Rust 6 GEZOND 0 HUISARTS Jos van Bemmel En dan is het ineens 2013, zestig jaar na de watersnoodramp, mijn geboortejaar. En dan ben je zomaar 60 geworden, op ruim twee derde. Mijn opa - we noemden hem grootvader in die vervlogen tijd - stopte op die leeftijd als machi nist op de stoomtrein, mijn va der bouwde op zijn 6öste zijn werkzaamheden af. Beide gin- gen eeuwig gekleed in colbert met stropdas. Ik kijk in de spiegel. Het vel lub bert weliswaar en rimpels groe ven onherstelbaar, maar mijn kleding verraadt niets. Dezelfde outfit als die van mijn zonen, Björn Borg en Levi Strauss. Een- anachronisme? Moe van de bemoeizucht der zorgverzekeraars, van het niet- huisarts-zijn-gevoel op de huis artsenpost en moe van de vele vragen der vele ondersteuners en werkers die het gezondheids centrum in de 21e eeuw eigen zijn. Moe van mijn overvraagde grijze haren, die nog maar kort stondig voor wijsheid zullen staan. Ik moet even weg. Rust. Vier let ters maar. Drie maanden eruit. Tickets voor Afrika, mijn jon gensdroom. En voor Nepal, om mijn immer voortdurende fysie ke jeugd te bewijzen. Oeganda: eerst drie weken met familie. Geweldig, maar nog niet de rust die ik zoek. Daarna drie weken bij dochter en schoon zoon in noord-Oeganda. Ik kan het niet laten. E-mail, internet. Ik schrijf een lijvig rapport over de mogelijkheden van 'mijn' Stichting Njokjuti in noord-Oe ganda, het land dat zo verminkt is door de terreur van Joseph Kony. Ziekenhuizen, directeu ren, specialisten, handen schud den, vragen en nog eens vragen. En nu dan Nepal. Voor mijn fy siek. Net aangekomen. Een door waakte nacht in het vliegtuig. Om negen uur in de ochtend bek af in het hotel aangekomen. De lokale reisorganisator, Prakash, kent geen genade. Zonder adem pauze neemt hij in staccato mijn reis door. Mount Everest base- camp, een paar pieken met klim- ijzers. Waar ben ik aan begon nen? En een rondje op de moun tainbike over het Anna Purna cir cuit. Data, uren, aankomsten, tickets, kleding en vele vele vra gen. 'You are so overwhelming', wuif ik op lompe, westerse wijze zijn Nepalese vriendelijkheid weg. 'Morgen om tien uur ben je van harte welkom','is het enige dat ik hem toezeg. Hoe zeg je 'ik wil rust en even geen vragen', in het Nepalees? Helaas ben ik net te laat voor het inschrijven voor een cursus mindfulness, die hier in Nepal door Nederlandse artsen gege ven wordt. Een volgende keer dan maar. Hou eens op met zeu ren, verwende westerling! Overmorgen ga ik met mijn Ne palees sprekende gids gewoon op weg naar mijn eerste 6.000'er: Island Peak. Rust zal mijn deel zijn. Mocht mijn fysiek toch minder zijn dan de kleding die ik draag doet vermoeden, dan ga ik ge woon terug naar de vleespotten van Nederland. Naar de vele, vele vragen van mijn patiënten, de praktijkonder steuners en de zorgverzekeraar. Vrouwen hebben bij een hart aanval vaak andere klachten dan mannen. Daardoor wordt een infarct bij hen minder snel herkend. Een nauwkeurige test brengt daar verandering in; het spoort hartaanvallen bij vrouwen sneller op. edereen kent het uit de film: als de held plotseling naar zijn linkerborst grijpt, weet de kijker: hij heeft een hartaanval! In werkelijkheid is die diagnose niet zo simpel. „Pijn op de borst kan duiden op een hartinfarct, maar dat hoeft niet", zegt cardioloog Richard Braam van Gelre ziekenhuizen, Apeldoorn. „We maken, vaak al in de am bulance, een hartfilmpje. Maar zelfs daar mee is niet altijd duidelijk of het een hart aanval is." Angela Maas, hoogleraar cardiologie in het Radboudumc en gespecialiseerd in hartpro blemen bij vrouwen, vult aan: „Bij vrou wen is het nog lastiger. Ze hebben vaak an dere symptomen, minder afwijkingen aan de kransslagader en lagere troponinewaar- den. Daarom wordt een hartinfarct bij hen eerder 'gemist'. Net als bij mensen die geen pijn voelen bij