Schrijver Toon Teilegen leest zijn grootse gedicht De Optocht voor UIT 11 Schrijver en dichter Toon Teilegen leest morgenavond in de Kloveniersdoelen in Middelburg voor uit zijn boek De Optocht. Belangstellenden hebben gra tis toegang, mits ze in het bezit zijn van een exemplaar van De Optocht. Het boek is ook verkrijgbaar bij de entree, voorafgaand aan het optreden. Toon Tellegen (Brielle, 1941) is dichter, kin derboekenschrijver en schrijver van proza en toneel voor volwassenen. In 1980 verscheen zijn eerste boek, De zin van een liguster, een dichtbundel voor volwassenen. Inmiddels heeft hij meer dan twintig bundels op zijn naam staan. Voor zijn boeken ontving Telle gen talloze prijzen In het grootse gedicht De optocht, vorig jaar verschenen, laat Tellegen alles langs trekken wat zijn pen kan oproepen. Verlorenen, ge lukzaligen, onschuldigen, eenzamen en heb- zuchtigen vormen één lange apocalyptische, betoverende stoet. Tellegen las het gedicht één keer eerder voor. Hij heeft zelf voorgesteld dat in Middelburg ook eens te doen, waarbij bezoekers in plaats van een toegangskaartje het boekje moeten kopen. „Ik wil lezers hebben, en toehoor ders", zei hij zelf daarover. „Het is natuurlijk wel zo dat de toehoorders ruim tweeënhalf uur stil moeten zitten. Er is geen pauze." ken met stripboeken. Maar er is meer. Meer dan honderd striptekenaars, uit bin nen- en buitenland, zitten rustig achter hun tafeltjes te tekenen. Veel Amerikanen dit jaar, vertelt Van Bavel. „Heel grote jon gens", tikt hij op de folder. Terry Dodsen, tekenaar van Uncanny X-Man, Jim Slike, be kend van Betty Page. „Maar ook tekenaars uit andere landen. Uit België, Spanje, Frank rijk, Engeland." En natuurlijk uit Nederland. Heel veel zelfs. Onder wie natuurlijk Mark Retera. Zijn populaire creatie Dirkjan is immers de centrale mascotte van het Stripfestival Bre da dit jaar. Er is een uitgebreid filmpro gramma, waar iedereen die even rust wil, kan neerzakken in een theaterstoel om naar Barbie en haar zusjes te kijken, of naar een selectie van Cartoon Network. Voor de fans zijn, net als bij de voorgaande edities, verschillende albums voor het eerst in Breda te krijgen. Zoals de nieuwste Storm. En, als al gezegd, de nieuwe Asterix en Obelix. Wie die aanschaft maakt trou wens meteen kans om de complete serie van alle albums te winnen. Het Stripfestival Breda viert komend weekeinde zijn eerste lustrum en viert dat met album primeurs, exposities en nog veel meer. het 75-jarig bestaan van de strip Robbe does. Een grootse gebeurtenis bij onze zui derburen. België dat trouwens een land is waar een vader ongegeneerd de nieuwste Jommeke koopt in een kiosk. Niet voor zijn kroost, maar gewoon voor zichzelf. Waar bovendien in een gemiddelde - boeken top-10 een nummer één positie voor een stripboek niet ongebruikelijk is. Het land ook waar het stripverhaal een heel normaal en geaccepteerd gespreksonderwerp is on der volwassenen. Niks raars aan. Maar wel heel erg anders dan in Neder land. „Hier lijkt een taboe op strips te rus ten. Het is gelukkig niet meer zo dat de schoolmeester een stripboek in de klas on middellijk doormidden scheurt, het beeld verhaal is meer geaccepteerd dan voor heen. Maar toch grijpen volwassenen er in het openbaar liever nog steeds niet naar." Strips? Die zijn in Nederland voor kinde ren. Die worden, zodra er intellectueel wat van hen wordt verwacht, aangespoord een verantwoorde roman te lezen, geen strip boek. Toch weet Van Bavel hoe het er in veel huishoudens aan toe gaat wanneer de Eppo of de Donald Duck verschijnt. Offici eel het blaadje waar het kind op is geabon neerd, maar heel wat ouders grissen het haastig als eerste van de mat om het, met een kopje koffie bij de hand, in één keer uit te lezen. Want stiekem houdt vrijwel ieder een eigenlijk toch best van strips. Ach, Van Bavel kent zijn pappenheimers. En dus is het Stripfestival dit jaar, net als de vorige editie gratis voor kinderen. Va ders en moeders kunnen onder het mom hun kroost een plezier te doen, voor een be hoorlijk gereduceerd tarief mee met doch ters en zonen. En reken maar dat ze dit weekend niet weg zijn te slaan uit het Chassé Theater. Deze vijfde editie, het eerste lustrum, heeft dan ook veel te bieden. Natuurlijk staan er weer tientallen kraampjes waar ie dereen naar hartenlust kan zoeken in bak- Nederland heeft een opmer kelijke verhouding tot het stripverhaal. Het is Rob van Bavel die daarop wijst. De grote organisator van het Stripfestival Breda kan er de vinger niet echt op leggen. Hij legt uit hoe in Frankrijk een gro te menigte volwassenen al maanden uit- kijkt naar het nieuwe Asterix en Obelix-al- bum dat deze week wereldwijd wordt ge presenteerd. Onder meer in Breda. Als eni ge plaats in Nederland trouwens. En hij vertelt hoe de Belgische ambassade hem benaderde met de vraag of het Strip festival een expositie wilde houden over Toon Teilegen foto Keke Keukelaar Toch houdt iedereen van strips DONDERDAG 24 OKTOBER 2013 Toon Tellegen, morgen in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Aanvang: 19.30 uur. Aanmelden: info@drukkerijmiddelburg.nl. Stripfestival Breda, zaterdag en zondag tussen 10.00 en 17.00 uur in Chassé Theater, Breda. Volledig programma: www.stripfestivalbreda.nl. door Edine Wijnands Beeld van een van de eerdere edities van het Stripfestival Breda, foto Ramon Mangold

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 115