28 ZEELAND GETIJDE-ENERGIE Het opwekken van energie via zon en wind is inmiddels gemeengoed geworden. Landen met zogenoemde witte steenkool ervaren al decennia de voordelen van stroom uit rivierwater. Zon en wind als makers van energie zijn een fenomeen van later datum. De methode van opwekking uit stromend water is schoon, veel schoner dan elektriciteit uit conventionele centrales en veiliger dan gebruik van kernenergie. Het opwekken van elektriciteit uit de getijdewerking is er een die erg con stant is. Zeker in ge bieden waar het zeewater zich doorheen moet 'persen'. Het Kanaal is daarvan een goed voorbeeld. De havens aan de Fran se en Engelse kust kennen een groot verschil in meters tussen hoog- en laagwater: als je de getij dewerking kunt gebruiken voor het opwekken van elektriciteit, heb je een oneindige bron. Het Britse Mojo Maritime, markt leider in het plaatsen van turbi nes onder water en het ontwikke len van slimme oplossingen die dit mogelijk maken, heeft een nieuw schip ontwikkeld om het bouwen van getijdecentrales op zee te realiseren: de High Flow In staller, de HF4. De ontwikkeling van dit project is èen samenwer king tussen de Britse overheid, het Noorse DNV en de Duitse technologiebedrijven Bauer en Voith. De Britse en Franse over heid zijn erg geïnteresseerd in al ternatieve energiebronnen, want olie en gas raken een keer op. En J snel stromend water is er voldoen de rond met name Schotland, de Britse Eilanden en noord-Franse kust. Ook Canada en Korea heb ben een groot potentieel aan getij de energy. De uit Zeeland afkomstige Ferdi nand Dees - hij groeide op in Bie- zelinge - is met zijn bedrijf inves teerder in en een van de vier di recteuren van Mojo Maritime. Hij is al tientallen jaren werkzaam in de maritieme en offshore-indus trie en heeft daar een grote techni sche en maritieme deskundigheid ontwikkeld. De director offshore operations denkt dat de wereld aan de vooravond staat van enor- Ferdinand Dees Getijdewerking door Peter Beije

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28