Overschot aan energie bedreiging voor Delta 'Water en verkeer bij Nieuwvliet in orde' Website brengt vraag en aanbod van vrijwilligers en cultuur samen I I 1 1 I 24 ZEEUWS-VLAANDEREN OUD-TERNEUZEN Dixieland en jazzmuziek in het Podium in Zaamslag Jonge ondernemers geven oude pandjes in binnenstad Terneuzen impuls met huiskamerconcepten. EP Dat blijkt uit een onderzoek van accountantsbureau PwC onder 53 bestuurders van energiebedrijven in 35 Europese landen. Door de toegenomen productie van goed kope, want gesubsidieerde wind en zonne-energie en een lagere vraag als gevolg van de economi sche crisis, is er sprake van overca paciteit en dus lage prijzen. Energiebedrijven hebben daar door minder inkomsten en moe ten sommige centrales uitzetten of op een laag pitje laten draaien. Tegelijkertijd moeten ze die cen trales in stand houden, om bij stroomtekorten weer volop te kunnen produceren. De gasgestookte Sloecentrale bij Borssele is er bijvoorbeeld uiter mate geschikt voor, want gascen- trales zijn 'snel op stoom'. Op dit moment draait de Sloecentrale op zestig procent. Volgens woordvoerder Arendo Schreurs is de centrale daarmee dit jaar 'nog net rendabel'. „Maar de energiemarkt is geen vetpot. Dat is duidelijk." In het PwC-onderzoek waarschu wen de energiebedrijven dat ze niet langer kunnen investeren in centrales die de schommelingen in wind- en zonenergie kunnen opvangen. Het probleem is dat elektriciteit die wordt opgewekt met windmolens en zonnepane len - vooral Duitsland staat er vol mee - het net op moet. Opslag is nu niet mogelijk. Duitse groene stroom komt voor al naar Nederland, omdat de net- verbindingen met Duitsland uit stekend zijn. Duitsland zelf heeft veel moeite om stroom vanuit het noorden naar het zuiden te trans porteren. Roompot wil de campings Pan- nenschuur, Boshoeve en Hof ter Wilgen samenvoegen, verbeteren en twee keer zo 'groot maken. Er zou zo'n 27 hectare van de Nieu- wenhovepolder aan toegevoegd worden. Daar staat regelmatig veel water op het land. De voorgestelde maat regelen, zoals het graven van slo ten en bekkens, zijn onvoldoen de, waarschuwden verschillende bezwaarmakers. Raadsleden spra ken er eerder deze maand tijdens een commissievergadering ook hun zorgen over uit. Die zorgen zijn niet nodig, schrij ven B en W nu in een brief aan Volgens B en W Sluis zijn waterhouding en verkeer in het nieuwe plan van Room pot goed geregeld. ZAAMSLAG - Onder de titel 'From New Orleans to Zaamslag, part 2' is er zaterdag weer een optreden in het Podium. Op het program ma staan deze keer dixieland en jazzmuziek. The Red Green Jazzband bestaat uit Marinus Jan van Langeveld (trombone/zang), Juliën Liveyns (klarinet), Jan Heijnsdijk (sousa foon), Lauran van Oers (banjo), de gemeenteraad. Het waterschap heeft het plan, gemaakt door een door Roompot ingehuurde inge nieur, bekeken en waar nodig bij gesteld. Daarmee voldoet het plan aan de eisen, schrijft het college. Aan het verzoek van commissiele den om onderzoek te doen naar een extra ontsluiting van het park, geven B en W ook geen ge hoor. Het park krijgt twee in- en uitgan gen, waarvan de ene alleen te ge bruiken is door gasten van de hui dige Boshoeve. Dar legt teveel druk op de andere, nieuwe ont sluiting aan de Dwarsdijk, is de zorg van omwonenden en raadsle den. Volgens B en W wijzen 'diverse verkeers- en geluidsonderzoeken' uit dat de gewenste situatie vol doende is. Sterker nog: het dwingt bezoekers min of meer al lemaal dezelfde route te nemen (over de Sint Jansdijk), en dat is nou net de bedoeling. Raadslid Adri Rosendaal (Nieuw- Gemeentebelang), die zich eerder sterk maakte voor de komst van een extra ontsluiting, is niet tevre den. „Hier gaan we nog eens flink over discussiëren. En als het no dig is, stellen wij voor dat het col lege het voorstel terugneemt tot er een oplossing is." De raad praat donderdagavond over het plan. terneuzen - Een kleine revolutie in crisistijd, zo noemt Gait Klein Kromhof de ontwikkelingen in de oudste pandjes van de Terneu- zense binnenstad. „In econo misch barre tijden grijpen men sen terug naar het kleinschalige, zoeken ze een familiaire sfeer op. Die sfeer proefje in oud-Terneu- zen heel erg." Klein Kromhof vertimmert op zijn gemak het piepkleine pandje Kandeel 11 (negentiende eeuw) tot een schattige bed breakfast. „Wanneer we beginnen? Als het af is, hè. Het is een hobbyproject- je", zegt Klein Kromhof. Een pand verder (TUinpad 22-24) wordt er wel volgens een strak schema verbouwd. Maarten en Maaike Hamelinck