'Ca alleen op veilige plekken kitesurfen' Fietsen voor het Sophia en de Basstichting 'Het is het enige dat we nog hebben' I Maxime Hoogerwerf uit Bruinisse stottert niet meer I I I I 2017 24 SCHOUWEN-DUIVELAND DUURZAAMHEID Inwoners van Noordwelle gaan hun duurzaam dorpshuis zelf beheren. Dat is het doel van het Krimpteam. EP Afgelopen zondag kreeg de KN RM de melding dat er een kiter bij Baarland in de problemen was geraakt. De KNRM zette een zoek tocht op, maar later bleek dat de kiter al veilig aan de kant was. De Vries: „In Zeeland wordt veel gekite. Onder normale omstandig heden, zoals bij het Veerse Meer, levert dit geen problemen op. De Westerschelde is alleen veel gro ter en ruiger. Het is belangrijk dat je dan, bijvoorbeeld bij harde wind, niet de controle over je kite verliest. Ik raad ook aan om alleen op veilige plekken te kiten." Om het kiten veilig te houden heeft Rijkswaterstaat zogenaam de kitespots aangewezen. Dat zijn gebieden waar legaal mag worden gekite. Bekende hotspots zijn Neeltje Jans en de Brouwersdam. Juli dit jaar werd bij Baarland ook zo'n spot geopend. Dat daar nu een kiter in,de problemen is ge raakt, wil volgens De Vries niet zeggen dat het een gevaarlijke plek is om te kiten: „Bij Baarland hebben ze een speciaal hoekje bui ten de vaargeul waar gekite kan worden. Daar zit ook een kite- school. Natuurlijk zullen kiters ook weieens bij de vaargeul ko men, maar het is daar niet echt druk met vaarverkeer." Kiters komen op alle locaties re gelmatig in de problemen, maar lang niet altijd komt de KNRM er bij te pas. „Normaal gesproken ko men we niet om alleen iemands plank uit het water te vissen", zegt De Vries. Vorig jaar begon de KNRM met de actie Be Traceable. Deze actie is bedoeld om kiters te stimule ren watervaste stickers met con tactgegevens op hun spullen te plakken. De kiter heeft dan snel ler zijn materiaal terug en onnodi ge zoekacties van de KNRM kun nen worden voorkomen. voor kiters zijn zogenoem de kitespots ingesteld. Dit zijn plekken waar je met de grote vliegers mag sporten. Die dag zullen meer dan 600 spor ters een paar uur 'spinnen' (fiet sen). Daarvoor worden uit heel Zeeland 200 spinningfietsen ge haald bij diverse sportscholen door de organisatie, Kiwanis Schouwen-Duiveland. De spin- ningmarathon is onderverdeeld een ochtend-, middag- en avond- blok van ieder drie uur fietsen. „Steeds meer mensen nemen in groepsverband deel", zegt Marcel Willemse van de organisatie. „Met de sportclub of met een be drijf." Om een fiets te adopteren moet een minimaal 50 euro wor den betaald, maar het is de bedoe ling dat mensen ook op zoek gaan naar persoonlijke sponsoren. De opbrengst gaat dit jaar naar het project 'Een betere toekomst voor te vroeg geboren kinderen'. Daarnaast is dit jaar de Basstich ting het tweede goede doel. Deze stichting zamelt geld in voor on derzoek naar de chronische ont stekingsziekte juveniele derma- tomyositis. Aan deze ziekte over leed in 2010 de 9-jarige Bas van den Ouden uit Zierikzee. Inschrijven voor de spinningmara- thon is nog mogelijk, zie www.zeelandsportvoorsophia.nl NOORDWELLE - Zelfstandig beheer van het dorpshuis is nodig omdat woningcorporatie Zeeuwland daar in 2017 mee stopt. Het is nog onzeker wat er daarna gebeurt. Gisteravond, tijdens de dorps- raadsvergadering van Noordwelle presenteerde het Krimpteam, on der leiding van Martin Loeve, zijn plan aan de potentiële beheer ders. Loeve, eigenaar van het Bureau Delta Change Management en oud-voorzitter van de dorpsraad, hecht veel waarde aan het intact blijven van het dorpshuis. „On danks het gegeven dat de gemeen te krimpt, moeten er genoeg acti viteiten plaatsvinden voor bewo ners. Zo'n gezamenlijke plek heeft een belangrijke functie." Ed Heye, de huidige voorzitter van de dorpsraad is het met Loe ve eens: „Het dorpshuis is de woonkamer van dit dorp. Die mag niet verloren gaan." Om het beheer financieel renda bel en aantrekkelijk te maken voor de bewoners, is het belang rijkste streven een duurzamer dorpshuis. Loeve: „Als je een pand duurzamer uitrust, verspil je minder kosten aan energie en daarmee aan beheer. Daarnaast is een verbouwing hard nodig door achterstallig onderhoud. Door be woners een nieuw en duurzaam dorpshuis te bieden, hopen we hen te enthousiasmeren." Volgend jaar februari wordt dan ook een fikse verbouwing in gang gezet. De Zierikzeese architect Reggy Hulsken is aangetrokken voor het ontwerp. Volgens hem kunnen de huidige ruimtes veel beter worden benut. Het podium zou bijvoorbeeld als extra verga derruimte kunnen dienen en ook de grote tuin biedt kansen. „We zouden zonnepanelen kunnen plaatsen. Maar dat is toekomstmu ziek." De eerste fase bestaat uit het isoleren van het dak. Het ver vangen van enkel- door dubbel glas, het plaatsen van een centrale verwarming en het aanbrengen van LED-verlichting. Hulsken: „Deze ingrepen zorgen al voor een flinke reductie