Frankrijk draait bij in project Schelde-Seine Inter Scaldes neemt stokje Oud Sluis over Jas Medewerkers twijfelen of de fusie tussen Scoop en de Zeeuwse bibliotheek slaagt. 22 ZEELAND ZEEUWSE BIBLIOTHEEK EN SCOOP ii Maar we zijn er nog niet De Fransen zijn nog aan het rekenen Beurs over trouwen in Middelburg dinsdag Laatst kocht ik een jas. Toen ik hem paste in de winkel constateerde ik tevreden dat ik nu ge zien zou worden. Een wachten de klant vroeg: „Werk jij ook bij Verbrugge Terminals dan?" U begrijpt het al: deze jas was niet iets van een catwalk in Pa rijs maar meer iets voor de con- tainerterminal ergens langs Noordzee of Schelde. De jas is van een fluorescerend geel waarvan je ogen gaan tra nen. De jas is afgezet met zo mogelijk nog feller reflecteren de biezen op schouders, armen en heupen. Een soort corset van reflectoren. Ik paradeer met die jas door de polder. Bij nacht en ontij met een grote zwarte hond wiens ogen rood oplichten als het licht erin valt Om het ensem ble compleet te maken heb ik dan meestal een grote rode Maglite bij, zo'n fantastische zaklamp waarmee je met ge mak een hele bokkenrijders- bende kunt uitschakelen met één goed gerichte mep. De lamp wiegt zachtjes heen en weer op het ritme van mijn pas. Sinds ik de jas heb, loop ik weer gerust langs 's heren we gen. De snelheid waarmee som mige automobilisten in het duister door de polder rijden, is duizelingwekkend. De sloot lijkt soms de enige uitweg. Nu echter niet meer. Vanaf dat ik de jas heb gaat het groot licht meters eerder uit en gaat de snelheid rap en vooral tijdig omlaag. Degene die hier gere geld langskomen, kennen mij als plots opduikend verschijn sel vermoedelijk al snel. Maar ik heb wel een beetje meelij met de argeloze voorbij ganger, misschien zelfs een ver dwaalde toerist. Die waant zich immers plots een personage in Jamaica Inn, waar argeloze zee lieden naar de kust werden ge lokt en daar schipbreuk leden. Of erger nog, slachtoffer in 'Hound of the Baskervilles', waar het wilde beest onschuldi- gen verscheurt. Jaren later zal hij er soms nog van dromen. Of het dus de aantrekkelijkheid van de streek als vestigings plaats bevordert is nog maar de vraag maar veilig is het zeker. Ik kan hem aan iedere polder schuimer aanraden. De transpdrtministers van Frank rijk, Wallonië, Vlaanderen en Ne derland en Eurocommissaris Siim Kallas hebben eind vorige week in Tallinn een verklaring gete kend over de verbetering van de binnenvaartroute tussen de Schel de en Parijs. De vier (deel)staten willen samenwerken om de maxi male Europese subsidie (40 pro cent van de totale kosten) voor de binnenvaartcorridor binnen te ha len. De Fransen hadden eerder de aan bestedingsprocedure voor de Sei- ne-Nord stopgezet. Het project zou acht tot negen miljard euro vergen. De financiering, deels uit te heffen tol, bleek het breekpunt. Frankrijk probeert de investering nu terug te brengen naar vijf a zes miljard en daarbij maximaal te profiteren van EU-subsidie. Een andere reden voor de Franse aarzeling is de spoorlobby die aan president Hollande trekt om meer in te investeren in het rail- net. Volgens Karla Peijs, Europees bin- nenvaartcoördinator en voormalig commissaris van de koning(in) in Zeeland, zijn de kansen voor het Franse deel van het project Schel de-Seine aanmerkelijk gestegen. „Maar we zijn er nog niet. De Fransen zijn nog aan het rekenen. Ik verwacht pas in de februari, maart