Ruimte voor bouw 90 woningen Arnemuiden Internationale hulde bij monument Aagtekerke 'Ga op de Westerschelde alleen op veilige plekken kitesurfen' 24 WALCHEREN BURENCONTACT De Walcherse gemeenten zijn op zoek naar 'sociale verbanden' in dorpen en wijken. Zoals in Dishoek. Het gaat om een gebied van. 12,7 hectare. In Arnemuiden is twee jaar geleden de laatste kavel vrije bouwgrond verkocht. Volgens B en W hebben enkele bewoners ge vraagd om een kavel voor de bouw van een landhuis aan de rand van het dorp. Voorts is er in Arnemuiden vooral vraag naar woningen in de prijsklasse tussen de 200.000 en 350.000 euro. Het afgelopen jaar werden in Ar nemuiden in die categorie tien huizen verkocht, terwijl er in die periode zes te koop werden gezet. Op de makelaarsite Funda ston den gisteren in deze prijsklasse ze ven woningen en twee apparte menten te koop. De grond om de woningen te bou wen heeft de gemeente in 2009 en 2011 gekocht van de familie Koster. Al sinds 1998 staat Hazen- burg als mogelijke bouwlocatie in de langetermijnplanning van de gemeente. B en W hebben inmid dels een stedebouwkundig plan la ten maken. De buitenste rand van de nieuwbouwwijk is bestemd voor ruime kavels voor vrijstaan de woningen. Dichter naar de be staande bebouwde kom komen er ook meer woningen op kleinere kavels. B en W stellen voor bijna vijf mil joen euro uit te trekken voor het bouwrijp maken van het gebied. Zij gaan ervan uit dat er winst wordt gemaakt als de bouwrijpe grond wordt verkocht. Als de eer ste fase is afgerond, blijft er nog 6,3 hectare over voor een tweede. TAFELTJE-DEKJE AAGTEKERKE - Bijna vijfentwintig nabestaanden, afkomstig uit vele delen van de wereld, zijn vandaag present bij de onthulling van het monument ter nagedachtenis aan de crash in 1943 van vier geallieer de vliegeniers bij het Kalfhoekse- pad. Tijdens de plechtigheid, tussen 14.30 en 15.45 uur, vliegen twee Harvard-toestellen van de Konink lijke Luchtmacht over als eerbe toon aan de neergeschoten vliege niers, van wie er drie omkwamen en een vierde in krijgsgevangen schap werd afgevoerd. De nabestaanden, afkomstig uit Amerika, Canada, Tahiti, Brazilië, Nieuw-Zeeland, Israël, Engeland en Frankrijk, bezoeken 's och tends de Franse militaire begraaf plaats in Kapelle. Daarna serveren kinderen van de twee basisscho len, die het monument adopteer den, voor hen een lunch in de Ver- sluysschool. Na de onthulling is er in de Parel te Domburg een bij eenkomst voor nabestaanden en genodigden. Vele bedrijven en particulieren werkten belange loos mee aan de totstandkoming van het monument. De dorpsraad laat in Aagtekerke huis aan huis een boekje bezor gen met informatie over de crash en de vliegeniers. DISHOEK - Gemeenten hebben in de toekomst minder geld te beste den aan de 'zorg in het sociale do mein'. Mensen moeten daarom weer meer kunnen terugvallen op hun omgeving, hopen ook de drie Walcherse gemeenten, die sa men nieuw beleid opzetten. Be langrijk onderdeel daarvan is bu- rencontact. 'Burenhulp moet weer normaal worden, maar hoe doe je dat en wat is normaal?', wil len de gemeenten weten. Met de informatie willen ze proberen de sociale samenhang in dorpen en wijken te versterken. In Dishoek is die sociale samen hang er, zeggen Els van Fraassen en Jan van Roosendaal. Maar dat is niet vanzelf ontstaan. Twaalf jaar geleden hebben de echtge noot van Van Fraassen en twee dorpsgenoten het Dishoek-comi té opgezet. Het comité, waarin nu ook Els van Fraassen en Jan van Roosendaal actief zijn, organi seert bijeenkomsten voor dorpsbe woners in het pannenkoekenhuis. Elke laatste vrijdag van de maand is er een inloopsoos en zo'n vijf keer per winterseizoen zijn er extra bijeenkomsten, met bijvoor beeld lezingen, muziek- en stam- potavonden. „Tijdens de eerste borrel kwam er meteen een man of zestig." Van Fraassen is zeventien jaar ge leden vanuit Vlissingen naar Dis hoek verhuisd. Van Roosendaal komt van buiten Zeeland en woont nu achttien jaar jn Dis hoek. Voordat het comité be stond, kenden ze elkaar nog niet. Van Fraassen: „We werkten toen nog allebei. Hij heeft een hond en ik niet. Dan kom je elkaar dus niet tegen." Ook al wonen ze zo dicht bij elkaar. Van Roosendaal: „We wonen in Dishoek, maar er zijn hier geen winkels, geen vere nigingen en er is geen kerk. Dan loop je