Absurdisme heeft beetje hoop nodig 30 CULTUUR *1 j *1 Verhey soliste in Lezing Rutjens over bijgeloof expositie Londen JP The Seeger Session Band geeft vrijdagavond in Middelburg aftrap voor vervolg op succesvolle Crisis Cure Tour. MIDDELBURG - Het begon in 2009 met een aardig, maar vrij klein schalig idee van zanger/gitarist Jan Piet de Klerk uit Middelburg: met een Zeeuwse bigband in de voetsporen treden van de legenda rische musicus Pete Seeger (94). Dat idee was niet nieuw, Bruce Springsteen had dat al eerder ge daan. Met veel succes. The Boss en zijn band maakten er drie toer- nees mee. De Klerk dacht aan een zeker aantal concerten binnen de eigen regio of net daar buiten. Het is wat meer geworden. De IP The Seeger Session Band staat aan de vooravond van een tweede landelijke toernee: De Crisis Cure Tour II. Met mogelijk, evenals vo rig seizoen ook weer een optre den bij het Skagen Festival in De nemarken. Betekent dit voor de vijftien le den van de band een ware omme zwaai in hun leven? „Ja, absoluut, maar dit is ook wat je wilt als mu zikant. Dit soon podia bespelen. Het is zo mooi daar deel van uit te maken. Daar heb je wat voor over. Bij ons allemaal heeft de band een hoge prioriteit. We rege len het allemaal graag met onze andere werkzaamheden", zegt De Klerk. Hij licht toe dat 'zijn band' in korte tijd een professioneel be drijf is geworden, waarin de band leden niet alleen hun muzikale kwaliteiten, maar ook hun andere talenten kunnen ontplooien. „Za ken als regie, vormgeving, decor, posters maken, financiën en belas tingtechnische kwesties hebben we allemaal zeifin huis. En voor de boekingen werken we met Peter Boone Music Productions." De Klerk kijkt met veel plezier te rug op het vorige seizoen met vaak volle zalen en zeer lovende reacties na afloop. Teksten en mu ziek van Pete Seeger blijken nog steeds veel mensen aan te spre ken. Deze tekstschrijver, zanger, banjospeler en gitarist heeft in zijn werk altijd zijn linkse en paci fistische ideeën uitgedragen. De Klerk legt in de theatertour de link tussen de crisisjaren in de Verenigde Staten in de vorige eeuw en de huidige economisch moeilijke tijd. „Overigens is onze Crisis Cure Tour deel twee geen reprise. In ons repertoire zitten enkele num mers van vorig seizoen, maar het is vooral een vervolg op de eerste show. De verhaallijn is ook an ders, meer gebaseerd op de Ameri kaanse geschiedenis vanaf 1900, op de crisis, maar ook op de bur gerrechtenbeweging en op de pro test-kant van Pete Seeger. Die pro testen hebben veel teweegge bracht in de Amerikaanse samen leving. Ze waren een inspiratie bron voor onder meer Bob Dylan. Ook hij krijgt een rol in ons reper toire." De JP The Seeger Ses sion Band belooft een mooie mu ziekavond met een aanstekelijke mix van Americana, New Orleans Jazz, county en gospel. Ook wordt het een leerzame avond met beel den die een impressie geven van barre episodes uit de Amerikaan se geschiedenis. De Klerk: „Voor al in Noord-Oost Nederland blijkt ons repertoire bijzonder aan te slaan, getuige de kaartverkoop. Maar tijdens de Uit-markt in Den Haag werd ons optreden ook goed ontvangen." MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest bestaat 125 jaar en viert dat met een concertserie in november, met violiste Emmy Verhey als so liste. Zij speelt met het orkest het vioolconcert van Bruch. Verder worden de Egmontouverture van Beethoven en de vierde symfonie van Tsjaikovsky uitgevoerd. Het geheel staat onder leiding van chef-dirigent Joan Berkhemer. De concerten zijn donderdag 14 november om 20.00 uur in thea ter De Mythe in Goes en zowel vrijdag 15 november om 20.00 uur als zondag 17 november om 15.00 uur in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg. Voorafgaand aan de najaarsserie is traditiegetrouw, op zondag 10 no vember, een openbare repetitie. Deze vindt tussen 14.00 en 17.00 uur plaats in de Zeeuwse Concert zaal. MIDDELBURG - In het kader van de tentoonstelling Bescherm mij! in het Zeeuws Museum in Middel burg verzorgt Bastiaan Rutjens za terdag een lezing over bijgeloof. De lezing draagt dezelfde titel als zijn eerder dit jaar verschenen boek Dat kan