een definitief besluit." Om vracht duurzamer te vervoe ren, ontwikkelt Europa grensover schrijdende binnenvaartnetwer- ken. De Seine-Scheldeverbinding is in Europa het grootste binnen- vaartproject en maakt deel uit van het Trans Europees Vervoers netwerk (TEN-T). De bedoeling is dat straks veel grotere binnen vaartschepen van Zeeland naar Pa rijs kunnen varen: 4000 in plaats maximaal 600 ton. Dat is goed voor het milieu, omdat de C02-uitstoot er drastisch door vermindert. Wallonië en Vlaanderen hebben al enkele onderdelen voltooid. In Frankrijk draait het om het gra ven van een 106 kilometer lang ka naal tussen de steden Compiègne en Cambrai. Dat zou in 2017 klaar moeten zijn. In Nederland staat onder meer de bouw van een tweede zeesluis in Terneuzen op de rol. Zeeland en havenbedrijf Zeeland Seaports zouden op de te verbeteren route naar Parijs wil len inspelen als knooppunt voor de binnenvaart. Commercieel di recteur Dick Gilhuis van het ha venbedrijf ziet kansen voor bedrij ven: meer trafiek naar en van Pa rijs, zowel conventionale lading als stukgoed. MIDDELBURC - Het vertrek van inte rim-directeur Guus Egas Reparaz en de naderende fusie zorgen voor grote spanning op de werk vloer van de Zeeuwse bibliotheek en onderzoeksinstituut Scoop. De twee instellingen huizen geza menlijk in het gebouw aan de Kousteensedijk in Middelburg. Scoop-medewerkers steken deze maandagochtend een sigaretje op bij de personeelsuitgang. De men sen van Scoop aan de linkerkant, de mensen van de Zeeuwse Bibli otheek (ZB) aan de rechterkant. „We roken ook wel eens samen hoor", zegt een vrouw die bij de ZB werkt. „Het is heel erg wat er gebeurt. Gisteren gooide ik mijn sokken per .ongeluk in de vuilnisbak. Mijn kinderen vroegen of het wel goed gaat met me." Ze kan moeilijk omgaan met de si tuatie. „Ik liep net langs een groepje medewerkers van Scoop. Ik voelde vijandigheid." De twee medewerkers van Scoop zijn verrast over die opmerking. „Dat meen je niet. We werken al zoveel samen en dat gaat toch goed? Is het niet zo dat jij het zelf op die manier inkleurt?" De biebmedewerkster knikt. „Dat zou kunnen, maar ik heb er wel last van. Ik vraag me echt af of het goed komt met die fusie." De Scoop-medewerker reageert la coniek. „Deze commotie is een hikje in het fusieproces. We gaan door. Hoe? Dat weet ik nog niet." Marleen Vermeer van de OR van Scoop beaamt dat de werksfeer vertroebeld is. „De collega's van de bibliotheek zijn van slag. Dat trekt ook zijn wissel op ons. Maar het is nu voor al een intern probleem van de bieb." De bibliotheek zou liever alles bij het oude houden, terwijl Scoop vooruitstrevend te werk wil gaan. Een medewerker van de biblio theek noemt de fusie een 'onzalig plan'. „Met Scoop haal je een Paard van Troje binnen." Het bieb-personeel vreest dat Scoop-directeur Dick van den Bout straks ook de leiding krijgt over de nieuwe fusie-organisatie. „De bieb is veel groter dan Scoop, maar we zijn bang dat zij toch de bovenliggende partij worden. Dan wordt het biebwerk zwaar der aangetast, komt de weten schappelijke collectie in gevaar en kunnen we onze taken rriet meer goed uitvoeren." Sommigen wijzen naar gedepu teerde Ben de Reu als de boosdoe ner. „Hij gaat elke zondag een rondje fietsen met de directeur van Scoop." Het personeel wil dat Egas Repa raz terugkomt als interim-direc teur. „Met hem hadden we einde lijk iemand die het belang van on ze schatkamer inzag. Maar