Duitse industriefamilies worstelen met oorlogsverleden IN HET NIEUWS 3 'Berekening sterftecijfer ziekenhuizen moet eerlijker1 Tesco: meeste sla en helft brood weggegooid gemaksmaaltijden. Maar groei van deze productgroe pen kan een daling van het totale aantal verkochte boodschappen dus niet voorkomen. „Ik denk vooral dat mensen de extraatjes vaker laten liggen, zoals snoep goed of dure verswaren", aldus Mathijs Deguelle van het Econo misch Bureau van ABN Amro. „En vergeet niet dat mensen die in de grensstreek wonen, vlak over de grens vaak veel goedkoper uit zijn, onder andere doordat de afgelopen jaren de btw en bierac cijnzen verhoogd zijn." Supermarkten merken ook de con currentie van bijvoorbeeld prijs vechter Action, biologische win kels en nieuwe (online) super markten zoals Superdirect.com. „Ik heb een biologisch groentepak ket, dus ik haal wat dat betreft minder uit de supermarkt. Ik vind het prettig om te weten dat de groente uit de buurt komt, en ik denk meer mensen met mij", zegt Suzanne de Klerk terwijl ze haar boodschappen inlaadt. Zo komen de supermarkten steeds verder in het nauw. Voor het komende jaar wordt een lage re omzetgroei verwacht dan afge lopen jaren: 2 procent in 2014. Doordat de consument steeds prijsbewuster wordt, raakt het middel van prijsverhogingen ech ter langzaam uitgeput. „Super markten spelen in op de kritische consument door het boodschap pen doen zo aangenaam mogelijk te maken: grotere keuze bijvoor beeld in duurzame en gezonde producten, ruimere openingstij den, afhaalpunten en online dienstverlening", aldus een woordvoerster van het Centraal Bureau voor Levensmiddelen. Toch trekt niet iedere supermarkt klant de broekriem aan. „Nee hoor", zegt Pierre Stratmann. Schuldbewust kijkt hij naar zijn tas waar een zak chips uit om hoog steekt en wrijft over zijn buikje. „Deze moet wel in stand blijven hé." Uit een onderzoek van beide aca demische centra blijkt dat zieken huizen nu een 'gunstiger' stérfte- cijfer krijgen als gevolg van een korte ligduur van patiënten. Volgens Cor Kalkman, hoogleraar anesthesiologie aan het UMC Utrecht, leidt de huidige sterftecij ferberekening tot een 'perverse prikkel' voor ziekenhuizen, om dat het bijvoorbeeld" kan lonen om patiënten zo gauw mogelijk door te verwijzen. Door de patiëntsterfte tot dertig dagen na ontslag uit het zieken huis mee te rekenen, krijg je een meer waarheidsgetrouw beeld, al dus Kalkman. „De verschillen in sterftecijfers tussen ziekenhuizen zijn dan veel kleiner." LONDEN - Twee derde van de voor verpakte salade, de helft van het brood en 40 procent van de ap pels verdwijnen in de prullenbak. De Britse supermarktketen Tesco heeft gisteren de cijfers gepubli ceerd van het voedsel dat verloren gaat, zowel in de winkels als bij de consumenten thuis. In de eerste helft van het jaar moest de keten in winkels en dis tributiecentra 28,5 miljoen kilo voedsel weggooien. Naar schat ting wordt in Groot-Brittannië jaarlijks 15 miljoen ton voedsel verkwist. Meer dan een kwart van de verkwisting vindt thuis plaats, per gezin naar schatting 700 pond (828 euro) per jaar. Tesco gaat consumenten beter voorlichten over hoe ze groente en fruit kunnen bewaren en de keten wil de verpakkingen verklei nen. Het nazi-verleden is bekend van de familie Quandt, grootaandeel houder van BMW. Ook in het ge val van staalmagnaat Friedrich Flick, in wiens fabrieken duizen den dwangarbeiders bezweken. Gisteren verscheen het boek Dr. Óetker und der Nationalsozialismus, waarin wordt aangetoond dat de banden tussen de firma Oetker en de nazi's inniger waren dan tot nog toe aangenomen. Het onder zoek door drie historici is overi gens een initiatief van de familie Oetker zelf. Eerder al zetten andere Duitse on dernemersfamilies, zoals de fami lie Schmitz-Scholl (van het con cern waar supermarktketen Kai ser's en de OBI-bouwmarkten toe behoren), de familie Quandt, de familie Schaeffler van de Schaef- fler Gruppe en ook firma's als Hu- go Boss, Volkswagen, Bertels mann en de Deutsche Bank histo rici aan het werk om het eigen oorlogsverleden te onderzoeken. Dat Duitse ondernemingen profi teerden van hun verbond met de nazi's, bijvoorbeeld door de plun dering van joods eigendom en de inzet van dwangarbeiders, wordt door die onderzoeken bevestigd. Zo nam Dr. Oetker voor een hab- bekrats de joodse brouwerij Goter- jan over. Die bedrijfsroof legde een stevig fundament voor Oet kers' belangrijke brouwerij- en drankactiviteiten. Rudolf-August Oetker (1916- Zakenman Rudolf-August Oetker steunde Hitier en meldde zich vrijwillig voor Waffen-SS, blijkt uit boek 2007), wiens vader tijdens de Eer ste Wereldoorlog bij Verdun sneu velde, wilde nooit praten over de nazi-tijd. Na zijn dood wilden zijn nazaten dat het verleden werd opgehelderd. Oetker, die in 1941 in de zaak kwam werken, blijkt aan de leiband te hebben ge lopen van zijn stiefvader Richard Kaselowski, die hij vereerde. Be drijfsleider Kaselowski was een overtuigde nazi, die misbruik maakte van dwangarbeiders. Weduwe Maja Oetker (79) verwijt de auteurs vooringe nomenheid. Ze wil dat het boek wordt herschreven De familie leed zware verliezen tijdens de oorlog. In 1944 kwa men Kaselowski, Rudolf-Augusts moeder Ida en zijn halfzusters om bij een Brits bombardement. Rudolf- August leidde de onder neming vanaf dat moment tot zijn pensioen in 1981. Zijn zoon en opvolger August (69) gaf op dracht tot het onderzoek en moet nu concluderen: 'Mijn vader was een nationaal-socialist'. De weduwe van Rudolf-August, Maja Oetker (79), ziet dit anders. Zij verwijt de auteurs vooringeno menheid. De schrijvers zouden te weinig bewijs aanvoeren voor hun bewering dat Oetker en Kaselowski nazi's waren. Maja Oetker vindt dat het boek moet worden herschreven. DINSDAG 22 OKTOBER 2013 gaat minder luxe UTRECHT - De berekening van sterf tecijfers in ziekenhuizen moet eer lijker. Ook sterfte van een patiënt kort na het ontslag uit het zieken huis zou moeten worden meegere kend. Dat vinden onderzoekers van het UMC Utrecht en het Erasmus MC. door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Dr. Oetkers bakpoeder en pudding waren niet van belang voor de Duitse oorlogsindustrie. Daarom duurde het veel langer voordat duidelijk werd hoezeer het bedrijf met de nationaal-socialisten collaboreerde. Bij andere vooraan staande Duitse industriële families met een gecompromiteerd oorlogs verleden was de link met de nazi's onweerlegbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3