afstevenen op een te kort van minimaal 750.000 euro. Afkoelingsperiode voor atlete Herzog Atlete Adriënne Herzog komt dit jaar niet meer voor Nederland in actie. De Atle- tiekunie en de in opspraak geraakte hardloopster heb ben na overleg besloten een afkoelingsperiode in te las sen tot eind december. Beide partijen gingen in ge sprek naar aanleiding van een artikel in Vrij Neder land dat in augustus ver scheen. Daarin werd Herzog van dopinggebruik beschul digd. Lars van der Haar gaat naar Argos Veldrijder Lars van der Haar rijdt vanaf maart 2014 in het shirt van Argos-Shimano. De Nederlands kampioen ondertekende een contract bij de opleidingsploeg van Argos voor de duur van drie jaar. Van der Haar won zon dag de eerste wereldbeker wedstrijd in Valkenburg. Dat was tevens de eerste we reldbekerzege van de ren ner, die nu nog onder con tract staat bij Rabobank. WOENSDAG 23 OKTOBER 2013 - Efe Ambrose (midden) en Anthony Stokes proberen Koibeinn Sigthorsson af te stoppen, foto Olaf Kraak/ANP door Robbert Minkhorst ROELOFARENDSVEEN - Luisteren naar Mark Tuitert geeft heel erg een gevoel van Zen, maar feitelijk is de schaatser sinds dit seizoen pas zelf weer Zen: in balans met zichzelf, en met zijn omgeving. ARNHEM ALM ATY DOETINCHEM PAPENDAL RIJSWIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29