Nederland stapt naar tribunaal zeerecht Meld misdaad anoniem ook met videobeelden 66 Als er een melding komt van een binnenstadsbrand, is het alle hens aan dek 4 BINNENLAND 4- BRANDVEILIGHEID BERLIJN 'Syriëgangers' uit Arnhem gepakt Een grote brand in Leeuwarden dit weekend kostte een man het leven. Hoe veilig zijn de binnensteden? Greenpeace is 'heel blij' met de stap van de minister. „We gaan er van uit dat het recht zal zegevie ren", reageerde de milieuorganisa tie. De Greefipeace-activisten wer den half september opgepakt bij een actie ten zuiden van Nova Zembla. Ze werden overgebracht naar het vasteland en zitten nu in een Russische gevangenis. In elk geval tot 24 november blijven ze vastzitten. Onder hen zijn twee Nederlanders, Mannes Ubels en Faiza Oulahsen. Het schip vaart onder Nederlandse vlag. Nederland begon over de kwestie twee weken geleden een arbitrage procedure. Hangende deze proce dure is Rusland gevraagd om schip en activisten direct vrij te la ten. Omdat Rusland hier binnen twee weken geen gehoor aan heeft gegeven, kan Nederland het tribunaal in Hamburg nu via een spoedprocedure verzoeken dit de Russen op te dragen. De arbitrageprocedure loopt intus sen gewoon door en staat los van de procedure bij het tribunaal. Rusland heeft in de arbitragepro cedure tot 3 november de tijd om een eigen arbiter aan te stellen. Dat heeft het land nog niet ge daan. Nederland wel. Zodra beide partijen een arbiter hebben, zoe ken die er nog drie collega's bij. Minister Timmermans zal behal ve met een procedurele aanpak, ook via andere diplomatieke we gen blijven proberen de kwestie op te lossen, aldus zijn woordvoer der. Het is de eerste keer dat Ne derland een dergelijk verzoek in dient bij het Zeerechttribunaal. Dat International Tribunal for the Law of the Sea (ITLOS) zetelt in Hamburg. Het moet erop toezien dat landen, bedrijven en burgers zich houden aan het zeerechtver drag van de Verenigde Naties. ARNHEM - Twee mannen uit Arn hem zijn in augustus in Duitsland opgepakt omdat zij van plan zou den zijn geweest naar Syrië af te reizen om daar te gaan strijden. Dat zegt een woordvoerster van het Openbaar Ministerie. Het gaat om twee meerderjarige mannen die op verzoek van Nederland zijn opgepakt. Volgens Nieuwsuur zijn de mannen in Kleef aange houden met hun auto vol ge- vechtskleding, contant geld en iPhones. Beide mannen zouden een oude re broer hebben die al eerder naar Syrië is gegaan. Een van hen zou zijn minderjarige halfbroertje hebben willen meenemen, maar daar zou de politie een stokje voor hebben gestoken. hoevelaken - Meld Misdaad Ano- men met hun mobiele telefoon LO niem is een proef begonnen waar- via een speciale gratis app, van bij getuigen anoniem een filmpje het bedrijf Bambuser; ook de app doe kunnen uploaden als tip. Het gaat van de meldlijn is noodzakelijk, bijvoorbeeld om beelden van mis- „Dat werkt drempelverhogend, DEf handeling, vandalisme of een dat klopt. Maar daarmee kunnen Loi overval. Tot nog toe konden tipge- we de anonimiteit van de inzen- de vers alleen via de telefoon een ge- der maximaal garanderen. We roe- ple sproken melding doen bij de pen iedereen op om beide apps bes meldlijn. bij voorbaat te downloaden", al- me Hoe groot de behoefte is onder dus Visser. Bambuser werkt via loo anonieme melders om ook beel- livestreaming, wat manipulatie den te leveren, durft directeur Ti- van de beelden moeilijk maakt. Ro tus Visser van Meld Misdaad Ano- Wie een filmpje inzendt, moet sin niem niet te zeggen. „Het gaat om zich binnen 48 uur telefonisch en een proef van een halfjaar. We zul- anoniem melden voor een toelich- sto len zien." ting, anders wordt het materiaal bij Inzenders moeten de beelden fil- gewist. du HAARLEM/BREDA - „Het risico op branden is niet groter in panden in een binnenstad", zegt lector Brandpreventie René Hagen van de landelijke Brandweeracademie in Arnhem. „In de eerste plaats is het de inventaris die brandt, niet het gebouw zelf." De-vele bank stellen en bedden in een studen tenwoning dus, of de volle rekken van een kledingzaak. Na de grote brand in Leeuwarden dit weekend, waarbij een 24-jari- ge man omkwam, rijst de vraag hoe brandveilig de vele histori sche stadskernen van