een hartinfarct; een derde van de vrouwen een kwart van de mannen. Dat gebeurt vaak als je ouder bent, want dan voel je minder pijn." Bij veel patiënten zijn dus meer en nauw keuriger testen nodig, zoals de zogenoem de troponinetest. Bij een hartaanval komt het eiwit troponine door zuurstofgebrek van de hartspier in de bloedbaan. „We tes ten patiënten al jaren op troponine in het bloed", zegt Laurens-Jan Jellema, klinisch chemicus in opleiding in Gelre ziekenhui zen. „Alleen kon je kleine hoeveelheden troponine niet nauwkeurig genoeg meten. De nieuwe test kan dat wel. Daardoor bleek dat de hoeveelheid troponine bij vrouwen lager is dan bij mannen. Als je eer der kunt meten en een verhoogde waarde ziet die stijgt, dan weet je dat er wat aan de hand is en kan de cardioloog eerder met de behandeling beginnen." Dat is vooral goed nieuws voor vrouwen. Cardiologen van de University of Edin burgh deden uitgebreid onderzoek naar de tesL Net als Braam en Jellema, die in Gelre ziekenhuizen het bloed van vierhonderd patiënten met de oude en de nieuwe tropo ninetest onderzochten. „De patiënt merkt geen direct verschil met de oude test, die merkt alleen dat er meer informatie be kend is. Wij weten: als de troponine na een bepaalde tijd niet hoger is, is het in elk ge val geen hartinfarct. Misschien is er een an dere oorzaak voor de klachten. Daarnaast blijven we natuurlijk de andere onderzoe ken als hartfilms en dergelijke doen." „Deze test is een goed extra hulpmiddel voor het herkennen van hartaanvallen bij vrouwen", zegt professor Maas. „Mannen en vrouwen krijgen in het ziekenhuis al de zelfde behandeling, nu alleen de herken ningsfase daarvoor nog. Het duurt bij vrou wen nog altijd 17 tot 20 minuten langer voordat alarm wordt geslagen. Mannen bel len eerder de dokter. Vrouwen zelf, en ook dokteren, herkennen hartinfarcten bij vrou wen slecht. Vrouwen denken nog te vaak dat het spierpijn is, een griepje, of stress." Dat overkwam Heieen van Wezep in 2011. De toen 40-jarige fondsmanager merkte na het opstaan dat haar hart op hol sloeg. Na even rustig zitten, reed ze toch naar haar werk. „Mijn hart bleef onderweg hard pom pen en ik had pijn in mijn rechterarm", her innert ze zich. „Ik dacht nog: bij een hart aanval heb je pijn in je linkerarm, toch? Ver der transpireerde ik hevig. Eenmaal op mijn werk verdwenen de symptomen, ik Deze test is een goed extra middel voor herkenning van hartaanvallen bij vrouwen bleef alleen erg moe." Op aandringen van collega's belde ze een dag later de huisarts, die haar doorverwees naar de cardioloog. Een echo liet een litteken op haar hartspier zien. „Het was dus toch een fors hartinfarct", ver telt Van Wezep twee jaar later. „Ik kreeg di rect bloedverdunners, bètablokkers en cho lesterolverlagers en werd verder onder zocht om de oorzaak te ontdekken. Van ho ge bloeddruk of overgewicht was bij mij geen sprake. Wat was dan de oorzaak? Een combinatie van erfelijkheid, pech en het feit dat ik rookte, werd me verteld." „Bij vrouwen jonger dan 55 met een hartin farct, is altijd mijn eerste vraag of ze roken. Dat is heel gevaarlijk, gevaarlijker zelfs dan voor mannen!" waarschuwt Maas. Heieen van Wezep maakt het naar omstan digheden goed, de pompfunctie van haar hart is iets verbeterd nu ze medicijnen heeft, niet meer rookt en extra sport. Een bijkomstigheid bij de nieuwe test: tot nu toe was het aantal hartaanvallen bij man nen altijd hoger dan bij vrouwen. Dat lijkt nu achterhaald. Preciezere metingen tonen aan dat mannen en vrouwen gelijke kan sen op een hartaanval hebben. Test spoort hartaanval op door Froukje Wattel Angela Maas reageren? gezondheid@depersdienst.nl Links klinisch chemicus in oplei ding dr. Laurens-Jan Jellema, rechts cardioloog dr. Richard Braam. foto Herman Markink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42