Luwak roept gevoel van oma's huiskamer op 'Aankomende woonvisie Sluis nu al verouderd' ZEEUWS-VLAANDEREN 25 Het past bij de authentieke sfeer van het pandje uit de negentien de eeuw in de Terneuzense Brou werijstraat, op een steenworp af stand van het oudste stukje van de stad. Naar (relatieve) nieuw bouw heeft hij geen moment ge keken, toen hij met zijn vriendin Rose Mandungu (27) besloot te rug te keren naar zijn geboorte streek. De Koeijer runde jaren lang huiskamercafé De Spuyt in hartje Amsterdam, maar om uit eenlopende redenen besloot hij soortgelijks op te zetten in Ter- neuzen. „We hoefden niet lang na te den ken toen we dit pand in het vizier kregen. Lage huur was voor ons geen reden om bewust naar een oude locatie te zoeken, maar het is natuurlijk wel mooi meegeno men. Hier kunnen we precies doen wat we voor ogen hebben; een knusse, authentieke sfeer creë ren. Een sfeer waarin ook onbe kenden bijna automatisch met el kaar in gesprek raken. Juist daar om houden we het graag klein." Luwak roept een behaaglijk ge voel op. Daar dragen ook de huis- gemaakte taarten aan bij. Het café geeft je het gevoel dat je de huis kamer van je oma binnenstapt, maar dan overgoten met een hip pe, smaakvolle saus. De kaart is eenvoudig, met sand wiches, smoothies en Belgische bieren. Voor fijnproevers van kof fie heeft Luwak een regelrechte trekker. Luwak is de Indonesische naam voor de kieskeurige cyvet- kat, die voor de de beste koffie ter wereld zorgt door koffieboontjes te eten en ze daarna weer heel uit te poepen. Luwak schenkt een 'Kopi Luwak' voor 9 euro. Lauret baseert zich op een rap port dat het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) onlangs pre senteerde. Dat gebeurde mede in opdracht van de provincie en het rijk en gaat in op de toekomstige ontwikkelingen in Zeeuws-Vlaan deren. Bijna tegelijkertijd leggen B en W van Sluis een woonvisie voor aan de gemeenteraad. Die moet daarover donderdag een be sluit nemen. De gemeentelijke woonvisie ba seert zich op oudere cijfers dan het EIB, verklaart Lauret. „Sluis gaat uit van een flinke daling van het aantal huishoudens in de ko mende jaren, terwijl het EIB dat niet doet. Dat maakt nogal een verschil als je daarop beleid wil maken." Mede doordat het Sluise college uitgaat van een forse bevolkings- krimp, is de visie volgens Lauret nogal 'angstig'. „Het EIB wijst op de enorme aanwas van Vlamin gen, en geeft duidelijk aan dat die nog een hele poos kan duren. Maar dat gaat natuurlijk niet hele maal vanzelf. Je moet die Vlamin gen dan wel faciliteren, door te zorgen dat de juiste woningen er staan en bijvoorbeeld deeltijdwo nen mogelijk te maken." Daar naast wijst het EIB erop dat, me de door de vergrijzing, er in de ko mende tientallen jaren veel zorg- medewerkers nodig zijn in Zeeuws-Vlaanderen. Lauret: „Ook daarvoor geldt: zet erop in om het voor die mensen aantrek kelijk te maken hierheen te ko men." In de gemeentelijke woonvisie Het Sluise college gaat uit van een daling van het aan tal huishoudens. Andere rap porten bestrijden dat. wordt de eerder gekozen verde ling tussen de vijf grote kernen en de kleine dorpen verder uitge werkt. Aardenburg, IJzendijke, Breskens, Oostburg en Sluis moe ten woonkernen zijn, met geclus terde voorzieningen. In de overi ge dorpen wordt niet ingezet op behoud van bewoners en voorzie ningen. Daar zouden tweede en deeltijd woningen mogelijk moeten zijn. De dorpsraad Zuidzande reageer de daar al op door te stellen dat 'de gemeente ons dorp blijkbaar als potentieel vakantiedorp ziet'. Het college vindt ook dat Woon- goed geen goedkope koophuizen meer in de markt moet brengen. Volgens de corporatie blijft dat echter nodig voor de inkomsten. Kanonschietster dubbel kampioen Kanonschietster Karin Re- wijk uit Westkapelle is afge lopen weekend twee keer Nederlands kampioen ge worden. In Helmond won ze zowel op de 25- als de 50-meter baan. Op die laatste baan brak ze, met 38 punten, ook het Nederlands record, dat twaalf jaar stand hield. Accordeonconcert in Grote Kerk Het accordeonensemble En core, onderdeel van de Zeeuwse Accordeon Vereni ging Concertina, speelt zater dag 26 oktober in de Grote Kerk. Het ensemble bestaat meer dan 17 jaar. Op het pro gramma werken van Vival di, Scarlatti, Bach, Purcell, Mozart, Von Weber en Pucci ni. Aanvang: 20.00 uur. Grote bazaar van Welzijn Ouderen Vrijdag houdt stichting Wel zijn Ouderen Terneuzen in De Veste een grote bazaar en rommelmarkt. Van 10.00 uur tot 16.00 uur worden de meest uiteenlopende artike len aangeboden. De hand- werkggroep biedt prachtige werkstukken aan. Er draait ook een rad van avontuur met mooie prijzen. Bonte Avond Festijn in De Vlaschaard Stichting Cultuur en Ont spanning De Vlaschaard houdt vrijdag en zaterdag Bonte Avond Festijn. Der tien deelnemers betreden het podium. Ook de slag werkgroep Koewacht-Hei kant verzorgt een optreden. Toegang kost 7,50 euro. Kaar ten zijn te bestellen via 0114 362042. EHBO-cursus op eigen computer De afdeling Midden- en West-Zeeuws-Vlaanderen van het Rode Kruis start met een nieuwe cursus. Die gaat op basis van e-learning: theorie doe je op je eigen computer, daarna volgen, in januari, drie praktijklessen. Kosten: 135 euro. Opgeven kan via 06 22224105 of lienv@zeelandnet.nl. Sabine Flipse praat over beelddenken Sabine Flipse geeft donder dag een lezing over beeld- denken. Dat doet ze in het gebouw van obs De Meer paal aan de Sloelaan in Ter- neuzen. De bijeenkomst is een initiatief van het Leonar do- onderwijs Hulst en Ter- neuzen. De lezing begint om 20.00 uur. DINSDAG 22 OKTOBER 2013 Gilles de Koeijer en Rose Mandungu runnen sinds 31 augustus lunchcafé Luwak in de Terneuzense Bourwerijstraat. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - Gilles de Koeijer (35) plaatst met gevoel de naald op de plaat. Ipods, Spotify? Geen denken aan. De Koeijer draait in zijn ander halve maand geleden geopende lunchcafé Luwak alleen maar vinyl. door Martijn de Koning SLUIS - De ontwikkelingen en ver wachtingen op het gebied van be volkingsopbouw en woningmarkt in Zeeuws-Vlaanderen veranderen zo snel, dat de woonvisie van de ge meente Sluis al verouderd is voor dat deze is vastgesteld. Dat be weert raadslid Stan Lauret (WD). WESTKAPELLE GROEDE TERNEUZEN KOEWACHT TERNEUZEN TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63