Topdrukte bij Beleefweken Staatsbosbeheer in Boswachterij Vissers vingen iets minder kreeft, maar gemiddelde prijs op veiling lag fors hoger. SCHOUWEN-DUIVELAND 25 ZIERIKZEE - Kreeftenvissers heb ben op basis van het afgelopen sei zoen geen reden tot klagen. Dat valt op te maken uit recente cij fers van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) en United Fish Auctions (UFA). Iedereen die in het bezit is van een vergunning om op de Ooster- schelde of het Grevelingenmeer op Oosterscheldekreeft te vissen, is verplicht via logboeken bij te Cijfers kreeftenvangst 40.000 kg 35.000 kg 30.000 kg 25.000 kg 20.000 kg 15.000 kg 10.000kg 5.000 kg houden hoeveel kilo schaaldieren hij opvist. Aan de hand van deze gegevens berekende de NVWA dat in 2013 ruim 38.000 kilo werd gevangen, iets minder dan het jaar ervoor toen totaal zo'n 39.500 kilo Oosterscheldekreeft werd ver handeld. Op de laatste donderdag van maart, traditioneel het begin van het Oosterscheldekreeftseizoen, leek het erop dat de vissers op een slecht seizoen afstevenden. Het water in de Zeeuwse wateren was nog zo koud dat de schaaldie ren nauwelijks uit hun holletjes kropen. Ondanks dat de hogere temperaturen even op zich lieten wachten, hebben de vissers tot het eind van het seizoen in juli een inhaalslag kunnen maken. Opvallend is ook dat de gemiddel de prijs op de veiling in Colijns- plaat zo'n tien procent hoger lag dan vorig jaar. Overigens zijn hier geen conclusies uit te trekken over de inkomsten van de kreef tenvissers. Omdat er geen veiling plicht is voor kreeft, wordt twee derde van de vangst voor onbe kende prijzen rechtstreeks aan handelaren en horeca verkocht. De NVWA heeft zich ook dit jaar weer beziggehouden met het be strijden van kreeftenstroperij. Naast controles zijn medewerkers ook afgegaan op meldingen van kreeftenstroperij. Hierbij zijn vol gens de NVWA diverse stroopme- thodes aan het licht gekomen. Zo werden de dieren gespiest met een harpoen en gevangen via ille gale fuiken. Ook heeft de dienst stropers betrapt die 's nachts met laag water lopend met een licht bak kreeften opspoorden. Verder hebben ook duikers zich schuldig gemaakt aan stroperij. In dat ge val werden de dieren opgevist en overhandigd aan lieden die via een sportbootje de vangst aan land brachten. Muziek uit Russisch Orthodoxe kerk In de Gasthuiskerk aan het Ha venplein in Zierikzee klinkt zondag 27 oktober muziek uit de Russisch Orthodoxe kerk. Ds. Theo Hop uit Hillegom is groot kenner van deze muziek en deelt dat graag met ande ren. De kerk wordt speciaal voor deze gelegenheid versierd met iconen en kaarsen. De bij eenkomst is een initiatief van werkgroep Horizon. Aanvang 15.00 uur. Entree 5 euro. Mobiel Medisch Team naar onwelwording Het Mobiel Medisch Team moest woensdagmiddag in ac tie in Zierikzee voor een pa tiënt in de Korte Nobelstraat. De traumaheli werd opgeroe pen, was snel ter plaatse, land de pal naast de N59, maar hoef de uiteindelijk niet in actie te komen. Het slachtoffer werd per ambulance naar het zieken huis gebracht. Volgens een poli tiewoordvoerder was er sprake van een onwelwording. Hennepkwekerij ontmandeld De politie heeft gistermorgen een hennepkwekerij ontman teld aan de Hontestraat in Ril land. De kwekerij was nog in bedrijf tijdens de polite-inval. Er zijn 446 wietplanten in beslag ge nomen. De kwekers tapten ille gaal elektriciteit af. Een 26-jarige inwoner van Ber gen op Zoom, die in de woning aanwezig was, is aangehouden. Theatershows van Ronny Tober Ronnie Tober treedt deze da gen op met zijn jubileumthea tershow, speciaal voor mensen met een verstandelijke beper king. Maar ook anderen zijn welkom. Vrijdag is hij, met Er- win Fille en Willeke D'Estell in 't Spiegeltheater Middelburg. Aanvang: 20.00 uur; 5 euro. Vandaag treedt zijn gezelschap op in woonzorgcentrum Nieuw Bachtenpoorte Oost- Souburg. 