ZEELAND Dialect Zoeken naar explosieven Zes jaar cel voor oplichter van tiental bejaarden almanak Turnen Europese Hof van Justitie verwijst zaak over splitsing energiebedrijven terug naar Nederlandse rechter. STEIGER Alles over www. pzcwonennl Studenten mbo Dans in het voorprogramma van 'Cuba Vibra' Een Michelinster levert geen volle zaak op De opa en oma van de kleine Jo- chem zijn echte Zeeuwen; hun kinde ren, inclusief de vader en moeder van Jochem, zijn uitgewaaierd over de rest van het land, het werk en de liefde achterna. Hun kleinkinderen spreken keurig Algemeen Beschaafd Nederlands, maar opa en oma zouden graag zien dat hun kleinkinderen iets mee krijgen van de mooie Zeeuwse taal. Dus als Jochem komt logeren, krijgt hij het ene Zeeuwse woord na het andere voorgeschoteld. Tot dat opa op een dag vond dat het tijd werd voor een overhoring. „Kun je ook Zeeuws praten", vroeg hij. Jochem knikte. „Zeeuws!", zei hij hard. En trots. MIDDELBURC - Het Europese Hof van Justitie vindt splitsing van het netwerkbedrijf en de energie- poot van Delta te billijken, als daarmee de belangen van consu menten en de zekerheid van ener gietransport worden veiliggesteld. Met deze uitspraak is het laatste woord niet gezegd in de kwestie van gedwongen splitsing van de energietak en het netwerkbedrijf van Delta. De zaak wordt terug verwezen. Een Nederlandse rech ter moet nu bepalen of de Wet Onafhankelijke Netbeheer, de zo- geheten'splitsingswet', niet te ver gaat. Het Europese Hof conclu deert namelijk ook dat de Neder landse regels vrij kapitaalverkeer belemmeren. Zo mogen in Neder land energienetten die in handen van provincies en gemeenten zijn, niet worden verkocht aan commerciële marktpartijen. Dat is volgens het hof in strijd met EU-spelregels. Delta, dat zich met hand en tand tegen splitsing verzet, is 'niet on tevreden' over de uitspraak van het Europese hof, zegt woordvoer der Arendo Schreurs. „De rechter zal nu een integrale afweging ma ken. Daarbij krijgen wij gelegen heid om aan te tonen dat de split- singswet niets heeft opgeleverd." Delta en Eneco zijn de laatste twee Nederlandse energiebedrij ven die in handen zijn van provin cies en gemeenten. Volgens de splitsingswet moeten ze hun gas- en stroomnetten afstoten, want mocht een energiebedrijf door slechte resultaten omvallen, dan komt de levering van gas en stroom aan burgers in elk geval niet in gevaar. Delta en Eneco verzetten zich te gen splitsing, want die zal beide bedrijven verzwakken. Voor Delta zou het een nagel aan de doods kist zijn. De kredietwaardigheid keldert, waardoor geld lenen duur der wordt. Ook zal splitsing ba nen kosten in Zeeland, zegt Delta. Splitsing zou eveneens de concur rentie moeten aanjagen, maar uit onderzoek dat Delta door accoun tant PwC heeft laten verrichten, blijkt dat splitsing bij andere be drijven zoals Nuon en Essent geen lagere tarieven voor consu menten heeft opgeleverd. Wel zijn veel banen verloren gegaan nadat energiebedrijven in buiten landse handen waren gevallen. Delta wil dan ook dat Den Haag de wet intrekt. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 64-jarige man uit Zutphen veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. Tegen de als beroepsoplichter be kendstaande man was een gevan genisstraf van acht jaar gevorderd. De Zutphenaar maakte tussen ja nuari en maart van dit jaar zeker elf bejaarden in Zeeland met een babbeltruc duizenden euro's ar mer. Een bejaarde vrouw werd zelfs twee keer slachtoffer van de man. De man deed zich voor als mede werker van een zorgverzekeraar, van een bank of als oud-klasge noot van een familielid. Lukte het hem niet om met smoesjes de pin pas met code te bemachtigen, dan stal hij de portemonnee en bank papieren. De rechtbank nam het de man vooral kwalijk dat hij pal na zijn vrijlating weer aan het oplichten was geslagen en het vooral op de zwakkeren in de samenleving had gemunt. O Ga verder op CULTUUR ZEELAND WOENSDAG 23 oktober 2013 PZC Splitsen Delta onzeker ZIERIKZEE - In het water van 't Sas is gisteren met een so nar opnieuw gezocht naar explosieven op de bodem van de haven. Het is een laatste controle voordat de nieuwe passantensteiger en de bijbehorende wachtsteiger ge plaatst kunnen worden. Begin deze maand is in 't Sas ook al gezocht naar explosief materiaal, maar toen is niets ge vonden. Er waren wel verdachte voorwerpen gezien op de sonar, maar dat bleek oud ijzer te zijn. Inmiddels is de ha ven bij de passantensteiger op diepte gebracht foto Dirk-)an Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl door Frank Balkenende O pagina 18: Delta blijft bungelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17