Muziekpodium opent jazzseizoen met topsaxofonist Kenny Garrett van Amelia Schieman laat ook in Zeeland van zich horen Curran UIT 3 Een duidelijke zaak voor site @frö<irntflw§ Y), MKfcfe 1 MIS Muziekpodium Zeeland luidt maan dag zijn jazzseizoen in met een topper: de Amerikaan Kenny Gar rett, een van de belangrijkste jazz saxofonisten van zijn generatie. Het is tevens het begin van een 'jazzdrieklapper', want bin nenkort komen ook Larry Carlton (6 novem ber) en Omar Hakim/Victor Bailey (13 no vember) naar Middelburg. Garrett (i960) werd vooral bekend dankzij zijn bijdragen aan de latere platen en optre dens van Miles Davis, maar hij speelde ook in de ensembles van Duke Ellington, Art Bla- key en Marcus Miller en in de Grammy-win- nende 'supergroep' Five Peace Band (met Chick Corea, John McLaughlin, Christian Mc- Bride, Brian Blade en Vinnie Collaiuta). Als bandleider heeft hij sinds 1984 inmiddels ze ventien cd's uitgebracht. Kenmerkend is zijn krachtige, maar melodieuze en altijd heldere altsaxstijl. Dit jaar bracht Garrett het album Pushing the world away uit. Met dat repertoire en met de band waarmee hij de plaat opnam, komt hij naar Middelburg. De groep bestaat naast Gar rett uit Vernell Brown (piano), Corcoran Holt (contrabas), McClenty Hunter (drums) en Rudy Bird (percussie). De jazzconcerten van Muziekpodium Zee land beginnen voortaan een half uur eerder dan voorgaande jaren. de strikte folkkaders. De arrange menten zijn rijker, de melodieën gevarieerder en de sound breder. De folky songs zijn er nog steeds, maar Curran laat zich op twee nummers door een hoornsectie begeleiden. Ook een strijkkwartet is te horen. „Qua arrangementen is het breder. Ik had de beschik king over een goede producer, lohn Critchely, en een aantal goe de muzikanten. De bewerkingen zijn geheel organisch tot stand ge komen. Het was geen vooropge zet doel, maar het ontwikkelde zich in die richting. Net een reis. Ik houd van de sound van een hoornsectie. Het kan een gevoel zoals droefheid versterken en aan de andere kant heel opgewekt klinken. En je krijgt er een bepaal de drive mee." Tekstueel wordt de Canadese ge roemd en vergeleken met illuste re landgenoten als Leonard Co- hen en Joni Mitchell of zelfs Su zanne Vega. „Dat is een optelsom om me ergens te plaatsen", stelt ze. Er zijn echter ook kritische ge luiden, waarbij de poëtisch ver pakte teksten worden bestempeld als weinig expliciet. „Het is een ar tistieke visie", repliceert Curran. „Ik schrijf veel over breekbaar heid, het broze van het bestaan, de stormen en de havens daarin. Het is een persoonlijke zoektocht naar die persoon. Het zijn observa ties, gevangen in mijn eigen leven en beïnvloed door anderen. Een klein voorval resulteert in een stu die en dat uit zich weer in een lied. De thema's berusten op spe cifieke ervaringen." De titel van haar laatste cd Specta tors is een bewuste verwijzing. „Het is een frase uit het lied The modern man en een terugkerend thema van de meeste liedjes op de cd. Ik nodig de toeschouwer - of beter: toehoorder - uit om niet alleen beschouwend aan die zij lijn te blijven staan, maar van die zijlijn af te komen." YentI Schieman (27) toert dit seizoen met veel ple zier door het hele land, maar zij verheugt zich extra op het optreden zaterdagavond in De Klomp in Ovezande. „Weet je dat ik daar nog eens heb gestaan als zangeres bij dat popproject 2nd Influenz? Niks bereikt toen, maar erg leuk om daar nu in heel ander verband op te treden", lacht Schieman. Met dat 'ander verband' doelt ze op haar voorstelling De Men sen samen met collega Chris tine de Boer. Als duo wonnen zij daar dit jaar de jury- en pu blieksprijs van het Amsterdams Kleinkunst Festival mee. De twee andere finalisten - Cortijn Tonkes en José Schuringa - tre den ook zaterdagavond op in De Klomp. „Ons programma gaat over het oerinstinct van de mens. We vroegen ons af waar om je als artiest voorafgaand aan een optreden meestal zo ze nuwachtig bent en vaak moet plassen bijvoorbeeld. Dat zijn we gaan onderzoeken en wat blijkt? Dat stamt dus uit de oer tijd. De mens moest ballast lo zen om licht te worden en snel weg te wezen als een oeros hem op de hielen zat", licht Schieman toe. Zij is geboren en opgegroeid in Kruiningen, hield als puber al veel van mu ziek en theater, zong in diverse bands en speelde toneel bij jon gerentheatergroep deDrang. „Dat je daar ook je beroep van kunt maken, besefte ik pas toen ik een artikeltje las over De Vliegende Panters, m'n favorie te cabaretgroep. Zij hadden de Kleinkunstacademie gevolgd en toen dacht ik 'dat wil ik ook'." Schiemann volgde haar passie, kreeg les van vakmen sen die ze bewondert en werd bij haar eindexamenproductie begeleid door Diederik Ebbin- ge (van De Vliegende Panters). Samen met Christine de Boer werkt zij ook aan een eerste avondvullend programma met humor, muziek en eigen lied jes. „Daar komen we ook mee in Zeeland, op 7 februari staan we i"n De Vroone in Kapelle." www.pzc.nl/uit VAN DONCaEN DONDERDAG 24 OKTOBER 2013 Kenny Garrett, maandag 28 oktober in Schutters hof, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Kenny Garrett Amelia Curran, morgen in De Wegwij zer, Nw- en Sint Joosland, 20.30 uur. Christine de Boer (I) en YentI Schieman, foto Astrid Verhoef door Ali Pankow Zaterdag 26 oktober, De Klomp, Ovezande, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 107