GEZOND 3 Volwassenen hoeven niet nodeloos te worstelen met de gevolgen van ADHD. Na vaststelling van de diagnose, lang niet iedereen heeft er weet van, valt veel te verbeteren aan de kwaliteit van leven. Op het moment dat de di agnose ADHD bij hun kinderen wordt vastge steld, ontdekken veel vol wassenen pas dat ook zij hun leven lang worstelen met soortgelijke sympto men. Dan wordt soms pijnlijk duidelijk waar moeilijkheden op terug te voeren zijn. Het mislukken van opleidingen, voort durende conflicten, verslavingen, en het verbreken van, vaak vele, relaties blijken het gevolg van ADHD (zie kader). Dat ADHD een zware wissel kan trekken, heeft Suzan Otten-Pablos (41) als geen an der ervaren. „Mijn leven is onnodig moei lijk geweest. Dat begon al op de basis school, daar wisten ze geen raad met me." Ze somt alle negatieve kwalificaties op die zij als kind op haar rapport kreeg: „Suzan wil niet. Ze heeft een slechte concentratie. Suzan is slordig. Ze kan het niet." Vele jaren later krijgt Otten-Pablos, tege lijk met haar zoon die op school dreigt vast te lopen, medicijnen tegen ADHD voorge schreven. Hij is dan 6 jaar, zij 35. Otten-Pa blos: „Er ging een wereld voor me open. Ik bleek in staat een tijdje achter elkaar te kunnen lezen, en een poos van muziek te kunnen genieten. Bij het lopen door een bos zag ik details die ik vroeger nooit had gezien, als bladeren aan de bomen. Voor het eerst beleefde ik dat ik in een bos was; een heerlijk gevoel." Otten-Pablos herinnert zich hoe verschil lend ze, na het innemen van medicijnen, boodschappen ging doen. „In de super markt kreeg ik alles wat om me heen ge beurde mee. Daar was best een hoop druk te, maar toch bleef ik van binnen rustig." De moeder van twee kinderen (9 en 12) met ADHD beschouwt zichzelf als het le vende voorbeeld van late (h)erkenning van ADHD bij volwassenen. „Het zou beter zijn als ouders eerst worden gediagnosti ceerd, en dan pas het kind. Want als moe der hoor je je kind structuur te geven." Hoe dan ook, ze is blij dat er voor haar kin deren de behandeling is die zij heeft moe ten ontberen. „Bij mij ging er in mijn jeugd van alles mis. Toen ik wat ouder werd, begon ik te blowen. Ik maakte schul den. Mijn relaties hielden geen stand." Ze kreeg haar leven uiteindelijk toch op de rit; ze ging studeren en is maatschappelijk wer ker geworden. „Hierin heeft ongetwijfeld meegespeeld dat ik intelligent ben en, wie weet, zat er ook wel een engeltje op mijn schouder." Dat ook volwassenen ADHD hebben, is nog niet zo lang wetenschappelijk onder kend, beaamt Sandra Kooij (54), psychiater bij PsyQ. Haaglanden in Den Haag en dé au toriteit op het gebied van ADHD bij vol wassenen. „Aanvankelijk werd gedacht dat kinderen over hun ADHD heen zouden groeien." Tot tien jaar geleden werd ADHD bij volwassenen dan ook niet als zodanig herkend. Kooij: „De diagnoses die zij ten onrechte gesteld kregen, liepen uiteen van persoonlijkheidsstoornis tot aan depressie. Ook kon het zijn dat zij te horen kregen een relatie- of agressieprobleem te heb ben." Het kwam er volgens haar in ieder ge val op neer dat volwassenen geen passende behandeling voor hun stoornis kregen. Volgens de psychiater zijn in ons land ruim 400.000 mannen en vrouwen met ADHD, die het zich overigens lang niet al tijd realiseren. „Als je een baan hebt die bij je past en een geschikte partner hebt geko zen, hoef je niet tegen grote problemen