Spanje moet ETA-terroriste vrijlaten van Europees Hof 8 BUITENLAND Slachtoffers van aanvallen met drones krijgen een gezicht dankzij Amnesty International en Human Rights Watch. vragen over Bosbranden Australië Nee. Sydney is een heel grote stad. Als je alle voorsteden mee telt is Sydney 70 kilometer lang en net zo breed. De brandhaar den bevinden zich buiten de grenzen van die agglomeratie. Toeristen die de binnenstad be zoeken, merken bijna niets van de brand. Wat ze wel merken, is dat de aswolken soms een waas over de stad leggen. En het ruikt af en toe naar brand. De asdeel- tjes in de lucht hebben ook een voordeel: de zonsondergangen zijn prachtig. En dat is fijn voor wie 's avonds een foto maakt van het Opera House. In de hele staat New South Wales woeden tientallen bran den. Die zijn lang niet allemaal even gevaarlijk. Het zwaarst ge troffen is het nationale park de Blue Mountains, waar al meer dan tweehonderd huizen zijn af gebrand. Daar woeden drie bran den tegelijkertijd en de brand weer vreest dat die branden zul len samensmelten tot een mega- brand die hele dorpen gaat ver zwelgen. De bijzondere rotsfor matie Three Sisters, een toeris tische attractie, is op dit moment niet bereikbaar. De komende dagen wordt het heet, valt er geen regen en zal de wind fors aanwakkeren. Dat is slecht nieuws voor de brand weer. Hulpverleners maken zich het meest zorgen over de wind. Die zorgt er voor dat het vuur ge makkelijk overslaat naar andere gebieden. Hulpverleners en hui zenbezitters vrezen de embers, gloeiende stukjes die van bran dende bomen afspatten. Wan neer ze door de wind worden meegevoerd kunnen ze kilome ters verderop een nieuwe brand veroorzaken. Die kans is niet groot. Daarvoor is de afstand gewoon te groot. Bo vendien is er in de binnenstad van Sydney te weinig groen voor een verwoestende brand. Het overgrote deel van de bosbranden wordt door mensen veroorzaakt. Zo wordt onder zocht of het leger iets te maken heeft met de grootste brand die op dit ogenblik woedt. De solda ten hielden in de buurt een oefe ning met explosieven. Ook zijn er altijd mensen die in de hitte gaan barbecuen, of achteloos een sigaret weggooien. Twee jaar gele den gingen in Perth zestig hui zen in vlammen op toen een man ondanks het vuurverbod aan de slag ging met een slijptol. De dader was een politieman. NEW YORK - Op een veldje bij haar dorp, Ghundi Kala, buigt Mama na Bibi (68) zich voorover om haar groenten te oogsten. Een paar kleinkinderen kijken van een afstandje toe; het is een zonni ge dag in de regio Noord-Waziri- stan, Pakistan. Dan wordt de rust met een enorme klap plots ver stoord en ligt Mamana in stukken tussen haar oogst. Ze is getroffen door een raket, afgevuurd door een Amerikaanse drone, een onbe mand vliegtuig. Het tragische einde van deze Paki staanse oma, die voor niemand een gevaar vormde, is een van de negen aanvallen met drones waar bij Pakistaanse burgers slachtoffer werden en die zijn gedocumen teerd door Amnesty Internatio nal. Human Rights Watch (HRW) heeft hetzelfde gedaan voor Jemen. Vandaag worden bei de rapporten gepresenteerd. „De familie van Mamana heeft als tegemoetkoming van de Paki staanse autoriteiten 100 dollar ge had", vertelt Mustafa Qadri van Amnesty. Hij sprak haar weduw naar en andere getroffen families in Noord-Waziristan, waar sinds januari 2012 47 Amerikaanse dro- ne-aanvallen zijn uitgevoerd. Er zijn volgens Amnesty veel te veel slachtoffers die niets te ma ken hebben met de terreurver dachten die de VS willen liquide ren. Deze mensen staan soms in de buurt van een verdachte, ko men aangevallenen te hulp en worden dan door een tweede aan val getroffen, of worden zoals Ma mana per abuis gedood. Qadri wil dat de VS zich aan de wetten van het oorlogsrecht hou den. Zelfs hun eigen regel dat een aanval pas geschiedt als er onmid dellijk