Veere wilde 'schat van 15 miljoen' maar al te graag verkopen Garageband Square Four pakt Buurtwachten keren publieks- en juryprijs bij Spectra terug in januari 26 BEVELANDEN en THOLEN Chauffeurs van taxi- en bedrijfsbussen zien parkeren buiten de bebouwde kom niet zitten. In een voorstel aan de gemeente raad staat dat vrachtwagens en bussen in de toekomst tussen zes uur 's avonds en zes uur 's och tends niet meer geparkeerd mo gen worden in de bebouwde kom. In plaats daarvan wordt bij elke kern een parkeerplaats buiten de kom aangewezen waar chauffeurs hun voertuig kwijl kunnen. Ze hebben daar een vergunning voor nodig, die 250 euro per jaar kost. Monique Huijgens van Revo Taxi uit Bergen op Zoom, dat in Tho- len het WMO-vervoer (de regio taxi) verzorgd, liet gisteren weten niet blij te zijn met het plan. Vol gens haar worden de taxi's met name bestuurd door vrouwen ei> die zouden het niet prettig vin den om de taxibus na hun dienst - vaak 's avonds laat - nog buiten de bebouwde kom te moeten par keren. De chauffeurs zetten de bus bovendien vaak bij hun wo ning in afwachting van een vol gende rit. In dit kader zou het ook ondoenlijk zijn om steeds buiten de bebouwde kom te moeten par keren. Mensen die in bedrijfsbussen rij den, zoals bouwvakkers, willen hun voertuig ook niet achteraf parkeren. Hun bussen liggen vaak vol met dure spullen waar het die vengilde dol op is. Wethouder Kees van Dis liet giste ren weten dat taxi- en bedrijfsbus sen waarschijnlijk toch in de kern mogen staan. Niet meer voor de deur van de chauffeur of diens bu ren, maar op speciaal daarvoor aangewezen plekken. „Dan moe ten de chauffeurs wellicht twee- of driehonderd meter lopen, maar dat mag toch geen probleem zijn." Voor deze parkeerplekken moet overigens ook een vergun ning worden aangevraagd. De ko- mende tijd zal worden bekeken welke locaties per kern geschikt zijn. Daarbij wordt onder meer ge dacht aan bestaande parkeerterrei nen zoals dat aan de Zoekweg in Tholen en plekken aan de kopse kant van rijtjes huizen, zodat bus sen niet pal bij iemand voor het raam staan. Het college is jaren bezig geweest met het maken van plannen om geparkeerde vrachtwagens en bus sen te weren uit de kernen. Dat leidde een jaar geleden tot een fel le ruzie met de chauffeursvereni ging. Die vond het bedrag dat moest worden betaald voor de par keerterreinen buiten de kern (meer dan 1500 euro per jaar) bui tenproportioneel- Nu gaan de vrachtwagenchauffeurs 250 euro per jaar betalen. De meeste raads fracties steunen het plan. „Daar hoort een komma tussen", probeert de gemeentelijk woord voerder de euforie te temperen van de historisch bijzonder waar devolle pronkbeker die in Veers stadhuismuseum De Vierschaar wordt bewaard. Maar in het Gelderse plaatsje Bu ren laten ze zich daar niet door van de wijs brengen. Daar kondig den ze afgelopen week trots aan binnenkort een exacte kopie in huis te halen van de zilveren 'be ker van Veere', die Keizer Karei V in 1547 liet vervaardigen als ca deau voor de graaf van Buren. Het kostte het museum Buren Oranje bijna vijfentwintig jaar om de gemeente Veere te vermur wen tot het geven van toestem ming voor het vervaardigen" van de kopie. Pas twee jaar geleden ging Veere overstag.. Graaf Maximiliaan van Buren kreeg de beker destijds uit erken telijkheid voor zijn hulp aan Karei Gewone stervelingen is het ten strengste verboden de beker zelfs maar aan te raken. Alvorens toe stemming werd gegeven voor het maken van een replica, moest Bu ren de grootst mogelijke, wel haast onhaalbare veiligheidsmaat regelen garanderen. Blijkens een prospectus die deze week in Buren van de persen is ge rold, zijn er tijden geweest waar in Veere aanzienlijk minder prijs stelde op het bezit van de beker. Zoals in de jaren tachtig van de negentiende eeuw, toen de Veer- se gemeenteraad tot twee keer toe besloot de beker te verkopen. Het is dat twee achtereenvolgen de ministers van Binnenlandse Zaken daar een stokje voor staken - ze vernietigden het besluit we gens hoge mate van strijdigheid met het algemeen belang - of de beker was destijds in buitenland se handen gekomen. De Ameri kaanse bankiersfamilie Roth schild bood er in 1883 maar liefst 900.000 Hollandse guldens voor. Dus