aan te lopen. Zonder bijkomende kwesties als depressie, verslaving, agressiviteit, slaap- of angststoornissen kun je, eenmaal volwassen, best goed met ADHD omgaan. In feite staat die aandoening voor instabili teit. Wanneer je dat hebt, is het hanteren van depressiviteit moeilijker, en wordt bij voorbeeld het beheersen van suikerziekte ook lastiger." Kooij ageert tegen de modieuze tendens die ervan uitgaat dat ADHD een vorm van aanstelleritis zou zijn. Op social media wordt zelfs beweerd dat het een verzonnen aandoening zou zijn. „ADHD is een psy chiatrische stoornis waarvoor je naar de geestelijke gezondheidszorg moet om goe de hulp, eventueel in de vorm van medicij nen, te krijgen." Ervaringsdeskundige Otten-Pablos vindt het eveneens stuitend hoe laatdunkend veel mensen zich over ADHD uitlaten. „Als of het slechts om een opvoedprobleem met je kind zou gaan." Samen met Kooij schreef zij Hyper Sapiens; praktische gids voor mensen met ADHD. Met het boek wil len de auteurs 'handvatten aanreiken om ondanks, of dankzij, ADHD prima te J<un- nen functioneren in de maatschappij'. De auteurs benadrukken dat vaststelling van de diagnose ADHD een positief keer punt betekent, hoewel niet iedereen dat on middellijk zo ervaart. Kooij: „De één zegt; 'ik word eindelijk begrepen, de puzzelstuk jes vallen op hun plaats'. Deze persoon rea liseert zich dat er wat aan de problemen kan worden gedaan, waardoor het voortaan beter gaat. Maar er zijn ook mensen die zeg gen; 'ik heb altijd gedacht dat het aan mijn karakter, mijn ouders, mijn school of aan mijn werkgever lag dat ik moeite had om te functioneren. En nu opeens zit het in mij'. Het accepteren hiervan, dat kost tijd." Ook is het negatieve zelfbeeld dat veel ADHD-patiënten hebben, niet met een pil letje verholpen. „Dat is helaas hardnekkig. Ie kunt je voorstellen dat je je van lieverlee denkt een slecht persoon te zijn, wanneer je vanaf de kindertijd kritiek en afwijzing krijgt, omdat ouders en vriendjes vinden dat je te druk bent en slecht luistert. Dus helpen wij nieuwe wegen in te slaan, zoals een boek lezen, of een cursus oppakken. En als dat dan in tegenstelling tot vroeger blijkt te werken, bouwen deze mensen weer zelfvertrouwen op." Volgens Kooij is er momenteel sprake van een inhaalslag: „Het is heel dankbaar om volwassenen met ADHD te laten zien dat er wat aan hun problemen te doen is, en dat zij daarna wél hun doelen kunnen be reiken." ADHD DINSDAG 22 OKTOBER 2013 Statine vermindert tandvleesontsteking Statines, geneesmiddelen die de hoe veelheid cholesterol in het bloed ver minderen, hebben ook effect op de tandvleesontstekingen, melden Ame rikaanse onderzoekers. 4 weken na dat 59 mensen met aantoonbare tandvleesontstekingen dagelijks een statine waren gaan innemen, was de ernst van hun tandvleesontsteking sterk verminderd. Dat is goed nieuws, stellen de onderzoekers, want eerder onderzoek heeft aange toond dat tandvleesontstekingen het risico op hart- en vaatziekten vergroten. http://bit.ly/1 c8pHq2 Lotgenotencontact niet altijd nuttig Lotgenotencontact werkt voor nabe staanden van iemand die zelfmoord heeft gepleegd averechts, blijkt uit Gronings onderzoek. Onder nabe staanden die (langdurig) contact zoe ken met lotgenoten verloopt de rouwverwerking vaker moeizaam (de pressieve gedachten, ontwikkelen zelfmoordgedachtenen langzamer dan bij nabestaanden die geen ge bruik maken van lotgenotencontact, concluderen