Stichting Ouderenzorg Noord-Beveland biedt thuiszorg en hh-hulp Kil voorjaar stuwde prijs Oosterscheldekreeft op 2 Borsele houdt volgend jaar dik twee ton over 24 BEVELANDEN en THOLEN VESTIA Woningcorporaties krijgen de rekening voor het Vestiadebacle. En dat valt niet mee. Daarmee springt de stichting, die dit jaar tien jaar bestaat, in op de veranderingen in de zorg en de politieke verschuiving van een verzorgingsstaat naar een partici patiesamenleving. Het nieuwe dienstenaanbod krijgt de naam 'Cleijenborgh Thuis', naar het ge lijknamige zorgcentrum van de stichting in Colijnsplaat; thuis zorg zoals de cliënt het wenst: blij ven wonen in de eigen vertrouw de omgeving, met de zorg en aan dacht die hij/zij nodig heeft, zoals huishoudelijke hulp, verzorging of verpleging. Cleijenborch Thuis biedt ook andere diensten die het mogelijk maken om langer zelf standig te blijven wonen, zoals hulp in de huishouding, maaltijd service Tafeltje Dekje, personen- alarmering en dagopvang. De stichting werkt met vaste, kleine teams, zodat cliënten altijd een vertrouwd gezicht zien. Om het jubileum te vieren, wordt op 1 november in het zorgcen trum de nieuwe huisstijl onthuld door burgemeester Henny van Kooten van Noord-Beveland. Stichting Ouderenzorg Noord-Be veland onlangs opnieuw de Triple A-status gehaald, wat betekent dat zij op het gebied van cliëntte vredenheid, medewerkertevreden heid en bedrijfsvoering maximaal scoort. Ter gelegenheid van de uit breiding van het dienstaanbod verschijnt op 1 november tevens een luxe magazine, waarin de diensten worden belicht. Ook wordt de nieuwe website gelan ceerd. Iedereen die in het bezit is van een vergunning om op de Ooster- schelde of het Grevelingenmeer op Oosterscheldekreeft te vissen, is verplicht via logboeken bij te houden hoeveel kilo schaaldieren hij opvist. Aan de hand van deze gegevens berekende de NVWA dat in 2013 ruim 38.000 kilo werd gevangen, iets minder dan het jaar ervoor toen totaal zo'n 39-500 kilo Oosterscheldekreeft werd ver handeld. Op de laatste donderdag van maart, traditioneel het begin van het Oosterscheldekreeftseizoen, leek het erop dat de vissers op een slecht seizoen afstevenden. Het water in de Zeeuwse wateren was nog zo koud dat de schaaldie ren nauwelijks uit hun holletjes kropen. Later hebben de vissers tot het eind van het seizoen in juli een inhaalslag kunnen ma ken. Opvallend is ook dat de gemiddel de prijs op de veiling in Colijns plaat zo'n tien procent hoger lag dan vorig jaar. Overigens zijn hier geen conclusies uit te trekken over de inkomsten van de kreef tenvissers. Omdat er geen veiling plicht is voor deze vissoort, wordt twee derde van de vangst voor on bekende prijzen rechtstreeks aan handelaren en horeca verkocht. De NVWA heeft zich ook dit jaar weer beziggehouden met het be strijden van kreeftenstroperij. Naast controles zijn medewerkers ook afgegaan op meldingen van kreeftenstroperij. Diverse stroop- methodes zijn aan het licht geko men. Zo werden de dieren ge spiest met een harpoen en gevan gen via illegale fuiken. HEINKENSZAND - Deze week viel bij woningcorporaties de reke ning in de bus van het Vestia- schandaal: de Zeeuwse corpora ties staan elk voor tonnen op de lat. En dat heeft samen met de op gelegde verhuurdershefïïng, uit eindelijk gevolgen voor de huur ders in de regio. „Het is doodzonde", zegt Dik Koomen, financieel manager van R&B-wonen, de corporatie in Bor- sele en Reimerswaal. „Woningcor poraties vormen samen een geslo ten systeem. Dat rijk en arm el kaar helpen als het voor één van de corporaties moeilijk wordt, vind ik prima, maar als iemand anders door rood rijd wil ik niet degene zijn die de boete betaalt." R&B is dit daar bijna 950.000 eu ro kwijt om de tekorten in het Waarborgfonds Sociale Woning bouw aan te vullen. Voor de colle ga's van RWS bedraagt de reke ning 1,4 miljoen euro. Landelijk moet zevenhonderd miljoen wor den opgehoest, Vestia zelf moet 1,3 miljard bijdragen aan het deba cle, zegt Koomen. Huurders op de Bevelanden hoe ven niet bang te zijn dat de huren ineens verhoogd worden, zegt Maarten Sas van RWS. En ook bij R&B gaan de huren niet direct omhoog. „We hadden er in de be groting al rekening mee gehou den", zegt Koomen. „Het heeft wel gevolgen: tot nu toe probeer den we renovaties niet door te re kenen in de huurprijs en konden we nieuwe huizen bouwen met een onrendabele top: huizen die eigenlijk te duur zijn om te kun nen verhuren onder de huursubsi- diegrens. Het verschil pasten we bij met eigen geld. Dat program ma hebben we nu moeten bijstel len. De huurders van Vestia mer ken het pas echt. De huur wordt daar de eerstvolgende keer voor ie- HOE ZAT DAT MET VESTIA? dereen verhoogd naar wat maxi maal redelijk is." De corporatie probeert nieuwe woningen nu maar goedkoper te bouwen. Voor een deel wordt dat opgevangen door het feit dat aan nemers - gedwongen door de voortdurende economische crisis tegenwoordig scherpere offertes uitbrengen. „En we hebben wel moeten snijden", zegt Koomen. „We moeten tien procent bezuini gen om de