i i i i I I I Kerken Middelburg met moeite Kanaal over JL EP CULTUUR 27 Studenten mbo Dans geven vrijdag in het voorprogramma van 'Cuba Vibra' een eerste optreden voor Dansdroom Zeeland. EF Inschrijven voor Kunstbende 2014 De inschrijving voor Kunst bende 2014 is geopend. Crea tieve jongeren tussen 13 en 18 jaar die willen deelne men aan deze jaarlijkse ta lentenwedstrijd kunnen zich aanmelden via kunst- bende.nl. De Zeeuwse voor ronde is zondag 13 april in theater De Mythe in Goes. Kunstboek Gossé te zien bij Caesuur Jen Gossé uit Antwerpen presenteert vanaf zaterdag in presentatieruimte Cae suur in Middelburg 'zijn' kunstboek KATERNEN. Gos sé gaf dertien kunstenaars een blad papier met de vraag of zij hierop een werk wilden maken. De expositie is te zién tot en met 1 decem ber, elke vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Guimar zingt met Henk Wijngaard De Vlissingse zanger Gui mar (17) werkt mee aan het nummer Samen komen we er uit, dat Henk Wijngaard mor gen met diverse artiesten op neemt. De opbrengst gaat naar de Voedselbank Zuid oost Groningen. De single wordt op 17 no vember gepresenteerd tij dens een benefietconcert in Vlagtwedde, waar ook Gui mar optreedt AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. GOES - Voor de 33 studenten van de mbo dansopleiding in Goes is het een heel andere ervaring dan de lessen op school: een master class onder leiding van topchoreo- graaf Jan Knoppers. Deze voormalig artistiek leider van het Internationaal Dansthea ter werkte gistermiddag met de Zeeuwse dansleerlingen keihard aan een korte presentatie. Zij voe ren die vrijdagavond op in De My the in het voorprogramma van de muzikale dansshow Cuba Vibre van het gezelschap 'Lizt Alfonso Danza Cuba'. „Dit wordt het eerste optreden voor publiek in het kader van Dansdroom Zeeland", zegt coördi nator Barbara Audenaert van Scoop. „Het is een initiatief dat wij samen met Stichting DanZee, de koepelorganisatie voor ama- teurdans, hebben opgezet. Het be langrijkste doel is ambitieuze dansleerlingen kennis te laten ma ken met de werkwijze van topcho- reografen uit de praktijk. We heb ben gekozen voor masterclasses verspreid over meerdere regio's. Dan hoeft afstand geen probleem te vormen om mee te doen." Dansdroom Zeeland is gekoppeld aan vier professionele dansvoor stellingen. Naast Cuba Vibra vrij dagavond in Goes zijn dat The Gre at Bean van het Scapino Ballet in de Schouwburg Middelburg (6/11), jeugdvoorstelling Kippenvel van de Little Doll Dance Compag- ny bij Campus Cultura in Zierik- zee (23/11) en dansgroep Loud met streetdancer Lloyd Marengo in het Scheldetheater in Terneuzen (17/12). „In de voorprogramma's van deze voorstellingen is een korte presen tatie te zien van lokale danstalen ten. Het instuderen gebeurt on der leiding van de bij deze gezel schappen betrokken choreogra fen. Daar wordt ruim tijd voor ge nomen. Zo is er tijdens de herfst vakantie al drie dagen les gegeven en volgen er per regio nog twee re petities", licht Audenaert toe. Jan Knoppers, die gisteren de mbo-dansleerlingen trainde, is niet als choreograaf betrokken bij Danza Cuba, maar heeft wel veel ervaring met werelddans. Aude naert: „Het inzetten van een ei gen choreograaf was in dit geval wat moeilijk, omdat het een Cu baans gezelschap betreft. Knop pers heeft een van hun eerste op tredens in Nederland bezocht en op basis van zijn ervaring een cho reografie gemaakt voor de mbo-leerlingen. Zij maken als op leiding collectief gebruik van Dansdroom Zeeland. Voor de ove rige groepen kon iedere dansleer- ling zich individueel aanmelden." De deelname uit