7,50 euro; 16.00 uur. Halloweenfeest met optocht door wijk In de Zierikzeese wijk Poort ambacht wordt vrijdag 1 no vember Halloween gevierd met een optocht door de wijk. Voorafgaand worden op Kin derboerderij De Punt vanaf 16 uur bloemstukjes in kalebas sen gemaakt. De optocht be gint om 19.00 uur en deelne mers wordt gevraagd een lam pion of lampje mee te nemen. Opgeven kan bij Marike, Kabbe- laarsbank 57, Zierikzee. Themafeest van sportvereniging In de kantine van sportvereni ging Duiveland op het Ooster sportpark in Oosterland wordt zaterdag 2 november een the mafeest gehouden. Thema van het feest is 'maffia'. Voor wie zich binnen dat thema het fraaist uitdost is een prijs be schikbaar. De muziek wordt verzorgd door R&S Entertain ment Het themafeest is toegan kelijk voor iedereen vanaf 16 jaar. Aanvang 20.30 uur. Walnotenlikeur proeven bij kwekerij Bij Kwekerij Westhof in 's-Heer Abtskerke vindt mor gen een bijeenkomst plaats ter ere van de start van het rondlei dingsprogramma door de wal- notenboomgaard. Aansluitend is er een proeverij van de eer ste walnotenlikeur van eigen walnoten. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur. CDA-Euro- parlementariër Esther de Lan ge verricht de opening. Trio Bombelini treedt op in De Rode Kamer Trio Bombelini bestaande uit André Bombelijn (accordeon), Stefan de Ridder (gitaar) en Frank de Lombaert (contrabas) geeft zaterdag 2 november een optreden in de Rode Kamer in Zierikzee. Het programma ligt in de lijn van de vurige sfeer die accordeonisten veroorzaak ten in kroegen, op pleinen en in balzalen in het vooroorlogse Parijs. Het optreden begint om 20.00 uur. Gisteren waren de activiteiten ge concentreerd in en om de Excur- sieschuur van Staatsbosbeheer aan de Kraaijensteinweg in Burgh-Haamstede. Kinderen kon den er onder begeleiding natuur- schilderijtjes maken en buiten in het 'speeldal' naast de excursie- schuur van Staatsbosbeheer werd met een kettingzaag 'gefiguur zaagd'. „En bij alles is het druk", aldus boswachter Fluijt. „Vorige week was het een stuk minder, maar nu met dit mooie weer is er veel aanloop." Vandaag staat een reeënexcursie op het programma (16 uur, vanaf Excursieschuur), en wordt er een presentatie verzorgd over damher ten (13.30 uur, Excursieschuur). Kinderen kunnen vanaf 13.00 uur hun gezicht laten schminken in de schuur. Morgen wordt een excursie ver zorgd in het Gadrabos en dan gaat de gids van Staatsbosbeheer op zoek naar damherten. Zaterdag gaat om 13.30 uur vanuit de Excur sieschuur en paddestoelenexcur sie van start. Zondag worden de Beleefweken van Staatsbosbeheer afgesloten met een strandjut-excursie. Die start om 13.30 uur vanuit de Excur sieschuur. Tijdens de Beleefwe ken is niet alleen de Excursie schuur open en in vol bedrijf, maar kunnen bezoekers ook een kijkje nemen in het enkele jaren geleden in oude glorie herstelde oude opzichterskantoortje en de jutrershut waar Staatsbosbeheer een kleine permanente expositie heeft ingericht van wat er zoal op het Schouwse strand is aange spoeld. De Beleefweken worden voor de derde achtereenvolgende keer ge houden. Fluijt blikt met tevreden heid om en kijkt optimistisch vooruit. „Vorig jaar was het een daverend succes en nu ook." DONDERDAG 24 OKTOBER 2013 stuwde prijs op door Joeri Wisse 0 totaal gevangen geveild Infographic Felix Binicewicz bron UFA/NVWA ZIERIKZEE ZIERIKZEE RILLAND WALCHEREN ZIERIKZEE OOSTERLAND 'S-HEER ABTSKERKE ZIERIKZEE door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Er waren ouders, grootouders en kleinkinde ren en ze verveelden zich geen mo ment. Jong en oud vermaakten zich opperbest tijdens de Beleefwe ken van Staatsbosbeheer. „Het is echt een groot succes", zegt bos wachter Dirk Fluijt. I Kinderen konden met onder meer schelpen hun eigen natuurschilderijtje maken, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 119