tegenvallers op te van gen." Eén van de mogelijke bezuinigin gen is de standaardwoning: nu wordt voor elk project een nieu we tekening en calculatie ge maakt. „Maar we hebben ook pro jecten in de la liggen. De gemid delde huurwoning is al tachtig keer uitgevonden. Gemeenten stellen vaak eisen aan beeldkwali teit: in de ene straat moet het er anders uitzien dan in de andere. Maar op een gegeven moment is het iets of helemaal niets meer." Woningcorporaties zijn ook nog eens extra geld kwijt aan de ver huurdersheffing, een afdracht aan het Rijk. „Dat kost ons in 2017 2,8 miljoen euro", zegt Koomen. „We zijn straks elk jaar de eerste twee maanden huur kwijt aan het Rijk. En dat geld hielden we vroeger echt niet over aan het eind van het jaar. Dat pioet ergens vandaan komen." Hoewel het moeite kost, zijn de Zeeuwse corporaties wel in staat om de klap op te vangen, zegt Koomen. „Maar dit gebeurt in heel Nederland. Het kan zijn dat andere corporaties omvallen als gevolg hiervan. Dan krijg je een hefboomeffect waarna de kans be staat dat de hele sector omvalt." 't Packhuys jubileum menu •t Tackhiiys De gemeenteraad buigt zich op 7 november over de begroting en bezuinigingsvoorstellen, die in sa menspraak met burgers en werk groepen tot stand zijn gekomen. Een kleine 120 ideeën leverde dat op, waarvan het winnende werd ingediend door beheerder Erik van Wijngaarden van het dorps huis in Baarland. Hij opperde om zonnepanelen op het dak te plaat sen en het geld wat dat oplevert in mindering te brengen op de subsidie. Borsele wil voor dat soort initiatieven een investerings fonds oprichten. Borsele moet tot en met 2017 in to taal ruim 1,2 miljoen euro bezuini gen, maar met de voorgestelde be zuinigingen lukt dat wel. Een groot deel van het bedrag, 550.000 euro, komt uit de eigen organisatie. Naast dat zogeheten 'basispakket' is er ook nog een 'op tiepakket', dat volgens B en W kan worden ingezet als de raad meer wil bezuinigen voor nieuw beleid of voor het opvangen van nieuwe tegenvallers. Daar prijkt ook een verhoging van de ozb op van 1,5 procent, maar de kans is volgens wethouder Ad Schenk zeer klein dat de raad daar voor kiest. De toeristenbelasting zal volgens hem nog wel discussie op leveren. Borsele kent dat systeem nog niet, maar invoering ervan kan 40.000 euro opleveren. Re creatieondernemers hebben ech ter al laten weten er niets voor te De Borseise begroting laat volgend jaar een plus van 262.000 euro zien. Wethou der Schenk is er blij mee. voelen. „De raad kan zelf alterna tieven aandragen", zegt Schenk. Hij is blij met het overschot, al was het maar om geld te hebben voor het toekomstige - project B2030; een actieplan dat ant woord moet geven en inspelen op de bevolkingskrimp en daarmee samenhangende ruimtelijke, eco nomische en sociaal-maatschappe lijke gevolgen. Overigens staat Borsele er over het algemeen financieel behoor lijk goed voor. Een zogeheten 'stresstest', een model van de Ver eniging Nederlandse Gemeenten aan de hand waarvan kan worden bekeken of het huishoudboekje een nieuwe, zware recessie a la de jaren dertig aankan, is glansrijk 1 doorstaan. door Luc Oggel COLIJNSPLAAT - De Stichting Oude renzorg Noord-Beveland breidt baar dienstverlening uit met thuis zorg en huishoudelijke hulp. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Kreeftenvissers hebben op basis van het afgelopen seizoen geen reden tot klagen. Dat valt op te maken uit recente cijfers van de Nederlandse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA) en United Fish Auctions (UFA). Knij pen bij de bouw van huurwoningen door Nadia Berkelder miljard euro is het bed- drag dat Vestia (1,3 miljard) en de woning bouwcorporaties moe ten ophoesten. Vestia is de grootste woningbouw corporatie van Nederland, met 86.000 panden, voornamelijk in Zuid-Holland De corporatie ging in 2012 finan cieel kopje onder na miljardenspe culaties met derivaten: een schuld van twee miljard resteerde. Er lopen nog steeds straf- en tucht rechtzaken. NU slechts 32,50 p.p. I! (Normaal 49.50 p.p.) Feestelijk aperitief met Prosecco Onze specialiteit: Grand entrée proeverij van al onze voorgerechten Kabeljauwfilet uit de oven met gepelde gamba's, risotto en saus van rode paprika of Hertenbiefstukjes met oesterzwammen en rode portsaus Mango ijs met panna cotta. frambozenschuim en yoghurtmousse per tafel te bestellen/reserveren, geldig tot 31 december 2013 met uitzondering van feestdagen Hel enige wat u hiervoor hoeft te doen is reserveren o.v.v. jubileum actie. 1 'K/staurant -J Kinderdijk 84, Middelburg Tel: 0118-674064 www.hetpackhuys.nl info@hetpackhuys nl door Luc Oggel HEINKENSZAND - De Borseise begro ting laat volgend jaar een plus van 262.000 euro zien. De effecten van de septembercirculaire (-180.000 euro) zijn daar weliswaar nog niet in meegenomen, maar samen met de uitkomsten van het herfstak- koord (dat gunstig uitpakt voor ge meenten) en de bezuinigingsvoor stellen die 148.000 euro moeten opleveren, zal het daar ongeveer op uitkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 124