de onderzoekers. Zij volgden 153 nabestaanden tot 10 jaar na de zelfmoord van het verwan te. Door het lotgenotencontact blijft mogelijk te lang de nadruk liggen op het verlies van de verwante en lukt het moeilijker de draad weer op te pakken. Ook is het mogelijk dat juist de nabestaanden met een verhoog de neiging tot depressie en/of zelf moordgedachten lotgenoten opzoe ken, aldus de onderzoekers. http://bit.ly/1 hykYMp Cannabis, foto ANP Twee typen ADHD verschillen in breinactiviteit Hersenonderzoek heeft bewijs gele verd dat er minstens twee vormen van de gedragsstoornis ADHD zijn. Amsterdamse onderzoekers vonden verschillen in hersenactiviteit tussen jongeren met ADHD van het zogehe ten 'onoplettende type' en jongeren met ADHD van het 'gecombineerde type' (onoplettendheid en hyperacti viteit). Bij het doen van een reactie test scoren beide groepen slechter dan gezonde controlegroepen. Het brein van de eerste groep hapert bij het verwerken van de visuele prik kels (de signalen die tot een hande ling moeten leiden), het brein van de tweede groep bij het plannen van de motorische activiteit (het uitvoeren van de gevraagde handeling). Er wer den 57 personen getest. http://bit.ly/1 e7WYjs Kleinere hersenen door roken Kinderen van wie de moeders tij dens de zwangerschap doorroken, hebben op 8-jarige leeftijd kleinere hersenvolumes dan kinderen van moeders die dat niet deden, blijkt uit Rotterdams onderzoek onder 226 kinderen. Zij hebben ook vaker psychische klachten. http://bit.ly/1 cy9xq8 Cannabis actief tegen MS Cannabis wordt door MS-patiënten (multipele sclerose) gebruikt om klachten als spierkrampen en misse lijkheid te bestrijden. Israëlische on derzoekers melden dat - bij muizen - twee bestanddelen van cannabis (THC en CBD) de activiteit verminde ren van de afweercellen die verant woordelijk zijn voor de ontstekings reacties in het zenuwstelsel bij MS. http://bit.ly/19APHcp Nooit te oud voor een behandeling van ADHD door Dora Rovers Sandra Kooij en Suzan Otten-Pablos - Hyper Sa piens; Praktische gids voor mensen met ADHD,' uitgeverij Spectrum, 19,99 euro. reageren? gezondheld@depersdienst.nl 3 tot 5 procent van de volwas senen in Nederland heeft ADHD, Attention Deficit Hy peractivity Disorder. Het gaat om evenveel mannen als vrou wen Kenmerken van ADHD zijn aandachts- en concentratie problemen, hyperactiviteit of beweeglijkheid, impulsiviteit, stemmingswisselingen, woe debuien, soms ook overcon- centratie, zoeken naar span ning en sensatie. ADHD'ers wisselen veelvuldi ge van baan of functie. Een derde heeft na vijftien jaar op de arbeidsmarkt veertig of meer banen gehad. Oorzaken zijn verveling, conflicten met de baas, behoefte aan afwisse ling en vernieuwing. ADHD'ers heben veel korte re laties. Het kost hen moeite het iemand uit te houden (of de ander houdt het niet uit). Sommige relaties duren lan ger, maar worden beëindigd vanwege ruzie, gebrek aan in timiteit, of na vreemdgaan. Ze zijn vier tot vijf keer vaker betrokken bij verkeersonge vallen, maken meer snelheids overtredingen en krijgen va ker een ontzegging van de rij bevoegdheid. ADHD'ers eten vaker onge zond, door gebrek aan plan ning voor de boodschappen, en tijd om te koken. ADHD komt in combinatie met gedrags- of persoonlijk heidsstoornissen zeer vaak voor bij mensen met een strafblad, (bron: Hypersa- piens)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39