langs elkaar heen en dat vonden we mager." De komst van het Dishoek-comi té heeft veel veranderd in het dorp, met zijn 'mooie mengeling' van autochtone Dishoekers, Zeeuwen, mensen van buiten Zee land en vakantiegangers die er een tweede huis hebben. Het co mité heeft de sociale samenhang zeker vergroot. Van Roosendaal: „Daardoor zijn we meer op de hoogte van het wel en zeker ook het wee van de mensen. Het is geen protocol van het comité, maar mensen zijn sneller geneigd elkaar bij te staan. Dus krijgt een zieke een bloemetje en zorgt ie mand voor je hond als je naar het ziekenhuis moet. Dat komt trou wens niet alleen door het comité; daarvoor gebeurde dat ook al wel. Maar 'vreemden' integreren nu makkelijker met oude en nieuwe Dishoekers." Van Fraassen: „Daar door voelen de tweede woningbe zitters van Dishoek zich hier ook meer thuis. En er zijn allerlei spontane contacten, buiten het co mité om. Het is daardoor ontzet tend plezierig om hier te wonen." Het comité is er voor alle Dishoe kers. „Als ze er zin in hebben." Niet iedereen doet mee aan de ac tiviteiten. Dat wordt ook gerespec teerd. Het comité bemoeit zich niet met politiek of bijvoorbeeld bouwplannen. „We zijn geen in spraakorgaan of doorgeefluik. Dat kan iedereen voor zichzelf doen." WALCHEREN VOOR ELKAAR Afgelopen zondag kreeg de KN RM de melding dat er een kiter bij Baarland in de problemen was geraakt. De KNRM zette een zoek tocht op. Later bleek dat de kiter al veilig aan de kant was. De Vries: „In Zeeland wordt veel gekite. Onder normale omstandig heden, zoals bij het Veerse Meer, levert dit geen problemen op. De Westerschelde is alleen veel gro ter en ruiger. Het is belangrijk dat je dan, bijvoorbeeld bij harde wind, niet de controle over je kite verliest. Ik raad ook aan om alleen op veilige plekken te kiten." Daarvoor heeft Rijkswaterstaat le gale kitespots aangewezen. Juli dit jaar werd bij Baarland zo'n spot geopend. Dat daar nu toch een kiter in de problemen is ge raakt, wil volgens De Vries niet zeggen dat het een gevaarlijke plek is om te kiten: „Bij Baarland hebben ze een speciaal hoekje bui ten de vaargeul waar gekite kan worden. Daar zit ook een kite- school. Natuurlijk zullen kiters ook weieens bij de vaargeul ko men, maar het is daar niet echt druk met vaarverkeer." Kiters komen regelmatig in de problemen, maar lang niet altijd komt de KNRM erbij te pas. „Nor maal gesproken komen we niet om alleen iemands plank uit het water te vissen", zegt De Vries. Vorig jaar begon de KNRM met de actie Be Traceable. Deze actie is bedoeld om kiters te stimule ren watervaste stickers met con tactgegevens op hun spullen te plakken. De kiter heeft dan snel ler zijn materiaal terug en onnodi ge zoekacties van de KNRM kun nen worden voorkomen. Dit door Theo Ciele ARNEMUIDEN - Om aan de vraag naar bouwgrond te kunnen vol doen willen B en W van Middel burg werk maken van het uitbrei dingsplan Hazenburg Noord, fase 1 in Arnemuiden. Er is ruimte voor ongeveer negentig woningen, van landhuizen tot woningen van rond de twee ton. LEWEDORP - Burgemeester Jaap Celok roert in de soep bij zorgcentrum De Kraayert in Lewedorp. Het gemeentebestuur van Borsele bracht gisteren tafel- tje-dekje-maaltijden rond. Dat moest: Erik van Wijngaarden had dat gevraagd. Van Wijngaarden won de prijsvraag 'Wat moet de gemeente niet meer doen voor een miljoen' en mocht een goed doel uitzoeken, foto Marcelle Davidse 'We zijn nu op de hoogte van het wel en wee' door Carla van de Merbel De gemeenten Veere, Middelburg en Vlissingen werken, onder de noemer Walcheren voor Elkaar, sa men aan een nieuw, Walchers zorgstelsel. Dit is een gevolg van decentralisa ties: Rijk en Provincie hevelen ta ken over naar de gemeenten. Daar bij wordt bezuinigd op de budget ten die daar eerder voor golden. Het gaat vooral om taken 'in het sociale domein', zoals begeleiding van mensen die zorg nodig heb ben (bijvoorbeeld ouderen en jon geren met problemen), passend onderwijs en meedoen op de ar beidsmarkt. Op sommige terreinen in het nieu we zorgstelsel werken alle dertien Zeeuwse gemeenten samen. door Janneke Koster BAARLAND - „Als je op de Wester schelde gaat kiten, moet je goed weten wat je doet", aldus Jan de Vries, woordvoerder van de KNRM Hansweert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24