Werken aan betere waterbeheersing Grote oefening rond vier kerncentrales Doel Gemeenten Brandweerbeurs Axel Rekenkamer nOg gTOter Van Opzet I 26 ZEEUWS-VLAANDEREN BEZOEKERSCENTRUM zoeken leden 66 De Centenaars houden juist steeds meer van hun haven Waterschap Scheldestromen slaat een aantal vliegen in één klap met de uitvoering van werkzaam heden rond Steenovens. Het bag geren is nodig voor de aanleg van natuurvriendelijke oevers. Maar de werkzaamheden zorgen er te gelijkertijd voor dat de waterkwa liteit verbetert, de bergingscapaci teit van de waterlopen nog groter wordt én de kwaliteit van de vruchtbare grond stijgt door het te mengen met het opgebaggerde slib. Een woordvoerster bena drukt dan ook dat het waterschap geen nieuw depot aanlegt aan de Pouckedijk, maar slib stort als 'nuttige bodemtoepassing'. Met het slib komt veel water mee, om dat de bagger door slangen naar het terrein wordt vervoerd. „Van daar dat we een soort kademuur tjes om het terrein leggen", ver klaart de woordvoerster. Tegelijk met de aanleg van 2,5 kilo meter natuurvriendelijke oevers en de baggerwerkzaamheden wordt ook het oude kerkenpad ten zuiden van Zaamslag her steld. Waterschap Scheldestro men gaat er nog vanuit dat alle werkzaamheden voor Kerstmis kunnen worden afgerond. Voor alle zekerheid en om onrust te voorkomen, wordt de bevol king in de ruime omgeving voor af geïnformeerd. Aan de oefening doet een groot aantal federale en provinciale diensten en de lokale overheden mee. En natuurlijk alle hulpdiensten. Volgens een woord voerder van Electrabel wordt ook buurgemeente Hulst bij de oefe ning betrokken. Die betrokkene heid beperkt zich vermoedelijk tot het verstrekken van informa tie. Het doel van de jaarlijkse noodplanoefening is om de proce dures die in de nood- en interven tieplannen omschreven zijn in de praktijk te testen en eventueel bij te stellen. De woordvoerder: „Tij dens de oefening ligt de nadruk ditmaal op het nemen van be schermingsmaatregelen, het uit voeren van metingen en het infor meren van de bevolking." Maar die krijgt dus vooraf al te horen dat er niets aan de hand is. De oefening, waaraan vele tiental len hulpverleners en beleidsbepa lers deelnemen, wordt gecoördi neerd vanuit het provinciaal crisis centrum in Gent. die uiteindelijk werd beantwoord door 170 kandidaten. Het gebouw hangt gedeeltelijk boven de kaai, maar vooral de houten buitenaf werking trekt de aandacht. Het is opgetrokken met gebruikmaking van zoveel mogelijk duurzame technieken en materialen. Vrijko mende warmte wordt opgevan gen, verwerkt en hergebruikt, en er wordt gebruik gemaakt van re genwater en speciale zonnescher men en er liggen natuurlijk zon nepanelen op het dak. Op de bene denverdieping is de ontvangsthal, de eerste verdieping herbergt kan toorruimte en een multifunctio nele zaal met zicht op de haven. Ook is er een groot terras met zicht op het Grootdok. In het cen trum worden bezoekers(groepen) .uitgebreid geïnformeerd over de haven en vervolgens kan een rondvaart worden gemaakt. De dienst Schipperij van het Ha venbedrijf wordt gevestigd op de benedenverdieping. De schippers en matrozen van de dienst (drink waterlevering, afvalophaaldienst en onderhoud) krijgen eigen kan toor- en verblijfsruimte. Ze zaten tot voor kort op een oud schip in de haven. CENT - Het verhaal doet al jaren de ronde: Gentenaren kennen hun haven niet. Immers, maar een klein deel van de bevolking woont in de directe omgeving en dat is dan nog niet eens de plek waar de haven bruist en de dyna miek er vanaf spat. Dan praat je over het gebied van de Oude Dok ken - die nu overigens worden omgevormd tot een nieuw woon gebied met 1500 woningen en tal van fraaie voorzieningen - en over de oude wijk De Muide. Het verhaal over de onbekend heid van de Gentse haven lijkt overigens een fabel. Want er wer ken wel bijna 27.000 mensen uit het Gentse en wijde omgeving in het havengebied. En bij Havenbe drijf Gent zien ze de belangstel ling voor de haven groeien. Haven directeur Daan Schalck: „De Gen tenaars houden juist steeds meer van hun haven. We ontvangen nu 15.000 tot 20.000 bezoekers per jaar. Een groot deel van hen ont dekt de haven op zaterdag aan boord van het stadsjacht Jacob van Artevelde." De rondvaarten zijn maanden van tevoren al volgeboekt. Ook