Delta blijft bungelen na oordeel Europees Hof Vaste klant krijgt bevestiging Bolussen verkopen nog steeds goed Waterschap investeert samen met Rijkswaterstaat 100 miljoen euro 1 I When in Rome RESTAURANTGIDSEN EN STERRENREGEN 18 ZEELAND Een prijzenregen geeft koks stress, maar motiveert ook om nog harder te werken. De gasten moeten dan wel blijven komen. woensdag Eventjes zag mijn vrouw onze korte va kantie in Rome in de soep lopen. Haar man zou in een Italiaanse cel ge gooid worden vanwege het mis handelen van een straathande laar. U moet me goed begrijpen. Ik was ook zo ontzettend moe. Ik had al dagen nauwelijks gesla pen. Wakker gehouden door een keihard matras en het ka rakteristieke - maar daarom niet minder ergerlijke - gejank van de ambulances van Rome. Dat ik een moeilijke nacht had gehad was een accordeonspeler in de tram al opgevallen. Na am per tien seconden spelen stond ik al met een euro in mijn hand voor zijn neus. „Alsjeblieft, en je stopt nü met spelen!" Hij hield inderdaad direct op. Hoe we met de verkopers van laserlichtjes, sjaaltjes en allerlei prullaria om moesten gaan wis ten we. We hadden dat geleerd van die andere Caesar. Cesar Millan, de hondenpsycho loog van National Geographic had het ons ingeprent. „Laat zien wie er de baas is. Blijf kalm en assertief. Jij bent de baas van de roedel." Maar deze kleine oplichter in de winkelstraat, zo goed als op de drempel van het Vaticaan, was wel bijzonder hardnekkig. 'Sir?' en hij trippelde achter ons aan. 'Sir, please sir?' Ik had niet meer de fut om de man te woord te staan; om hem te zeg gen dat ik, wat hij me ook bood, niet wilde hebben. Met het handgebaar, waarmee men sen op tv cameramannen het werk onmogelijk maken, maak te ik hem dat duidelijk. Woe dend was hij. Een hand voor ie mands gezicht houden, dat doe je niet riep hij. Van een veilige afstand riep hij nog fuck you. En ineens was ik het zo beu. Ik draaide me om en liep terug. En voor ik het goed en wel zelf in de gaten had stond ik, be schamend veel groter, op het verkopertje in te schreeuwen. En dat zo ongeveer vóór de Sint Pieter... Sorry Cesar. Ik bleef niet kalm. Maar ik ben vast niet de eerste die zijn zelfbeheersing verloor vanwege de handelaars bij de tempel. De Hoge Raad, die het oordeel van het Europees Hof wilde ho ren, zal de kwestie waarschijnlijk voor een nieuwe inhoudelijke be handeling naar een gerechtshof verwijzen. Intussen blijft Delta bungelen. In de dagelijkse gang van zaken bij het energiebedrijf zijn de netwerken al bij een afzon derlijke onderneming onderge bracht (het Delta Netwerkbedrijf DNWB), maar financieel is die ontvlechting nog niet voltooid. De exploitatie van gas- en stroom- netwerken loont. Er is geen con currentie bij te duchten en de kas stroom is verzekerd. Houden zo, vinden ze in het hoofdkantoor van Delta in Middelburg, want met zo'n activiteit in de knip hoef je minder rente te betalen dan wanneer je het alleen van produc tie van elektriciteit en levering van gas en stroom moet hebben. Tien jaar geleden zag de toenmali ge minister van Economische Za ken Brinkhorst het anders. Hij vond dat concurrentie (productie en levering) en monopolie (ex ploitatie van netwerken) niet in één onderneming horen en kwam met zijn Splitsingswet. In- SLUIS - Het is de eerste keer in ne gen jaar dat Oud Sluis niet in res taurantgids Lekker is opgenomen. Nick Bril, de sous-chef van Sergio Herman bij Oud Sluis: „Ik weet pas sinds zaterdag dat Lekker van daag zou verschijnen. Andere ja ren was ik me daar veel meer be wust van. Het is lekker om er eens niet mee bezig te zijn. Een belasting is het niet geweest, maar ik voel nu wel meer vrij heid." Oud Sluis is niet in de giste ren verschenen gids opgenomen, omdat het restaurant aan het ein de van dit jaar zijn deuren sluit. Bril en Sergio Herman slaan een nieuwe weg in. Zij openen begin volgend jaar The lane in Antwer pen. „We gaan daar niet werken vóór sterren. We willen mensen een beleving geven, met mooie producten. We willen geen bord jes maken met pietepeuterige ge rechtjes erop. Maar alles moet wel van topkwaliteit zijn. Dat zit in ons bloed. En als we daarvoor één MIDDELBURG - Espressobar Expresszo uit Middelburg ein digde op de 19e plek in de AD Koffietest 2013: De zaak ver diende volgens het AD een 9. „Je wordt de hele dag ge leefd", vertelt eigenaar Ard Flipse. „Het is leuk dat je die aandacht krijgt, want daar doe je zo je best voor. Veel vaste klanten zeiden dat ze dat allang wisten, dus die worden zo bevestigd in hun oordeel." De mensen zijn volgens Flipse nieuwsgierig geworden en komen nu een kijkje nemen. Maar hij gaat de beoordeling van het AD niet inzetten als extra reclamemiddel. Flipse: „Dat was niet mijn plan. Wat dat betreft ben ik redelijk bescheiden." Espressobar Ko D'oooooooor, ook