Schouwen-Dui- veland blijkt wat achter te blijven in vergelijking met Walcheren en De Bevelanden. Audenaert consta teert dat de meeste belangstelling uitgaat naar moderne dans, ter wijl de hip hop masterclass van Lloyd Marengo tot nu toe minder aanmeldingen trekt dan ver wacht. „Daarvoor zijn nu zeven deelnemers en we hebben daar om besloten het voorprogramma van Loud op 17 decemer in de foyer te geven. Daar komt het be ter tot zijn recht dan op het grote podium van het ScheldetheaterJ' Audenaert laat weten dat hiphop pers zich nog tot half november kunnen aanmelden voor deze masterclass via: www.scoopzld.nl Het PZC-weblog Zeelandgeboekt be steedt aandacht aan nieuwe Zeeuw se boeken en tijdschriften. Wekelijks wordt er één titel in de krant gepre senteerd. De sprong over het Kanaal door Walcheren vormt in de jaren zestig van de vo rige eeuw een mijlpaal in de ge schiedenis van Middelburg. Bijna een halve eeuw na die daad woont meer dan de helft van de inwoners ten zuiden van dat wa ter. Dat staat in Samen één; Het ker kelijk leven in Middelburg Zuid 1960-2000. Dit boek is geschreven door Louis Westhoff en geredi geerd door Leo Hollestelle en Sjaak de Muijnck. „Het was algemeen bekend dat echte Middelburgers als de R in de maand was 's avonds niet bui ten de veste kwamen. Wonen bui ten de wallen? Dat was voor rus tende boeren langs de Koudekerk- seweg en de Noordweg. Een 'Mid delburger woonde in de stad", zo wordt in het boek gesteld. Eind ja ren twintig was wel Nieuw Mid delburg verrezen en na de grens wijziging van 1941 werden buurt schap 't Zand en de Breewijk aan de stad toegevoegd, maar de ka- naalsprong was toch van een an dere orde. In Samen één wordt beschreven hoe ook de kerk de sprong maakt over het diepe water. Burgemees ter Drijber reikt op 28 februari 1965 de sleutel uit aan de eerste bewoners die er een huurwoning betrekken. Westhoff beschrijft per hoofdstuk hoe de katholie ken, hervormden en gereformeer den enthousiast aan de slag gin gen in Middelburg ten zuiden van het Kanaal door Walcheren. Een mijlpaal vormt in 1972 de ope ning van kerkgebouw De Hoek steen, waar katholieken en gere formeerden diensten houden. Een zeldzaam vertoon van oecu mene, waar in 1998 een eind aan komt als de katholieken op Wal cheren door de krimp zich op ge zag van de bisschop van Breda moeten terugtrekken. De Hervormden blijven in 'Plan Zuid', zoals Middelburg beneden het Kanaal werd en soms nog wordt aangeduid, afzijdig bij de komst van De Hoeksteen en bou wen in 1976/77 hun eigen Thomas kapel, daar bijna schuin tegen over. Intussen zijn gereformeerd en her vormd samen opgegaan in PKN-gemeente De Hoeksteen. In 2002 is de Thomaskapel verkocht aan de Volle Evangelie Gemeente Sion. WOENSDAG 23 OKTOBER 2013 i GOES MIDDELBURG VLISSINGEN Goes Jan de Ruiter geeft lezing over zijn nieuwe boek, over Bevelandse lotelingen in het leger van Napoleon (1811-1813), Bibliotheek, 20.00 uur Middelburg Kindervoorstelling 2+: 'Dribbel', Thea ter Terra, Schouwburg, 15.00 uur Vlissingen Muzikant en entertainer Peter Dons, Woonzorgcentr. Ter Reede, 14.30 uur Cuba Vibra Dansdroom door Ali Pankow Vrij. 25 okt, Cuba Vibra met voorpro gramma deelnemers Dansdroom Zee land, De Mythe, Goes, 20.00 uur. Leerlingen van de opleiding mbo Dans in Goes repeteren voor een kort optreden vrijdagavond in De Mythe in Goes, foto Marcelle Davidse door Willem Staat Louis Westhoff (redactie van Leo Hol lestelle en Sjaak de Muijnck): Samen één. Het Kerkelijk leven in Middel burg Zuid 1960-2000 - Uitgeverij De Drvkkery, 108 pagina's, 14,50 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27