t UIT 9 1 MAAND VAN DE GRAFIEK Nico Out Oktober is uitgeroepen tot de maand van de grafiek. Nico Out belicht de deelnemen de galeries in Zeeland. Dit weekend is er op vijf loca ties in Zeeland nog volop van prentkunst te genieten. Vier daarvan vindt u in Middelburg. In Galerie T hangen oningelijst de grote kleuretsen van Ad Arma. Zijn grafiek komt improviserend tot stand. Expressieve vormen die doen denken aan prehistorische dieren of diepzeevissen wor den gecombineerd met subtiele structuren en geometrische vormen. In de grote etsen zijn met aparte platen vaak kleinere verwerkt. Kleuren brengt Ar ma deels met de hand aan. Het zijn expres sieve bladen die de fantasie prikkelen. Waarin tijd en ruimte, droom en werkelijk heid energiek met elkaar worden verbon den. Arma verwerkt soms Chinese landkaarten of plattegronden in zijn etsen. Ze sluiten aan bij het exotische karakter van zijn werk. Ze zijn tevens een sleutel tot inter pretatie. De plattegrond verwijst naar de materiele werkelijkheid en naar de weg die je vanuit het overzicht daarin kunt bewan delen. De werkelijkheid van de geest, van de verbeelding echter, is oneindig veel gro ter en biedt alle ruimte om gelukzalig te verdwalen. Arma is daarbij een gedreven 'gids'. Bea Verheul etst ook. Haar werk is te zien in 't Haentje te Paart. Niet de innerlijke maar de zichtbare realiteit is haar inspira tie. Haar goeddeels in blauwe tinten uitge voerde etsen, op groot en miniatuurfor maat, zijn interpretaties van land en zee. Het blauw in talloze schakeringen over heerst dan ook. Zij roept ruime landschappen op via sfeer volle, kleurnuances. Af en toe verschijnt een horizon, maar het landschap is vooral aanleiding voor een persoonlijke beleving, waarin naast ruimte, kwetsbaarheid en tij delijkheid zich vertonen. Ik plaats haar landschappen in de romantische traditie. )e kunt er je eigen stemmingen in terugle zen en op projecteren. Het landschap als spiegel van de ziel. Het mooie van zo'n gra fiekmanifestatie is dat je kennis kunt ne men van de variatie die het medium biedt. Zo kom ik in de Roofprintpers een kunste naar tegen, Jeroen Kersouw, die zich in de meest elementaire druktechniek, de lino snede, manifesteert. Zijn beeldtaal is een voudig en krachtig, schematisch, maar vol speelse inventies. Hij is iemand van de ideeën en combineert soms beeld en tekst. Wat me in zijn werk boeit is de speelsheid waarmee hij de meest uiteenlopende erva ringen in kernachtige beelden omzet. Ik zie in een paar stevige lijnen een autootje naderen met achter de voorruit twee ge zichten. Het autootje zweeft boven de weg en in de vrije ruimte zweeft ook een tekst: 'En deze lifster Gloria.... Haar zachte stem, had een enorme overredingskracht'. Zo roept Jeroen Kersouw in een beeld een ver haal op, wat mijn fantasie prikkelt en mij tot glimlachen brengt. In De Drvkkery prachtig werk van Marijke en Ronald Tolman, de dertien prenten uit het bekroonde boek De boomhut. Ronald Tolman maakte de fijnzinnige etsen, zijn dochter Marijke tekende. Het duo weet met weinig een grote visuele spanning op te roepen. In de Passerelle te Terneuzen is onder meer werk te zien van Jan Verschoore. Hij heeft een heel eigen vorm van grafiek die sterk verwant is met de Mail-Art. Met deze vluchtige indrukken, hoop ik u te kunnen verleiden om een of meer van die locaties dezer dagen te bezoeken. Veel