I I Bakker schenkt pony's aan zorgboerderij Museum Buren heeft na jaren kopie van 'Veeree' pronkbeker I 26 SCHOUWEN-DUIVELAND De Walcherse gemeenten zijn op zoek naar 'sociale verbanden' in dorpen en wijken. Zoals in het kustplaatsje Dishoek. Internationaal eerbetoon voor gecrashte piloten DISHOEK - Gemeenten hebben in de toekomst minder geld te beste den aan de 'zorg in het sociale do mein'. Mensen moeten daarom weer meer kunnen terugvallen op hun omgeving, hopen ook de drie Walcherse gemeenten, die sa men nieuw beleid opzetten. Be langrijk onderdeel daarvan is bu- rencontact. 'Burenhulp moet weer normaal worden, maar hoe doe je dat en wat is normaal?', wil len de gemeenten weten. Met de informatie willen ze proberen de sociale samenhang in dorpen en wijken te versterken. In Dishoek is die sociale samen hang er, zeggen Els van Fraassen en Jan van Roosendaal. Maar dat is niet vanzelf ontstaan. Twaalf jaar geleden hebben de echtge noot van Van Fraassen en twee dorpsgenoten het Dishoek-comi té opgezet. Het comité, waarin nu ook Els van Fraassen en lan van Roosendaal actief zijn, organi seert bijeenkomsten voor dorpsbe woners in het pannenkoekenhuis. Elke laatste vrijdag van de maand is het inloopsoos en vijf keer per winterseizoen zijn er extra bijeen komsten, met bijvoorbeeld lezin gen, muziek- en stampotavonden. „Tijdens de eerste borrel kwam er meteen een man of zestig." Voordat het comité bestond, ken den Van Fraassen en Van Roosen daal ze elkaar nog niet. Van Fraas sen: „We werkten toen nog alle bei. Hij heeft een hond en ik niet. Dan kom je elkaar dus niet te gen." Ook al wonen ze zo dicht bij elkaar. Van Roosendaal: „We wonen in Dishoek, maar er zijn hier geen winkels, geen verenigin gen en er is geen kerk. Dan loop je langs elkaar heen en dat von den we mager." De komst van het Dishoek-comi té heeft veel veranderd in het dorp, met zijn 'mooie mengeling' van autochtone Dishoekers, Zeeuwen, mensen van buiten Zee land en vakantiegangers die er een tweede huis hebben. Het co mité heeft de sociale samenhang zeker vergroot. Van Roosendaal: „Daardoor zijn we meer op de hoogte van het wel en zeker ook het wee van de mensen. Het is geen protocol van het comité, maar mensen zijn sneller geneigd elkaar bij te staan. Dus krijgt een zieke een bloemetje en zorgt ie mand voor je hond als je naar het ziekenhuis moet. Dat komt trou- wens niet alleen door het comité; daarvoor gebeurde dat ook al wel. - Maar 'vreemden' integreren nu makkelijker met oude en nieuwe Dishoekers." Van Fraassen: „Daar door voelen de tweede woningbe zitters van Dishoek zich hier ook meer thuis. En er zijn allerlei spontane contacten, buiten het co mité om. Het is daardoor ontzet tend plezierig om hier te wonen." Het comité bemoeit zich niet met politiek of bijvoorbeeld bouwplan nen. „We zijn geen inspraakor gaan of doorgeefluik. Dat kan ie dereen voor zichzelf doen." Achter de schenking schuilt een emotioneel verhaal. Het verhaal van een relatie die stukloopt en (ex)partners die er niet in slagen samen de scheiding in vriend schappelijke sfeer af te wikkelen. Een verhaal van allerlei gekrakeel waarin niet alleen de van elkaar scheidende partijen betrokken zijn, maar ook politie, justitie en jeugdzorg. Een van de gevolgen van de schei ding is dat Van der Male zegt niet langer voor de pony's van zijn zoontje Pim (7) te kunnen zor gen. Daarom ging hij op zoek naar een goed tehuis voor de die ren. Via via kwam hij terecht bij ADHD-logeerboerderij De Stelle in Ouwerkerk en toen was de keu ze voor Van der Male niet moei lijk. Hij hééft iets met Ouwerkerk waar zijn opa Sam de Vrieze vroe ger hoefsmid was. „En ik weet dat de pony's bij De Stelle een goed thuis krijgen", stelt Van der Male. i De viervoeters zijn dankbaar in ontvangst genomen door de men sen van de Ouwerkerkse zorgboer derij De dieren zijn er welkom, zeg woordvoerster van De Stelle Linda Schippers: „We hebben al paarden, ezels en pony's. Maar we hebben ruimte genoeg. We heb ben nog een weide over." Als Pim zijn pony's wil zien kan dat vol gens Schippers. „Pim is hier altijd welkom." AACTEKERKE - Bijna vijfentwintig nabestaanden, afkomstig uit vele delen van de wereld, zijn vandaag present bij de onthulling van het monument ter nagedachtenis aan de crash in 1943 van vier geallieer de vliegeniers bij het Kalfhoekse- pad. Tijdens de plechtigheid, tussen 14.30 en 15.45 uur, vliegen twee Harvard-toestellen van de