2 3 COLUMN HET LEGECARRIÈRESYNDROOM 2 3 NOOIT TE OUD VOOR BEHANDELING ADHD nrrn V I T A A De Nederlandse organisatie l-Cane heeft een 'intelligente' blindenstok ontwikkeld, die blinden waarschuwt als een obstakel in de buurt is én routebegeleiding geeft. „Nu hoef ik niet langer altijd terug te vallen op een partner of collega die mij ergens naartoe moet brengen." Als je een uitbater van een café vraagt of hij, gelet op de blinden, zijn uit hangborden niet zomaar her en der op de stoep wil plaatsen, zal hij je verbaasd aankij ken", zegt Martijn van Gurp, di recteur van I-Cane, een belangen organisatie voor blinden en slecht zienden. „Blinden? waar zijn ze dan", krijg je als wedervraag. „Wij zien ze nooit, dus waarom zouden die borden er dan niet kunnen staan?" In Nederland zijn 250.000 slecht zienden en 40.000 blinden. Zij le ven vaak geïsoleerd. Een blinde kan niet zien, dus hij weet niet waar hij loopt. Daarom is hij voortdurend gedesoriënteerd en bezig met de vraag: waar bevind ik mij, welke kant moet ik op? Dit zorgt voor stress. Vaak botst hij er gens tegenaan. Bovendien kan ie mand met een slecht gezichtsver mogen niet spontaan de deur uit naar een onbekende bestemming. Hij is vaak afhankelijk van begelei ding. „En afhankelijkheid is juist wat we niet willen", zegt Herman Evers, zelf blind. I-Cane heeft samen met andere organisaties een intelligente blin denstok ontwikkeld, de I-Cane Mobilo. De techniek in deze stok zorgt ervoor dat de desoriëntatie, die voor blinden zo lastig is, zo veel mogelijk wordt opgeheven. Om de oren niet extra te belasten, werkt de stok voornamelijk op ge voel met een zogenoemde voel- Een eenvoudig product maken in een complexe omgeving, is een grote uitdaging pijl. Als de stok een obstakel - bij voorbeeld een lantaarnpaal - de tecteert, krijgt de gebruiker een seintje middels een trilling in de voelpijl. Dan weet hij: ik moet even stoppen en proberen te ach terhalen wat er aan de hand is. De stok is ook een navigatiesys teem. De gebruiker voert een be stemming in en voelt aan een draaiend schijfje welke kant hij op moet. De stok biedt bovendien een oplossing voor het gevoel van desoriëntatie. Is de blinde de weg kwijt, dan is er de infoknop: na in drukken geeft een stem de locatie door. Dat is de enige keer dat een beroep wordt gedaan op het ge hoor van de gebruiker. Het ontwerpen van de stok was een lang proces. De I-Cane Mobi lo werd vier keer compleet op nieuw ontworpen, tot de stok aan alle eisen voldeed en ook nog eens goed oogde. De toekomstige gebruikers werden daarbij voort durend geraadpleegd. „Zij gaven aan dat het een simpel product moest zijn, dat geen groot beroep zou mogen doen op hun oren. Die zijn immers al zwaarbelast omdat ze het gemis van ogen als zintuig opvangen. Maar een een voudig product maken in een complexe omgeving, is een grote uitdaging", zegt Van Gurp. Anne Keizer (13) is sinds haar ge boorte blind. Als ze op school is, helpen klasgenoten haar om van het ene naar het andere lokaal te komen. Maar laatst had ze een in- haalproefwerk en waren de klasge noten er niet. Dus moest ze iets verzinnen. „Ik heb een van de roostermakers gevraagd of hij even met me mee wilde lopen." De nieuwe stok lijkt haar ontzet tend handig. „De botsfunctie die erop zit, daar heb je echt wat aan. Zoals bij de meeste blinden het geval is, is ook mijn gehoor heel goed ontwikkeld. Maar dat geldt niet voor dingen boven mijn hoofd; die hoor ik minder sterk. Daarvoor is de stok handig." Ook de navigatiefunctie lijkt haar fijn. „Soms moet je ergens heen en heb je niemand als begeleider. Dan zql je er toch moeten komen. Ik denk dat de stok me motiveert nieuwe dingen te doen. En dat het daarmee ook leuker is. Je bent immers minder afhankelijk." Herman Evers: „Deze stok geeft blinden een nieuw perspectief. Nu hoef ik niet langer altijd terug te vallen op een partner of collega die mij ergens naartoe moet brengen. Wij blinden zijn niet zie lig, absoluut niet. Het zijn alleen onze ogen die niet mee willen werken." BEHALVE STOK OOK SMARTPHONE NODIG Gezon door Moniek Hüsken Martijn van Gurp reageren? gezond@depersdienst.nl Herman Evers met de nieuwe blindenstok. Hij denkt dat hij er veel minder afhankelijk door wordt foto Ferdy Damman/ANP De l-Cane Mobilo is vanaf half november verkrijgbaar. Prijs: 1750 euro. Verzekeraar Achmea vergoedt een deel van de aan koopprijs. Wie de stok gebruikt, heeft ook een smartphone nodig. Hierop is een gratis app te downloa den. De smartphone maakt via Bluetooth verbinding met de stok. Een adapter voorziet de stok vier uur lang van energie. Meer informatie: www.i-cane.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37