reken maar uit wat die beker dan nu wel niet waard is, grijnst Derk Jan Thijssen, die er zijn le venswerk van maakte om een ko pie van de bokaal te kunnen opne men in de collectie van zijn Bu- rens Oranjemuseum. V toen die was ingesloten door de Duitse vijand. De hofsmid van Ka- rel V, Jean van den Perre, beeldde de heldendaad van de graaf in re liëf af op de drinkbeker. Het tafe reel toont honderden galopperen de paardjes, wapperende vaandels en geharnaste strijders. Dit topstuk van de zilversmeed kunst is al sinds 1551 in Veers be zit. De gemeente kreeg het van Maximiliaan van Bourgondië, des tijds markies van Veere, nadat die de beker als erfstuk verwief. Het Veerse gemeentebestuur is zo aan het historisch pronkstuk gehecht dat alleen leden van het konings huis uit de beker mogen drinken. Drie bandleden uit het vorig jaar debuterende 'Projekt' aangevuld met een nieuwe gitarist pakten al vanaf het eerste nummer de goed gevulde zaal in. „Misschien niet de beste muzikanten van de avond, maar wel een band die met pakkende nummers op de grens van metal en punkrock als een team op het podium stond", meldde de jury achteraf. Met een lading tips en het stempel veelbe lovend mogen ze op de finale tij dens het Klomppopfestival vol gend jaar hun ontwikkeling etale ren. Lovende woorden kreeg ook Clear Clamout te horen dat met „Misschien niet de beste muzikanten, maar wel een band die als een team op het podium stond." een eigen versie van old-school hardrock een goede tweede plek scoorde bij de publieksuitslag. Daardoor is ook die band nog in beeld voor een finaleplaats. De band Silence van de Middelbugse Roosevelt Academy verraste door grote muzikaliteit van de indivi- - duele bandleden, maar miste vol gens de jury nog samenhang in de uitvoering van hun minder toe gankelijke muziek. Singer-Song writer NUTZ zorgde voor veel af wisseling in zijn korte set door niet alleen liedjes te brengen, maar ook spoken word. De volgen de voorronde van Spectra in De Klomp is op vrijdag 15 november. In de smalstad hebben al een paar jaar buurtwachten rondgelopen. Begin dit jaar maande de gemeen te hen echter om te stoppen met hun activiteiten. Het college vindt dat een dergelijk project al leen onder de paraplu van de ge meente kan worden opgezet. Dat gebeurt nu. De gemeente heeft een aantal spelregels be paald waaraan de buurtwachten zich moeten houden. Zo dienen ze een opleiding te volgen en moeten ze in Sint-Maartensdijk wonen. Een buurtwacht moet mi nimaal 18 jaar oud zijn en boven dien van onbesproken gedrag. De proef duurt in principe een jaar. In het vierde kwartaal van 2014 vindt een evaluatie plaats. Als het team van buurtwachten heeft bijgedragen aan de leefbaar heid van Smerdiek wordt het pro ject voortgezet. Volgens een woordvoerster van de gemeente zijn er op dit moment genoeg ge gadigden om buurtwacht te wor den. Wie interesse heeft, kan zich desondanks nog melden. mag toch in de kern staan Bus door Rob Paardekam THOLEN - Bedrijfs- en taxibussen mogen in de toekomst waarschijn lijk toch worden geparkeerd bin nen de bebouwde kom van de Thoolse kernen. Daar worden spe ciale plekken voor aangewezen. Dat werd gisteren duidelijk tijdens de vergadering van de commissie ruimte. 250 Zoveel euro betalen chauffeurs uit de gemeente Tholen in de toekomst om hun vrachtwagen op een daarvoor aan gewezen terrein buiten de bebouwde komt te kunnen parkeren. door Henk Postma VEERE - De waarde van de bokaal is al wel op 15 miljoen euro geschat. Maar de gemeente Veere, die dit topstuk van zestiende-eeuwse zil versmeedkunst in bezit heeft, loopt daar liefst niet mee te koop. Alleen een lid van het Koningshuis mag uit Veere's kostbare beker drinken. foto Ruben Oreel OVEZANDE - De Zuid-Bevelandse garageband Square Four heeft als eerste een plek in de finale van po diumproject Spectra binnenge haald. De vier bandleden sleepten in de eerste voorronde afgelopen vrijdag in popcentrum De Klomp zowel de publieksprijs als de ju ryprijs in de wacht. SINT-MAARTENSDIJK - In Sint-Maar- tensdijk lopen vanaf 1 januari weer buurtwachten over straat. Burge meester en wethouders maken een kleine vijfduizend euro vrij voor een proef van een jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56