grafiekple- zier! DONDERDAG 24 OKTOBER 2013 Femke Gerestein zit je met haar tekeningen op de huid Femke Gerestein toont in Mon Capi- taine grote op foto's gebaseerde teke ningen. Je ziet steeds een deel van haar lichaam en wordt gedwongen de tekeningen van dichtbij te bekijken. Door de gedetailleerde wijze van te kenen duizelt het voor je ogen. Mi cro-, meso- en macrokosmos vallen samen in een moment waarin de tijd stilstaat. Indrukwekkend. T/m 27/10. Mon Capitaine, Kinderdijk 56, Middelburg. Zo. 14.00-17.00 uur. Kunstenaarsdorp Volendam in Domburg Net als Domburg trok Volendam rond het jaar 1900 toeristen en kun stenaars uit alle windstreken. Hun in drukken zijn te zien in schilderijen, te keningen, prentbriefkaarten en beeld houwwerken. Vrolijke kinderen, vitale vissersvrouwen, verweerde mannen. Een opgewekt romantische kijk op een pittoresk verleden. T/m 10/11. Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg, Ooststraat 10a, Domburg. Di. t/m zo. 13-17 uur. Uit de hand gelopen groepstentoonstelling Galerie van den Berge was bezig met een groepsexpositie, kwam uit op 23 kunstenaars en bleek tevens 23 jaar te bestaan. Een dubbel feestje, met een keur aan kunstenaars die zich be wust zijn van hun plek in de kunst en van daaruit iets toe willen voggen. Zo als Stephanie Kratz, met haar minuti euze ballpointtekeneningen. T/m 23/11. Galerie van den Berge, Westwal 45, Goes. Do. 12.30-17.00 uur; vr. en za. 12.00-17.00 uur. Ronnie Krepel brengt oude foto's tot leven Ronnie Krepel kijkt verwonderd naar de in zwart-wit vastgelegde wereld van weleer en concentreert zich op het leven op en aan het water. In de vrijheid van zijn schilderen toont hij zich een meester en overstijgt hij het plaatje. Mede-exposant Hans Blank beheerst zijn metier net zo. Zijn bron zen beelden zijn expressief en heb ben ook met water te maken. T/m 30/11. Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwerve. Do. t/m za. 12-17 uur. Boijmans Van Beuningen pakt uit met Kokoschka 'Het grootste talent van de jongere generatie', noemde Gustav Klimt hem. Museum Boijmans Van Beunin gen presenteert een overzicht van het werk van Oskar Kokoschka (1886-1980). Acht thema's belichten het perspectief van deze expressio nistische schilder op de eerste helft van de 20e eeuw. T/m 19/1 2014. Museum Boijmans Van Beuningen, Museumpark 18-20, Rotterdam. Di. t/m zo. 11 -17 uur. De Maand van de grafiek is een lande lijke kunstmanifestatie waaraan meer dan 90 werkplaatsen, galeries en mu sea meedoen. U kunt in Zeeland dezer dagen nog terecht op vijf locaties: Ad Arma, t/m 26/10, Galerie T, Turf- kaai 25-27, Middelburg. Do. t/m za. 11.00-16.00 uur. Bea Verheul, t/m 31/10. Galerie 't Hae- ntje te Paart, Spanjaardstraat 19, Mid delburg. Do. t/m zo. 14.00 -16.30 uur. Jeroen Kersouw, t/m 27/10. De Roof- printpers, Bellinkstraat 25, Middel burg. Vr. en za. 12.00-16.00 uur, zo 13.00-17.00 uur. T/m 29/10. Ronald en Marije Tolman. De Drvkkery, Markt 51, Middelburg. Do. 9.30- 21.00 uur; ma. en vr. 9.30-18.00 uur; za. 9.30-17.00 uur. Jan Verschoore en Jorien Brugmans. T/m 18/11. Gemeentehuis, De Passe relle, Stadhuisplein 1, Terneuzen. Ma. t/m do. 8.30 - 16.30 uur, vr. tot 20.00 uur. Meer informatie: www.maandvandegrafiek.nl Werk van Ad Arma: Familie op reis (2013). Te zien in Galerie T. Grafiekmaand, ook in Zeeland Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 113