uit Middelburg, eindigde vorig jaar ook hoog bij de koffietest van het AD. William Verstraeten her innert zich nog dat er na de publicatie heel veel nieuwe klanten langskwamen. Ook nu nog gebruikt de espresso bar de uitslag als reclame. „We hebben het cijfer, een 8,5, nog steeds op onze menukaart staan", aldus Verstraeten. middels zijn in heel Nederland de distributienetwerken in aparte be drijven ondergebracht. Behalve bij Delta en het Zuid-Hollandse Eneco. Beide hebben de confronta tie met de Staat der Nederlanden gezocht. Ze kregen in hun verzet tegen de Splitsingswet gelijk van het gerechtshof in Den Haag. De staat stapte daarop naar de Hoge Raad en die wilde van het Euro pees Hof van Justitie weten hoe de gedwongen splitsing zich ver houdt tot Europese wetgeving. Na de uitspraak van het hof mo gen de Nederlandse rechters er weer op gaan kauwen. Intussen is de wereld wel veranderd. Met uit zondering van Delta en Eneco zijn alle elektriciteitsleveranciers in Nederland in handen van bui tenlandse ondernemingen die bui ten Nederlandse grenzen onbe kommerd productie, levering en netwerken in één hand houden. Voor de toekomst van Delta zegt de uitspraak van gisteren nog niet veel. Het leek er het afgelopen jaar op dat Delta en Eneco tot el kaar veroordeeld waren. De druk is nu even van de ketel en de aan deelhouders van Delta (de provin cie en de gemeenten) kunnen in betrekkelijke rust bepalen wat ze met het bedrijf aan willen. Maar al of niet splitsen blijft ongewis. GOES - Zes keurmeesters schuifelen langs de lange tafels bezaaid met volkorenbroden, mueslibollen en speculaas jes. Ze zijn druk bezig met het beoordelen van de aangele verde baksels voor de Zeelandtrofee, de jaarlijkse vakwed strijd voor ambachtelijke Zeeuwse bakkers. Er wordt druk gesneden, gekeken, geproefd en vooral geroken door de ju ryleden. De bakkers aan de andere kant van het glas kijken gespannen toe. De uiteindelijke winnaar blijkt bakkerij 'Den Soeten Inval' uit Goes. „Het is geweldig dat we ons als bakkerij onderscheiden van het standaardproduct", zegt Hans Voordijk, eigenaar van 'Den Soeten Inval'. „Het is wel zaak dat we er nu mee naar buiten treden. Maar hoe we reclame maken, zien we nog wel." Bakker Sjako Boer uit Kloetinge weet hoe je een prijs goed kan gebruiken voor je winkel. Zijn bedrijf won in 2010 de Bolustrofee. „Toen werd ook Koninginnedag hier gevierd. We zijn drie jaar verder en verkopen nog steeds heel veel bolussen." MIDDELBURG - Het waterschap Scheldestromen haalt de stofkam door de organisatie. Alleen al een kritische benadering van het wa genpark en het overige materieel en de invoering van een 6o+-maatregel voor vervroegd uit stromen van personeel leveren een bezuiniging van 2 miljoen eu ro op. Er zijn 32 auto's afgeschaft op een totaal van 226. Daarnaast zijn er 65 auto's ingeruild, waar van er 35 vervangen zijn door een soberder exemplaar. De lasten voor burgers, agrariërs en bedrijven stijgen gemiddeld met 1 procent. Zo gaat bijvoor beeld een meerpersoonshuishou- den met een eigen woning van 2 ton volgend jaar op een bedrag van 354 euro 3 euro per jaar meer betalen. Daar staat tegenover dat het water schap Scheldestromen 61,5 mil joen euro in Zeeland investeert. Samen met Rijkswaterstaat komt daar nog eens een investering van 35 miljoen euro voor de kustverde diging bij. Het geld van het waterschap gaat naar bredere sloten voor extra wa terberging, de kustversterkings- projecten Waterdunen en Cad- zand-Bad, het optimaliseren van rioolwaterzuiveringsinstallaties en rioolpersgemalen, fietspaden, aanpak van wateroverlaststerke dijken en energiefabrieken. Zo wordt in 2014 in Tholen flink geïnvesteerd in waterbeheer. Sa men met Rijkswaterstaat inves teert het waterschap in het pro jectbureau Zeeweringen. Bij de stofkamoperatie is vooral naar de buitendienst van het wa terschap gekeken. Ook de binnen dienst komt. aan de beurt. Mede werkers denken creatief mee in dat proces. Bezuinigingen op per soneel en materieel van de buiten dienst hebben er wel toe geleid dat meer werk is uitbesteed. Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta verkeert misschien nog wel twee jaar in onzekerheid over het be houd van zijn gas- en stroomnet- werken. De uitspraak van het Euro pees Hof gisteren in het door Delta en collega Eneco aangespannen ver zet tegen de afsplitsing van deze netwerken, geeft geen uitsluitsel. Een Michelinster door Edith Ramakers I De espressobar van Ard Flipse kreeg van de AD koffietest een 9. foto Ruben Oreel Met netwerken in de knip betaal je minder rente dan wanneer je het alleen van gas en stroom moet hebben I Hans Voordijk van 'Den Soeten Inval' uit Goes won de Zeelandtrofee 2013. foto Ruben Oreel door René Schrier i II u s tl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18