beginnen er over anderhalve maand bistro Bonne Foi (de bonnefooi). Tel daar het dit jaar geopende mu seumrestaurantje De Vliegende Hollander en het goed lopende vestzaktheatertje De Paerdestal van de familie Harte, Indisch res taurant Kamar Makan en winkel tjes als 't Kanten Brocantje bij op en je mag rustig stellen dat het oudste stukje Terneuzen bruist als nooit tevoren. En dat zal vast niet minder worden als Peggy de Rijcke uit Zaamslag begin voF- gend jaar ook nog eens in voorma lige tweedehandskledingwinkel- tje 't Grabbelhoekje een wijn- en hapjesbarretje opent: Culi Neuze. De oude huisjes zijn dus in trek. Tot de jaren zestig woonden er mensen in de pandjes op het laat ste stukje zestiende-eeuwse ves tingwal. Daarna kocht Douwe van der Meer veel pandjes op en bewaarde zo een stukje Terneu- zense historie. De afgelopen twee jaar heeft Van der Meer veel pan den van de hand gedaan. Zo ook het negentiende eeuwse "Riinpad 22-24 aan de in Gent woonachtige Robin ter Horst. Die verhuurt het straks aan Maarten (34) en Maai ke (35) Hamelinck. Zij kozen heel bewust voor dit stekje in een van de achterafstraatjes. „Wij droom den al heel lang van een eigen zaak in een karakteristiek pand. Toen deze voormalige kapsalon te huur kwam, hebben we snel toe gehapt. Samen met het Arsenaal- gebouw in de Nieuwstraat vinden wij dit het mooiste stukje van Ter neuzen", vertelt Maarten. In Bonne Foi gaat het echtpaar zonder personeel aan de slag. Ze hopen vijf dagen per week (zon dag en maandag gesloten, met uit zondering van koopzondag)25 mensen te ontvangen in een huis kamersfeer. Maarten: „Ze moeten echt het gevoel krijgen dat ze bij ons op visite komen. Die hang naar het huiselijke heeft volgens mij inderdaad met de crisis te ma ken. Mensen hebben weer behoef te aan warmte." Gerrit Kooger (slagwerk) en Jan Groen (trompet/leiding). De muziek uit New Orleans is meeslepend. De emoties krijgen in de verschillende nummers ruim baan. "Rissen de nummers door vertelt Jean Pierre de Smet (ereburger van New Orleans) over zijn ervaringen. Zaterdag 26 oktober in het Po dium, aanvang 20.00 uur. De 'marktplaats' is een overkoepe lende website voor drie andere si tes. Eén ervan bestaat al een aan tal jaan daarop wordt vraag en aanbod op het gebied van vrijwil ligerswerk bij elkaar gebracht (vrij- willigaandeslag.nl). Die loopt goed, vertelt Rosalien Pardidaen van Stichting Welzijn. „Zeker voor mensen die nog niet actief zijn als vrijwilliger maar wel iets wil len doen, is de website een mooi startpunt." Overigens melden (po tentiële) vrijwilligers of vragers zich ook regelmatig bij de balie of telefonisch bij Stichting Welzijn, vertelt Paridaen. Stichting Welzijn lanceerde ook dienstenvraagbaak.nl. Ook daar komt vraag en aanbod samen, maar dan van kleine klusjes. Mo menteel wordt bijvoorbeeld ie mand gezocht die wil helpen bij het witten van een huis, maar ook een oppas voor een kind. De vader wil als tegenprestatie de op passer bijles Engels geven. Derde loot aan de stam is markt- plaatskunstencultuur.nl. Daar kun nen organisatoren van evenemen ten of vertegenwoordigers van clubs duidelijk maken wat ze te bieden hebben. Er staat op welke cursussen en workshops er gege ven worden en wat er op welk mo ment te doen is. Het Sluise ge meentebestuur gaf Welzijn op dracht de website op te zetten. De gemeente subsidieert kunsteduca tie niet meer, maar hoopt op deze manier nog wel een bijdrage te le veren aan de (naams)bekendheid van de aanbieders. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De garantie dat ener giebedrijven als Delta altijd stroom tekorten kunnen opvangen, staat onder druk door de groeiende pro ductie en ook import van groene stroom uit buurlanden. door Martijn de Koning NIEUWVLIET-BAD - Nader onder zoek naar de toekomstige watersi tuatie in het nieuwe Roompotpark bij Nieuwvliet-Bad is niet nodig. Het waterschap heeft immers goed keuring gegeven aan het plan. Dat schrijft het Sluise college in een brief aan de gemeenteraad. Revolutie in oudste stukje Terneuzen door Raymond de Frel I Maarten en Maaike Hamelinck hopen begin december hun bistro Le Bon ne Foi te openen aan het Tuinpad, foto Camile Schelstraete door Martijn de Koning OOSTBURG - Vrijwilliger nodig? Zelf zin om een klusje uit te voeren? Of weten wat er allemaal kan op het gebied van kunst en cultuur? Stich ting Welzijn West Zeeuwsch- Vlaanderen heeft alle mogelijkhe den gebundeld op de website www.marktplaatssluis.nl. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62