hij heeft niet de kans gekregen om ef fectief beleid door te voeren." De gevoelens leven bij veel bieb-medewerkers. Een medewe ker: „Er werken hier keurige, vriendelijke, misschien ietwat saaie mensen. Als je die zó tergt dat ze boos naar de krant stappen, is er wat aan de hand. Wij zijn geen mensen van actievoeren, wij willen boeken bij mensen breng en." Corrie van der Velden, voorzitter van de OR van de bibliotheek, hoopt ondanks alles dat de fusie doorgaat. „Het alternatief is dat we nog meer moeten bezuinigen. Dat is geen goed alternatief." FUSIE SCOOP EN BIBLIOTHEEK LEVERT BEZUINIGING VAN RUIM 1 MILJOEN EURO OP KRUININGEN - Inter Scaldes uit Kruiningen van chefkok Jannis Brevet en gastvrouw Claudia Bre vet heeft de toppositie overgeno men van Sergio Herman in Lek ker. Dat maakte het blad Lekker gisteren bekend. Oud Sluis van Herman is niet opgenomen in de top 500-lijst, vanwege de aange kondigde sluiting in december. Sergio Herman was aegen jaar lang de onbetwiste lijstaanvoer der van Lekker. Met Inter Scaldes blijft de num mer één in Zeeland. Ook Pure C uit Cadzand met de drijvende kracht chefkok Syrco Bakker is de top tien binnengedrongen. Pure C stond vorig jaar nog op de 23e plaats. De Zeeuwse restaurants zijn met vijf restaurants vertegenwoordigd in de Top 40 van Lekker. Het blad ligt vandaag in de schappen. De Kromme Watergang uit Slijkplaat handhaafde zijn positie op de 18e plaats. Katseveer uit Wilhelmina- dorp klom een plaats omhoog van 36 naar 37 en La Trinité uit Sluis ging van de 40e naar de 38e plaats. Top 10 Lekker 2014: 1 Inter Scal des, 2 Boreas, 3 De Leest, 4 De Li brije, 5 De Zwethheul, 6 Da Vinei, 7 FG Restaurant, 8 De Lindenhof, 9 La Rive, 10 Pure C. MIDDELBURG - Koppels met trouw plannen kunnen inspiratie op doen voor hun speciale dag op de 'Alles is Liefde' trouwbeurs. De beurs wordt zaterdag 9 novem ber van 10.30 tot 17.00 uur gehou den in het Van der Valk hotel in Middelburg. Bij verschillende stands kunnen de stellen proeven en kijken om zich optimaal voor te bereiden op hun trouwerij. Zo is er een catwalkshow met bruidsjurken en trouwkostuums, een proeverij van bruidstaarten en een demonstratie van bruids kapsels en visagie. Tickets zijn te bestellen via www.allesisliefdebeurs.nl Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende TERNEUZEN - Frankrijk lijkt op zijn schreden terug te keren als het gaat om de aanleg van de ook voor Zeeland cruciale Seine-Nord-verbin- ding. Spanning fusie loopt hoog op door Cornelleke Blok en Edith Ramakers Karla Peijs Onderzoeksinstituut Scoop en de Zeeuwse bibliotheek moesten van de provincie aanvankelijk 3,2 miljoen eu ro bezuinigen. Door de aangekondigde fusie is de bezuiniging terugge bracht tot 2 miljoen euro. Dick van den Bout is de directeur van Scoop. Ton Brandenbarg nam op 1 september vorig jaar af scheid als directeur van de Zeeuwse bibliotheek. Afgelopen jaar zijn er twee interim-directeuren ge weest bij de ZB. Herma Hofmeijer trad in juli af. Zij werd opgevolgd door Guus Egas Reparaz, die sinds 2007 in de raad van toezicht zat. Hij werd na drie maanden weggestuurd door de raad van toezicht. Personeel stuurde een boze brief naar de raad van toe zicht, waarin ze het vertrouwen in de leden opzeggen. In de raad van toezicht van de bibliotheek zitten Adrie de Bruijn (voorzitter), Cees de Hooge, Rob Zomer en Mirjam Wisse-Roelse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60