van het ener gieverbruik." Een gat in de begroting vormt nog wel een hindernis. Er is 135.000 euro in kas, terwijl de ge raamde kosten op 150.000 euro uitkomen. Door het binnenhalen van subsidies en eventuele inves teringen door de bewoners, hoopt het Krimpteam dit gat te dichten. Loeve heeft er vertrouwen in: „Er werken nu zo'n veertig vrijwilli gers in het dorpshuis. Er is dus al een breed draagvlak onder bewo ners. Het belangrijkste is nu dat we er nog meer mee krijgen." Een andere, meer overkoepelen de, doelstelling van het project is het vervullen van een voorbeeld functie voor andere dorpshuizen in de omgeving. „Dat lukt al aar dig", meent Loeve. „We wisselen veel van gedachten met Scharen- dijke. Daar zijn ze bezig met een soortgelijk project. Samen kun nen we ervoor zorgen dat alle dorpshuizen op Schouwen-Duive land kunnen voortbestaan." Naast Loeve en Hulsken, zijn ook Jeffrey van Doorenmalen (Zeeuw land), Marrit van der Schaar (Plat form 31) en Koos van Doorn, be heerder van het dorpshuis, betrok ken bij het project. Al bij het begin van de raadsverga dering blijkt dat dit een hechte en betrokken groep is. Nadat de voor nemens van Loeve en zijn team de revue zijn gepasseerd, lijken de neuzen over het algemeen de zelfde kant op te staan. De lijst waar vrijwilligers zich op kunnen intekenen voor de verbouwing vult zich gestaag. Dorpsbewoner Henk Vrijdag: „Het dorpshuis hoort bij Noord welle. We hebben geen sportkan tine en over een jaar zelfs geen ba sisschool. Naast de kerk is dit is het enige dat we nog hebben. Daarom moet het dorpshuis blij ven. Alles wat wij investeren, is voor onszelf. Daarom vind eigen lijk niemand het erg." Vrijdag is trots. „Hiermee zijn we een voor beeld voor andere gemeentes." Ook Willem van Gerven en El- brich van den Assem zien het ei gen beheer zitten. Gerven gaat ie dere week naar het dorpshuis om er te dansen. Van den Assem is er eveneens regelmatig te vinden. "Als dat nodig is, wil ik zeker extra tijd steken in het beheer. Die sociale functie is heel belang rijk en mag niet verloren gaan." Gerven: "We zijn erg hecht in dit dorp en we willen dat er voor ie dereen wat te doen is." De twaalfjarige Maxime Hooger werf uit Bruinisse haalt diep adem en vertelt: „Ik zit nu in de negende dag van de cursus in Am sterdam. Ik doe dit omdat ik straks op de middelbare school veel spreekbeurten en presenta ties moet houden. Daarbij wil ik niet stotteren." Of ze werd gepest op school: „Nee. Bij mij kon je niet heel goed horen dat ik stotterde, omdat ik dat met trucjes kon verbergen. Maar bij deze cursus worden mijn ademhaling en mijn middenrif- spier getraind." En of ze al in Am sterdam heeft rondgekeken: „Ja. Voor de cursus zijn we wezen winkelen in het centrum. Daar moest ik met vreemde mensen een gesprekje beginnen." Docente Ingrid del Ferro is trots op Maxime. „Dit was haar eerste telefoongesprek. Dat ging goed, hé. Telefoongesprekken zijn een ramp voor stotteraars." Del Ferro Het is vandaag Wereldstot- terdag. Maxime Hooger werf uit Bruinisse praat sinds kort zonder haperen. is eigenares van een stotterinsti- tuut in Amsterdam. In haar tien daagse behandelmethode gaat Del Ferro ervan uit dat stotteren geen psychische, maar een puur fysie ke aandoening is. Ze beweert dat haar cursisten vanaf dag één stot tervrij spreken. Bij Maxime was dat ook zo, be aamt vader Johan Hoogerwerf. „Ze heeft zeven jaar logopedie ge had en daar zat geen vooruitgang in. We zijn sinds vorige week maandag in Amsterdam en sinds dien stottert ze niet meer. Het is een heel dure cursus en daar komt ons verblijf nog eens bij. De techniek ze nu heeft geleerd moet ze de komende maanden vast zien te houden." Het is vandaag Wereldstotterdag. EP door Janneke Koster BAARLAND - De KNRM waarschuwt kiters zorgvuldig te werk te gaan als ze op de Westerchelde hun sport willen beoefenen. „Als je op de Westerschelde gaat kiten, moet je goed weten wat je doet", zegt Jan de Vries, woordvoerder van de KNRM Hansweert. Bewoners baas door Sharon van Oost door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Het spinninge- venement Zeeland sport voor Sop hia wordt op 25 januari voor de ze vende maal gehouden in sportcen trum Westerschouwen in Burgh-Haamstede. is het jaar dat het be heer van de dorpshui zen overgaat van Zeeuwland naar de dorpsbewoners. door Sharon van Oost NOORDWELLE - Het doel van het krimpteam is het beheer van het dorpshuis in Noordwelle volledig over te dragen aan de bewoners. Van hen vergt dit extra tijd en zo mogelijk geld. De vraag is hoe zij tegen de plannen aankijken. I I De twaalfjarige Maxime Hoogerwerf leerde tijdens een tiendaagse cursus in Amsterdam het stotteren af. door Ton van den Nouweland BRUINISSE - Ze krijgt een applausje van haar docente voor onder staand geheel stottervrij verlopen interview via de beeldtelefoon van FaceTime.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46