gevaar is of als ze er bijna 100 procent zeker van zijn een ter rorist te treffen, wordt niet ge volgd. „En ze geven achteraf geen enkele openheid van zaken, zodat slachtoffers nergens terecht kun nen voor compensatie of juridi sche genoegdoening." In Jemen heeft HRW zes aanval- Het ongeldig verklaren van de Doctrine, in 2006 ingevoerd om te voorkomen dat terroristen ver vroegd vrij konden komen, heeft grote gevolgen. Rond de 130 ETA-leden zitten op dezelfde ba sis lange straffen uit. Het betreft de harde kern uit de meest ge welddadige periode van de Baski- sche afscheidingsbeweging, de ja ren tachtig en negentig van de vo rige eeuw. Ook voor een aantal meervoudige moordenaars en zware crimine len heeft de uitspraak van het Eu ropese Hof de weg geopend naar vervroegde vrijlating. Zij moeten nog even geduld hebben. Volgens minister van Justitie Alberto Ruiz Gallardón zal het Spaanse Hoogge rechtshof 'zaak voor zaak' indivi dueel in behandeling nemen. Een proces dat nog jaren kan duren. Terwijl in Baskenland gejuich en applaus klonk nadat het vonnis bekend werd, waren de reacties in de rest van Spanje verontwaar digd. „Het jaagt me angst aan", verwoordt Isabel Garcia (42) het gevoel van bijna driekwart van de Spanjaarden, zo blijkt uit peilin gen. „Het gaat om mensen die vre selijke misdaden hebben begaan en het is onduidelijk of ze hun ge welddadige geloof hebben afge zworen." Noelia Ridao (27) is het met haar eens. „Iemand die ooit in staat was 23 mensen te doden, gaat niet re-integreren. Die moordt opnieuw." Op twitter was de hashtag #DoctrinaParot de hele dag tren ding topic. Gebruikers waren woe dend over de schadevergoeding van 30.000 euro die Spanje moet betalen aan ETA-lid Del R10. Verschillende Spanjaarden riepen op tot de invoering van de dood straf. „Mariano wees geen lafaard, het laatste woord is aan jou", al dus één van de tienduizenden tweets. Maar premier Mariano Rajoy liet zich gisteren niet zien. Ook hij kan niets aan de situatie verande ren. Spanje heeft de Verklaring van de Rechten van de Mens on dertekend en ontkomt niet aan uitvoering van een vonnis van het Europese Hof. Human Rights Watch sprak van 'een belangrijke beslissing'. „Span je kent een lange en pijnlijke ge schiedenis van het schenden van mensenrechten", aldus Judith Sunderland van HRW. De uitspraak komt op een histo risch moment. Afgelopen zondag precies twee jaar geleden legde de ETA eenzijdig de wapens neer. Overigens zonder resultaat. De Spaanse regering weigert nog steeds te onderhandelen, tenzij de beweging zichzelf opheft. Er gaan veel telefoontjes Van ver ontruste familieleden naar Austra lië. De meeste mensen hebben vragen over de bosbranden en de veiligheid van hun geliefden. door onze correspondent Robert Portier -| Staat Sydney nu in brand? "y Wat staat er dan wel in brand? 3 Waarom heeft iedereen het over de weersverwachting? 4 Wat is de kans dat die embers Sydney in brand zetten? 5 Hoe ontstaan de branden? I Verwoeste huizen in het zwaar door bosbranden getroffen nationale park Blue Mountains, foto James Brickwood/EPA Rafeequi, de zoon van Mamana, houdt het protret van zijn moeder vast. Naast hem zijn kinderen. Rafeequi wil een Drone zag Mamam door John Jas door onze correspondent Pauline Blom MADRID - Spanje moet ETA-lid Inés del Rio zo snel mogelijk vrijlaten. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens bepaalde gisteren dat de Parot Doctrine, op grond waar van de terroriste gevangen zit, ille gaal is. Vandaag behandelt het Spaanse hooggerechtshof met spoed de zaak van Del Rio, die in 1987 werd veroordeeld tot 3.000 jaar cel, voor in totaal 23 moorden. Rond de 130 ETA-leden zitten op grond van dezelfde Parot Doctrine lange straffen uit Del Rio werd in 1987 veroordeeld tot 3.000 jaar cel voor in totaal 23 moorden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8