Nederland zijn. De mogelijke antwoorden zijn net zo talrijk als het aantal panden. Elke binnenstad is an ders, zelfs elk pand is anders, waardoor ook elk pand anders rea geert op vuur. Het onderzoek naar de oorzaak duurt nog een paar dagen, verwacht de gemeen te. Wel is duidelijk dat een brand aan de overkant van de straat in Leeuwarden al compleet andere gevolgen kan hebben. Voor elk gebouw geldt het lande lijke Bouwbesluit 20x2 waarin re gels voor bouwwerken zijn vastge legd. Voor oudere gebouwen is de vergunning - eigenlijk een con tract met de gemeente - leidend. „De wet stelt dat een eigenaar moet 'voldoen aan brandveilig heid' maar hoe dat moet gebeu ren, wordt niet vermeld", weet Vincent Hendricksen van Obex, een adviesbureau dat brandveilig- heidsonderzoeken uitvoert. „Er zijn geen landelijke protocol len voor binnenstadsbranden, zegt een woordvoerder van Brand weer Nederland. „Want elke bin nenstad is anders." Een betonnen kantoorgebouw uit de jaren '70 is niet per se veiliger dan een monument in een stads kern. Houten vloeren lopen wel vaak door meerdere panden. „Daardoor kunnen branden zich sneller van het ene naar het ande re gebouw verplaatsen", zegt Ha gen. De brandweer is daarop voor bereid en neemt daarom meer ma terieel mee naar een brand in de stadskern om ook preventief de aangrenzende panden te blussen. De veiligheidsregio's in Neder land hebben een duidelijk beeld van de brandveiligheid in hun ge bied, zij kennen de stadskernen en panden. „Als er een melding komt van een brand in een bin nenstad, is het alle hens aan dek", vertelt Marieke van Wijk van Vei ligheidsregio Midden-en West-Brabant. „Er treedt meteen een protocol in werking." Er rukken bijvoorbeeld meer wa gens uit, waaronder ook vaak een hoogwerker. Van Wijk noemt de brand in het historische Hotel De Draak in Bergen op Zoom eerder dit jaar. „Het duurde lang voordat de brandweerlieden precies de brand konden lokaliseren. De rook verspreidde zich alle kanten op via verlaagde plafonds." Ook in Kennemerland, rondom Haarlem, krijgt brand in de bin nenstad een specifieke aanpak. „Een belangrijk punt is dat je aan voorgevels in oude binnensteden niet kunt zien hoe het huis van binnen ingedeeld is", schetst Kori- ne Wit van de Veiligheidsregio Kennemerland. „je kunt bij de eer ste deur naar binnen gaan en bij deur drie naar buiten komen, ter wijl het vuur achter deur twee zit maar niet bereikbaar is." Ook leren brandweerlieden in Kennemerland de leeftijd van panden te schatten, omdat een be paalde stijl risico's of juist kansen met zich meebrengt. In Haarlem zelf zit er een speciale waterpomp in de Sint Bavokerk. Daarmee is al- tijd water voorhanden in de oude stad, vaak een heikel punt bij brandbestrijding in stadskernen. „Wat er in Leeuwarden is ge beurd, moeten we nog te weten komen", zegt Hagen. „Maar geluk kig komt zo'n brand niet vaak voor op deze schaal." DIN Vertrek: 29 oktober, 8,15 november DEN HAAG - Nederland is naar het Zeerechttribunaal in Hamburg ge stapt. Het land wil via een spoed procedure de onmiddellijke vrijla ting van het Greenpeace-schip Arc tic Sunrise en zijn dertig opvaren den bewerkstelligen. Minister Frans' Timmermans van Buitenland se Zaken heeft dit gisteren bekend gemaakt. INI 'Risico binnenstad is Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet, begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Comfort Class Touringcar U kunt nu wel heel voordelig naar Berlijn, de trotse hoofdstad van Duitsland! Bekijk de restanten van de Berlijnse muur, kijk je ogen uit in de schitterende dierentuin in het hart van de stad of ga naar het KaDeWe, het grootste warenhuis van Europa. Bezoek tevens de prachtige musea op het Museuminsel of maak een boottocht over de Spree. DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! offx lA/pf) fff Book nu: WWW.BFFEWEG.nl of bel 0529 46 96 67 I I Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. mr, Exclusief excursie -en entreegelden en €18. reserveringskosten per boeking. /M door Koen Verhelst Marieke van Wijk De chaos na de brand in Leeuwar den die het geboortehuis van de beroemde Mata Hari verwoestte. foto Catrinus van der Veen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4