1 Het legecarrièresyndroom 2 GEZOND ff PSYCHOLOGIE René Diekstra Om mij heen is een aantal men sen afscheid aan het nemen. Af scheid van een carrière van vaak tientallen ja ren lang. Gevraagd hoe het is met pensioen te gaan, is de eer ste reactie dikwijls: „Ik kijk er naar uit, eindelijk tijd voor an dere dingen". Iemand zei: „Hier heb ik tenslotte mijn hele le ven voor gewerkt." Een kennis die al met pensioen is, beweerde: „Ik heb het nog nooit zo druk ge had." Allemaal uitspraken die sug gereren dat met pensionering een soort van hemels tijdperk aan breekt. Maar zo eenvoudig is het niet. Pensionering betekent ook teruggang in macht, invloed, sta tus en zelfs respect. Een buurman formuleerde het zo: „Sinds mijn pensionering ben ik een soort ad viseur van de instelling waar ik vroeger directeur was. Alleen heb ben de nieuwe directeur en mede werkers weinig behoefte aan mijn adviezen." Als pensionering leidt tot het af bladderen van status, invloed en respect, leidt het dan ook tot het afbladderen van zelfrespect? Als ik er openlijk naar vraag, zeggen de meesten van niet. Maar uit hun gedrag blijkt niet zelden iets anders. In gesprekken met jonge re, actieve beroepsgenoten men gen ze zich vaak op een manier die aangeeft dat ze niet alleen ge hoord willen worden maar ook net zo serieus genomen als vóór hun pensionering. Wat dat betreft lijken ze op ouders, wier kinde ren uit huis zijn gegaan, maar die desondanks nog dezelfde positie in de leven van hun kinderen wil len houden als toen die nog thuis woonden. Zowel het legenestsyn- droom als het legecarrièresyn droom zijn, hoe je het wendt of keert, ook verlieservaringen. Uit een grote hoeveelheid onder zoek, onder meer uitgevoerd door psycholoog en Nobelprijswinnaar Daniel Kahneman, blijkt dat op al lerlei gebieden de pijn van verlies gemiddeld tweemaal zo groot is als het plezier van winst. Voor veel pensionado's betekent het einde van hun carrière daarom ook iets emotioneel pijnlijks, naast eventuele opluchting dat ze nu bepaalde dingen dingen niet meer 'moeten'. Maar die emotio nele pijn wordt zelden toegege ven, eerder ontkend of zelfs ver drongen. Dat kan twee opmerke lijke gevolgen hebben. Het ene is een toenemend risico op depres sieve gevoelens. Postpensione- ringsdepressie blijkt geen zeld zaamheid maar wordt zelden on derkend en te vaak ontkend. Het andere is een volledig, ma nisch doorschieten. Treffend re cent voorbeeld is Steve Ballmer. Bij zijn afscheid als ceo van Micro soft, ging hij op en neer sprin gend en schreeuwend te keer als of er niks leukers in het leven is dan weggaan. Terwijl de werke lijkheid deze is: als werk veel waardering bracht, betekent pen sionering: minder waardering. Je moet het dan meer hebben van zelfwaardering en dat blijkt geen eenvoudige klus. Het begon al op de basisschool, daar wisten ze geen raad met me René Diekstra is professor in de psy chologie. Suzan Otten-Pablos Links Suzan Otten-Pablos, rechts Sandra Kooij. foto Wileo van Dijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38