8 UIT Voor het eerst in twaalf jaar treedt Urbanus op in Neder land. Binnenkort is hij te zien - met humor die soms plat is, soms ook op het randje van ge niaal - in Middelburg. tend van zijn eigen werk op een manier die ik nog niemand in de Lage Landen heb zien nadoen. Een 'manusje-van-alles' ook, druk baasje. Zanger, muzikant, cabaretier, stripauteur (150 albums ondertussen!) en acteur. Dat laatste in zeven films, één prijs winnende, twee kaskrakers, waarvan Koko Flanel achttien jaar lang de grootste 'block buster' van België was. Je moet het toch maar doen... Zijn humor zit steevast in dezelfde hoek. Nonsensicaal, eerder grof dan subtiel, soms plat maar soms ook op het randje van geni aal. Veel zelfspot en clowneske scènes (in bijpassende absurde kledij). Zijn shows - Ik twijfel eraan. En toch denk ik dat het kan. Dat ik - achteraf bezien - één van de allereersten was die ooit van Urbanus heeft gehoord. Het was de zomer van 1968. Omdat ik ge slaagd was voor de hbs (laten we zeg gen: de voorloper van het vwo), mocht ik na lang zeuren voor het eerst al leen op vakantie. Met een paar zeer be trouwbare vrienden, dat wel. En zo beland den wij op een camping in Dinant. Daar heb ik een nacht wakker gelegen naast een tent vol Belgen (uiteraard), die meerdere kratten bier hadden ingeslagen. Irritant la waaiig waren ze. Luidruchtig lege flessen in kratten smijten, en lallen, en zingen en moppen tappen. Heel flauwe, onbesnaarde humor, waar ze bulderend plat voor gingen. En ik weet zé ker dat ik toen de naam Urbanus heb ge hoord. Hij was destijds weliswaar nog niet doorgebroken, als ik de biografieën op in ternet moet geloven. Maar hij was toen wel oud genoeg (19) om al tussen de schuifdeu ren actief te zijn. En misschien, zo bedenk ik me nu pas, zat hij wel zélf in die tent. Sinds zijn doorbraak in 1974 zijn er onder tussen bijna veertig jaar verlopen. Urbanus ('van Anus') is al die jaren uniek in zijn soort gebleven, trouw aan zichzelf, genie- vijf ondertussen, ze gaan elk voor zich lang mee - kennen hoogte- en dieptepunten. Vroeger moest ik daar niet veel van heb ben, ondertussen heb ik wat meer geduld om de geniale momenten af te wachten. En in Urbanus zélf (op 8 november in de Stadsschouwburg van Middelburg) zijn dat er relatief veel, omdat het dit keer een soort 'best of is. Urbanus is twaalf jaar niet in Nederland te zien geweest, en mis schien duurt het weer jaren voor dit 'insti tuut van de absurde humor' nog eens te zien zal zijn. Nog meer Belgische humor ligt in het verschiet. Het is nog even wachten op de absolute topper (Wim Hel- sen), maar aanstaande zaterdag (26 okto ber) zijn de 'Bourgondische Belgen' te gast in het Scheldetheater in Terneuzen. Dat is een groep van vijf Belgische stand-up co medians: Bert Gabriels, Henk Rijckaert, Thomas Smith, Michael van Peel en Lies Lefever. Bijna allemaal zijn ze 'groot' ge worden in het circuit van Comedy Casino. In België is dat een veel wijder verbreid ver schijnsel dan bij ons. En daarmee uiteinde lijk ook kwalitatiever, want stand-up dat blijft een harde leerschool, een onverbidde lijke scherprechter. En in dat circuit zijn minstens vier van de vijf 'Bourgondische Belgen' al jaren actief. Thomas Smith ken ik het minst goed, Mi chael van Peel kan de politiek heel vilein aanpakken, Lies Lefever (ooit in een voor programma van Youp van 't Hek, ook in Zeeland te zien geweest) doet het vooral met sarcastisch-humoristische liedjes. Bert Gabriels en Henk Rijckaert (als duo een paar jaar faam gemaakt met 'Zonde van de zendtijd') gaan heel ver in een heel eigen soort absurdisme, dat soms wel aanleunt te gen de humor van Urbanus. Elk staat hoog uit een klein half uur op het podium, maar kort kan dan wel heel krachtig zijn. Willem Nijssen Instituut van de absurde humor Jong talent en oude rockers in 'Beat Bordeelsluipers' De Haagse coverband The Clarks brengt in de theatershow Beat Si Bor deelsluipers een verhaal over de Haag se popmuziek. Daarin komen onder meer The Tielman Brothers, Johnny Lion, (The) Golden Earring(s), Q65, The Shoes, Earth Fire en Shocking Blue aan bod. Solisten bij The Clarks zijn Joëlle Vierling (f), Frans Krassen- burg en Rudy Bennett. Donderdag 24 oktober, Arsenaalthea ter, Vlissingen, 20.15 uur. Rondje Doe Maar laat hits van legendarische band herleven Rondje Doe Maar neemt het publiek mee naar het diepste van de muziek van de legendarische band Doe Maar. De band laat de sfeer van de zolder kamer herbeleven, maar zorgt ook voor nieuwe bewerkingen van het beste van Doe Maar. Vr 25 okt, Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur; zaterdag 26 okt. Dorpshuis Renesse, 20.15 uur. Het Ledeltheater vertoont zaterdag (20.00 uur) de do cumentaire 'Doe Maar: dit is alles'. A-capellagroep Wishful Singing met Nederlandse première Wishful Singing is een a-capellagroep van internationaal topniveau. De vijf jonge zangeressen zingen repertoire uit alle windstreken. Op uitnodiging van de Cultuurraad Kapelle brengt de groep in Wemeldinge de Nederland se première van Cheat, play, love. Dit programma is enige tijd geleden al in Duitsland uitgevoerd. Daar kreeg het lovende kritieken. VanVelzen met reprise theatershow in Terneuzen VanVelzen en zijn band gingen vorig seizoen de theaters in met The Rush Of Life. Met succes, zodat er nu een reprise is. De theatervoorstelling is veel meer dan een concert alleen. Op enthousiaste wijze vertelt VanVelzen anekdotes, verrast hij met theatrale vondsten en daagt hij het publiek uit om actief onderdeel te worden van de show. Vrijdag 25 oktober, Maartenskerk, We- Vrijdag 25 oktober, Scheldetheater, meldinge, 20.00 uur. Terneuzen, 20.00 uur. Amsterdam Klezmer Band in raadzaal Belfort De Amsterdam Klezmer Band bestaat uit zeven eigenzinnige muzikanten die Oost-Europese en Joodse dans en feestmuziek met een vleug van zi geuner- en Balkanmuziek. Zij breng en nieuwe composities waarin ook an dere muziekstijlen doorklinken, zoals blues, rap en funk. De band was dit jaar een van de toppers op het Zee land Nazomerfestival. Zondag 27 oktober, raadzaal Belfort, Sluis, 15.00 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. podium Urbanus, vrijdag 8 november, Stadsschouw burg Middelburg, 20.00 uur. Bourgondische Belgen, zaterdag 26 oktober, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 112