Konink lijke Luchtmacht over als eerbe toon aan de neergeschoten vliege niers, van wie er drie omkwamen en een vierde in krijgsgevangen schap werd afgevoerd. De nabestaanden, afkomstig uit Amerika, Canada, Tahiti, Brazilië, Nieuw-Zeeland, Israël, Engeland en Frankrijk, bezoeken 's och tends de Franse militaire begraaf plaats in Kapelle. Daarna serveren kinderen van de twee basisscho len, die het monument adopteer den, voor hen een lunch in de Ver- sluysschool. Na de onthulling is er in de Parel te Domburg een bij eenkomst voor nabestaanden en genodigden. Vele bedrijven en particulieren werkten belange loos mee aan de totstandkoming van het monument. Maar in het Gelderse plaatsje Bu ren laten ze zich daar niet door van de wijs brengen. Daar kondig den ze afgelopen week trots aan binnenkort een exacte kopie in huis te halen van de zilveren 'be ker van Veere', die Keizer Karei V in 1547 liet vervaardigen als ca deau voor de graaf van Buren. Het kostte het museum Buren Oranje bijna 25 jaar om de ge meente Veere te vermurwen tot het geven van toestemming voor het vervaardigen van de kopie. Pas twee jaar geleden ging Veere overstag. Maar niet zonder twaalf strenge voorwaarden te stellen. Graaf Maximiliaan van Buren kreeg de beker destijds uit erken telijkheid voor zijn hulp aan Karei V toen die was ingesloten door de Duitse vijand. De hofsmid van Ka- rel V, lean van den Perre, beeldde de heldendaad van de graaf in re liëf af op de edelmetalen drinkbe ker. Het tafereel toont tal van ga lopperende paardjes, wapperende vaandels en geharnaste strijders. Dit topstuk van de zilversmeed kunst is al sinds 1551 in Veers be zit. De gemeente kreeg het van Maximiliaan van Bourgondië, des tijds markies van Veere, nadat die de beker als erfstuk verwief. Het Veers gemeentebestuur is zo aan het historisch pronkstuk gehecht dat alleen leden van het Oranje huis uit de beker mogen drinken. Gewone stervelingen is het ten strengste verboden de beker zelfs maar aan te raken. Alvorens toe stemming werd gegeven voor het maken van een replica, moest Bu ren de grootst mogelijke, wel haast onhaalbare veiligheidsmaat regelen garanderen. Blijkens een prospectus, die deze week in Buren van de persen is ge rold, zijn er tijden geweest waar in Veere aanzienlijk minder prijs stelde op het bezit van de beker, zoals in de jaren tachtig van dé ne gentiende eeuw, toen de gemeen teraad van het stadje tot twee keer toe eenstemmig besloot de beker te verkopen. Het is dat twee achtereenvolgende ministers van Binnenlandse Zaken daar een stokje voor staken anders was de beker destijds in buitenlandse handen gekomen. De Amerikaan- - se bankiersfamilie .Rothschild bood er in 1883 maar liefst 900.000 guldens voor. Dus reken maar uit wat die beker dan nu wel niet waard is, grijnst Derk )an Thijssen, die er zijn levenswerk van maakte om een kopie van de bokaal te kunnen opnemen in de collectie Burens Oranje. Natuurlijk, relativeert hij, 'het is maar net wat de gek er voor geeft'. Maar afgezet tegen die ne gen ton van 130 jaar geleden, zal dat bedrag naar zijn inschatting dichter liggen bij de 15 miljoen, dan bij de 1,5 die Veere er maar lie ver aan toedicht. Veiligheidshalve wellicht. Want stel je voor, ie mand zou eens zou denken dat in De Vierschaar zomaar een miljoe- 4~ nenschat voor het grijpen ligt. 'Burenhulp moet normaal zijn' door Carla van de Merbel 3 In drie experimenten zoeken de Wal cherse gemeenten met zorgaanbie ders en inwoners naar nieuwe manie ren om de zorg 'binnen het sociale do mein' anders en beter te organiseren. door Piet Kleemans OUWERKERK^ Zorgboerderij De Stelle in Ouwerkerk is sinds giste ren twee pony's rijker. Bakker Sjaak van der Male uit Rilland heeft de dieren aan De Stelle ge schonken. I Sjaak van der Male begeleidt de pony's samen met Linda Schippers van De Stelle in Ouwerkerk naar hun nieuwe thuis, foto Dirk-Jan Cjeltema door Henk Postma VEERE - De waarde van de bokaal is al wel op 15 miljoen euro geschat. Maar de gemeente Veere, die dit topstuk van zestiende eeuwse zil versmeedkunst in bezit heeft, loopt daar liefst niet mee te koop. „Daar hoort een komma tussen", probeert de gemeentelijk woord voerder de glans te temperen van de historisch zeer waardevolle pronkbeker die in stadhuismuseum De Vierschaar wordt bewaard. Replica vervaardigen van eeuwenoude beker heeft heel wat voeten in de aarde gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48