geen toeval zijn! Rutjens, verbonden aan de afde ling sociale psychologie van de Universiteit van Amsterdam, is ge specialiseerd in bijgeloof. In zijn boek en in zijn lezing geeft hij een psychologische verklaring van dit fenomeen. De bijeenkomst in het Zeeuws Museum begint zaterdag om 13.30 uur. De tentoonstelling Bescherm mij! is inmiddels verlengd tot 9 maart 2014. In die tweede verhaallijn draait het om het liefdespaar Joost en Marije: twee jonge mensen die in opdracht van de koning terugke ren naar hun geboorteplaats om daar te worden geteld. Dat roept herkenning op. Zeker als blijkt dat Marije hoogzwanger is en het paar op zoek is naar onderdak en medische hulp. Geelhoed prijst zich gelukkig dat hij voor deze lijn een beroep kon doen op schrijver Remi van Agt- maal uit Middelburg. „Na verha len en gedichten wordt dit nu zijn debuut als toneelschrijver. Hij heeft het verhaal heel goed uit gewerkt nadat Daniëlle Visser en Derek Meijer, twee leden van on ze cast, het improviserend voor hem hadden gespeeld." De regisseur prijst zijn spelers groep voor de wijze waarop de twee verhalen in gezamenlijk overleg zijn verweven. Met als re sultaten: actuele koningskwesties, vragen over de zin van het be staan, een sprankje hoop en veel humor. WEMELDINGE - Beeldend kunste naar Wout Kole uit Wemeldinge is uitgenodigd om te exposeren in The Brick Lane Gallery in Lon den, van 21 januari tot 3 februari 2014. Om deze tentoonstelling te kunnen realiseren is hij op zoek naar donateurs en sponsors. Kole heeft zijn vaste atelier in 't Peilhuisje, op de kop van het Sluis- plateau in Wemeldinge. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. MIDDELBURG - Wat is de zin van re ligie, de liefde en het leven? Die vragen staan centraal in het werk van absurdistische toneelschrij vers als Ionesco en Beckett. Het Middelburgs Theater geeft er een heel eigen interpretatie van in de voorstelling Lang Leve de Koning!! die zaterdag in het Minitheater in première gaat. Regisseur Henk Geelhoed liet zich inspireren door het oorspron kelijke De Koning Sterft van Eugè- ne Ionesco. „Maar ja, dat absurdis me? Krijg je daarmee de mensen in deze tijd nog het theater in?", vroeg hij zich af. Hij besloot er een een beetje hoop in de toe komst aan toe te voegen. „Kenmerken bij de absurdisten zijn 'geboren worden' en 'ster ven'. Wat daar tussen zit wordt slechts als opvulling of leegte be schouwd. Maar als theatermaker heb je natuurlijk de vrijheid daar een draai aan te geven. Om een voorstelling te maken waarin de personages zijn wie ze zijn, maar er toch geloofwaardige mensen van te maken. Nou ja, met een flinke tic weliswaar." Het klinkt wat cryptisch, want Geelhoed wil duidelijk niet te veel prijs geven van het spektakel dat hij met zijn toegewijde cast hoopt te gaan neerzetten. Nou ja, een beetje dan. Het ver haal gaat over koning Héro die al eeuwen met groot succes heeft ge regeerd, maar nu loopt zijn macht ten einde. Het land is in verval, ex heerst chaos. Samen met zijn twee koninginnen Marguerite en Marie en zijn hofhouding: Juliet te, de dokter en de wacht pro beert Héro het land nog te rege ren. Geelhoed zocht het tegenwicht voor het grimmige absurdisme in een tweede verhaallijn, waarin de onbevangen liefde ten tonele wordt gevoerd. Volgens de regis seur past dat mooi in de huidige tijd, waarin hij juist veel mensen weer op zoek ziet naar zingeving. Dit is wat muzikant wil esse? De JP The Seeger Session Band begint vrijdag in Middelburg een tweede theatertour. door Ali Pankow Vrijdag 25 pktober, Schouwburg, Mid delburg, 20.00 uur. Zat. 26 okt. Minitheater, Middelburg, 20.00 uur; daar t/m zon 15 dec.; zie: www.middelburgsminitheater. nl Voor meer informatie, zie: www.woutkole.com/blog-london.html Middelburg Lezing kunsthistoricus Hesther van den Donk over 'De boom als vrucht in de kunst', Tuinzaal Kloveniersdoelen, 15.30 uur Zierikzee PZC-redacteur Jan van Damme in ge sprek met auteur Rinus Spruit over diens net verschenen roman 'Een dag om aan de balk te spijkeren', Café De Biet; 20.00 uur door Ali Pankow Scène uit 'Lang Leve de Koning", foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30