Die neef met zijn gemene hond Waar waren die bankafschriften? ZEELAND 25 engwas, je haar nu een tik mag geven oren krabben. Wij hebben vanuit het notariaat de Hogeschool Zeeland en het CZW-bureau benaderd met de vraag hoe we goed kunnen reageren op dit soort signalen. Het probleem is name lijk dat iemand die wij wegsturen, ge woon naar een collega loopt en het daar probeert. Er wordt nu gewerkt aan een mogelijkheid om collega's in te seinen in een 'collegiale geheimhouding'. Ver der pleit ik ervoor dat de notaris als fi nancieel zaakbehartiger deel kan zijn van de keten van zorgprofessionals. Wij zijn de beroepsgroep met de grootste mate van toezicht." Begin december moet er een projectvoorstel over de aan pak van financiële uitbuiting van oude ren klaarliggen. „En dan moeten we kij ken of er subsidie voor te vinden is", al dus Suzanne van der Graaf van het CZW-bureau. Voor zorgprofessionals geldt sinds juni een 'meidcode geweld in afhankelijkheidsrelaties'. Die schrijft voor wat te doen bij een niet-pluis-ge- voel of erger. „Wij hebben dit jaar men sen uit thuiszorgorganisaties en zorg centra getraind in het herkennen van oudermishandeling", zegt Van der Graaf. Dat gebeurde in vier sessies, van ieder twaalf personen: toevallig exact het aantal dat dankzij subsidie gratis mocht deelnemen. Het lijkt erop dat de kosten de animo om deel te nemen flink drukken. Wellicht dat zorgprofes sionals toch bereid zijn een betaalde training te volgen als ze er accreditatie- punten voor kunnen krijgen, denkt Li- sette van 't Westende van De Groene Lijn. Dat biedt in november, als eerste commerciële opleidingscentrum in Zee land, scholingen Oudermishandeling in de Zorg aan. „Bovendien richten we ons op een bredere groep: niet alleen mensen uit de zorg, maar ook welzijns werkers, maatschappelijke organisaties of gemeenten." Van 't Westende kwam op het idee voor de trainingen door haar eigen ervaringen in de thuiszorg. „Als directeur van een thuiszorgorgani satie heb ik gezien hoe medewerkers worstelden met dergelijke situaties. Wanneer is het mishandeling en wan neer niet? Wat doe je als je ziet dat een collega-zorgverlener of mantelzorger grenzen overschrijdt? Hoe bespreek je dat met elkaar? Wat als je ziet dat een cliënt blauwe plekken heeft?" Belang rijk is in elk geval dat je niet direct een beschuldigende vinger uitsteekt, zegt Van 't Westende, maar het probleem be noemt en in het team bespreekt, of met de mantelzorger van de cliënt. „Je lost niets op door te zeggen: het mag niet. Mishandeling ontstaat vaak uit on macht." Het was een zielig hoopje mens dat binnengebracht werd. Breekbaar lag ze in het ziekenhuisbed. Maar het meest opvallend was niet haar uitgebluste ver schijning: dat waren de hondenbeten op haar armen en be nen. 's Ochtends meldde zich een neef Hij schoof het dienblad met het ontbijt naar zich toe en begon op zijn ge mak te eten, terwijl zijn tante met bange ogen toekeek. Het bezoek had haar zo van streek gemaakt dat het de ver pleging opviel en een maatschappelijk werkster een praat je kwam maken. De neef bleek min of meer ingetrokken te zijn bij zijn alleenstaande tante, die verder weinig socia le contacten had. Hij kwam en ging en deed waar hij zin in had. Als hij geen geld had, en dat was vaak zo, vroeg hij Izijn tante om geld. Na verloop van tijd nam hij haar finan ciën zelfs helemaal over. Waar de hondenbeten vandaan kwamen, werd nu ook duidelijk: de hond van de neef. Niet dat hij hem op haar afstuurde, maar hij had de hond niet onder controle, zei hij schouderophalend. Met steun van het maatschappelijk werk werd de politie ingeschakeld. Een bewindvoerder nam het over. 'De genoemde (geanonimiseerde) voorbeelden zijn ontleend aan de dagelijkse praktijk van Zeeuwse hulpverleners Sinds zijn pensionering overwinterde hij elk jaar in warme streken. Thuis, in zijn huis in Zeeland, hield zijn nicht een oogje in het zeil. Elke week kwam ze even poolshoogte nemen: kijken wat voor post er lag, even tueel een rekening betalen. Een tijdlang ging dat goed. Tot meneer op een dag terugkwam en ontdekte dat zijn bank saldo behoorlijk geslonken was. Hoe kon dit nu? Hij riep de hulp in van een vrijwilliger van de KBO Zeeland om het uit te zoeken. Er bleken nogal wat bankafschriften te ontbreken. En toen die opgevraagd waren, via de bank, werden de angstige vermoedens bewaarheid. Gedurende zijn afwezigheid had de nicht met zijn pas allerlei dingen betaald. Benzine, autoreparaties enzovoorts. Werd er aan gifte gedaan? Nee. De nicht bekende schuld. Er werd on derling een regeling getroffen, en daarmee was de kous af. Voor zo'n minnelijke schikking wordt vaak gekozen in dit soort gevallen. Want een officiële aangifte loopt al snel uit op een familierel, waarbij de ene helft van de familie voor het slachtoffer kiest en de andere helft voor de vermeende dader. En dat betekent: nóg minder familiebezoek. Het is eerder ouderenmishandeling dan je denkt Praat erover. gHUti met het Swunpwrn Hu*e*|k GnM 09001 *6 *6 o< tajfc op www.w»f««ntfe*ftf)b*.ri WOENSDAG 23 OKTOBER 2013 I Ouderen die in een sociaal isolement verkeren of in een afhankelijkheidspositie verkeren, zullen niet snel aangifte doen van mishandeling of uitbuiting, foto Roos Vonk www.vooreenveiligthuis.nl/ ouderenmishandeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25