GEZOND 7 Bepaalde botbreuken kunnen genezen dankzij de aanwezigheid van operatief ingebrachte pennen, schroeven of platen. Al jarenlang verschillen de meningen wat hiermee gedaan zou moeten worden na genezing. Verwijderen of toch laten zitten? Situatie dankzij een ingebrach te metalen pen geneest het ge broken bovenbeen van een fa natiek triatleet. Toch belem mert het implantaat hem voor al bij het hardlopen, zegt hij na derhand. Het geeft hem een sta tisch gevoel, hij beweegt minder soepel dan voorheen. De chirurg erkent zijn pro bleem en verwijdert de pen na een zware, twee uur durende ingreep. Tevreden blik ken de betrokkenen terug. Situatie 2: een zwaarlijvige diabeticus heeft een soortgelijke operatie ondergaan. Daar na heeft hij veel moeite met het lichaams- vreemde, maar keurig aangebrachte materi aal in zijn lichaam. Nadat een eerste be zochte chirurg geen reden ziet het implan taat te verwijderen, voert een andere chi rurg wél die tweede operatie uit. Kort erna krijgt de man te maken met een hardnekki ge wondinfectie en een ontstoken knie. Pas na heropname in het ziekenhuis en een zware kuur herstelt hij van die compli caties. „Over twee genezen botfracturen wordt ge klaagd, maar wat vervolgens te doen met het ingebrachte implantaat?" Het is een be kend dilemma voor chirurgen, zegt trauma chirurg Dagmar Vos van het Amphia Zie kenhuis in Breda. Ze wijdde er haar promo tieonderzoek aan. „Op welke afdeling, in welk ziekenhuis of in welk land je ook komt: chirurgen discussiëren er wanneer ze ingebrachte pennen, platen of schroeven nu beter wel of niet kunnen verwijderen na een genezen botfractuur. Consensus be staat niet, omdat goed gecontroleerd weten schappelijk onderzoek ernaar ontbreekt." Dertig jaar geleden was de keuze nog'sim- pel, schetst Vos in vogelvlucht de ontwikke lingen: eruit met dat roestvrije chirurgi sche staal, vanwege het vermeende gevaar voor de gezondheid. De aanwezigheid van nikkel zou namelijk kunnen leiden tot al lergische reacties of zelfs kanker. Daarna werden materialen beter, veranderden in zichten en nam de kans op complicaties af. „Vandaag de dag gebruiken we een tita- niumlegering, een mengsel van verschillen de metalen. Het lichaam verdraagt dit mate riaal beter. Het is lichter, hecht zich goed vast en geeft minder storing op röntgenfo to's en CT-scans. Het gevolg is dat nog maar bij 30 tot 40 procent van de patiënten die tweede operatie wordt uitgevoerd." Daarbij komt dat een implantaat van tita nium lastiger te verwijderen is en hierdoor meestal tot een groter litteken leidt. „Het oppervlakte van dit materiaal is niet volle dig glad te polijsten, wat bij bijvoorbeeld een roestvrije pen wel kan. Botcellen hech ten zich er tijdens het genezingsproces aan vast, waardoor het verwijderen van het im plantaat later moeizamer verloopt. Kijk naar die triatleet, die het risico liep bij deze operatie veel bloed te verliezen. Andere mo gelijke complicaties zijn wondinfecties of gevoelsstoornissen in het operatiegebied. Op zijn beurt kan die diabeticus daarover meepraten", aldus Vos. Om eindelijk te achterhalen wat nou de verstandigste aanpak is bij welke situatie, onderzocht de chirurg in vijf Nederlandse ziekenhuizen bij bijna driehonderd patiën ten de gevolgen van het operatief verwijde ren van implantaten. Ook bestudeerde ze 67 eerdere studies over dit onderwerp. De genoemde complicaties blijken in 30 procent van de operaties op te treden. Toch meenden de meeste patiënten na de ingreep dat aan de verwachtingen was vol daan. Ze meldden een duidelijke verbete ring van de klachten die zij eerder hadden. Ruim 95 procent van de patiënten gaf aan Uit voorzorg denken we wel dat verwijdering beter is voor het nog groeiende kind in de toekomst opnieuw voor verwijdering te kiezen indien de situatie zich zou voor doen. Vos onderzocht ook het effect van verwij derde implantaten bij kinderen. In 10 pro cent van de gevallen trad er een (meestal milde en tijdelijke) complicatie op. Bij hen adviseert zij toch het materiaal te verwijde ren. „Er zijn weliswaar geen aanwijzingen dat de aanwezigheid ervan kwaad kan op lange termijn, maar uit voorzorg denken we wel dat verwijdering beter is voor het nog groeiende kind." Vos ontving uit binnen- en buitenland veel complimenten van collega's die blij zijn met de gecreëerde duidelijkheid. „Ui teraard blijven er altijd situaties bestaan waarin niet tot verwijderen wordt overge gaan. Het bot van oudere mensen bijvoor beeld kan inmiddels te verzwakt zijn om een implantaat te verwijderen. Of de pa tiënt is te verzwakt om een operatie te star ten. Maar verder weten we nu dat, in over leg met de chirurg, het verantwoord kan zijn een implantaat te verwijderen bij een herstelde breuk." DAGMAR VOS (1965) DINSDAG 22 OKTOBER 2013 door Arnoud Kluiters eruit? m foto Gettyimages Dagmar Vos reageren? gezondheid@depersdienst.nl Werkgever Amphia Ziekenhuis in Breda Opleiding: verpleegkunde, genees kunde en chirurgie Huidige functie: traumachirurg Proefpersonen: 300 Promotoren: prof. dr. Chris van der Werken en prof. dr. Yolanda van der Graaf, Universitair Medisch Centrum Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43