tij dens de jaarlijkse Gentse Feesten melden zich dagelijks honderden mensen voor een tochtje op het luxueuze stadsjacht. En ook dan is het schip al lang vooraf volge boekt. Om de band van de stad met het water verder te versterken en de kennismaking te veraangenamen heeft het Havenbedrijf op de Riga- kaai aan het Grootdok een ultra modern bezoekerscentrum laten bouwen. Het wordt vandaag door Vlaams minister Hilde Crevits (mobiliteit en openbare werken) geopend. Het centrum, pal tegenover meu belgigant Weba aan de rand van Gent, heeft twee miljoen euro ge kost. Het opvallende gebouw is ontworpen door vier jonge Brus selaars van het architectenbureau Tetra. Het Havenbedrijf schakelde de koepel Vlaamse Bouwmeester in, die een 'open oproep' deed, AGENDA TERNEUZEN - De gemeenten Ter- neuzen en Hulst zoeken kandida ten voor een nieuwe, gezamenlij ke Rekenkamercommissie. Het gaat om een voorzitter en twee commissieleden." De commissieleden mogen geen binding hebben met beide ge meenten en worden geselecteerd op basis van professionaliteit en deskundigheid. De functie-infor matie (ook over de financiële kant van de zaak) is terug te vin den op de website van de twee ge meenten: www.hulst.nl en www.terneuzen.nl Solliciteren kan bij griffier Dirk van Bunder van Hulst. In de sporthal staan komende za terdag van 10.00 tot 16.00 uur zo'n vijftig kramen van standhou ders uit Nederland, België, Frank rijk, Duitsland, de Filipijnen en Slowakije met allerlei parafernalia op het gebied van brandweer, am bulance of politie. Helmen uit alle hoeken van de wereld, arm-em- blemen en andere accessoires, noem het op en het is te koop of te ruil. Nieuw dit jaar, zijn stands waar verzamelaars van alles op het gebied van modelbouw van brandweer en ambulances kun nen aanschaffen. Modelbouwvere niging Zuid-Zuidwest Nederland komt met een waterbak waarin met modelblusboten gevaren kan worden. Ook worden demonstra ties gegeven met nieuwe brand blussers. Beursbezoekers mogen ook proberen een brandje te blus sen. Buiten staan diverse hulpver leningsvoertuigen ter bezichti ging en de jeugdduikers van Duik school Splash en de jeugdbrand weer uit Zelzate geven verschillen de demonstraties in een duikcon- tainer en met een autowrak. EP door René Hoonhorst STEENOVENS - Bij de buurtschap Steenovens wordt druk gewerkt aan voorbereidingen voor de aan leg van natuurvriendelijke oevers en het uitbreiden van de waterber- gingscapaciteit. Baggerslangen wor den aangevoerd en een terrein aan de Pouckedijk wordt ingericht om als een soort baggerdepot te funge ren. Een bulldozer maakt 'kademuurtjes' om het tijdelijke depot. Het slib is een 'nuttige bodemtoepassing' en verrijkt de grond, foto Mark Neelemans door Wout Bareman DOEL - In het kerncentralepark van Electrabel bij Doel vindt vandaag een ernstig nucleair incident plaats. Maar sirenes zullen er niet loeien. Het gaat immers om een grote oe fening in het kader van het Bel gische nucleair en radiologisch noodplan. Directeur Daan Schalck In de Gentse haven werd in het derde kwartaal 12 miljoen ton goederen overgeslagen, zes procent minder dan vorig jaar. Totaal nu: 36 miljoen ton. Ontdekking van de haven Zoals Terneuzen al jaren z'n Portaal van Vlaanderen heeft, een informatiecentrum over de sluizen en de haven, zo krijgt Cent nu zijn bezoekerscentrum Poort van de Haven. door Wout Bareman Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 22 OKTOBER 2013 HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 13.30 uur: Prijskaarten; 19.00 uur: Bridge; De Korenmarkt, 14.00 uur: Koffie middag; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 14.00 uur: biljarten, sjoelen, welfare, SINT - JANSTEEN - De Warande, 14.00 uur: jeu de boules; 14.30 uur: Sjoelen; 15.30 uur: Kreatieve vorming; SAS VAN CENT - StAlbert, 19.00 uur: KBO krulbollen; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Kameleon, 14.00 uur: Kaarten; Locatie achter de Brouwzaele, 15.00 uur: Aquarium tentoonstelling vereniging Albi no Zwaarddrager; VOCELWAARDE -1 Celaag, 13.30 uur: Kaarten; ZUIDDORPE - Soka Plus, 14.00 uur: Kof- fiemiddag; AXEL - De vierde Internationale Brandweer- en Hulpverleningsver- zamelaarbeurs in 't Sportuus in Axel is dit jaar nog groter van op zet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64