ZEELAND 'Mooi windje' voor klassiekers Investeringen in conventionele centrales worden steeds moeilijker door import goedkope zonne- en windenergie. Bieb-directeur keert definitief niet terug almanak www.pzc.nl/zeelandgeboekt Blog: Vlissingen eeuwenlang heel streng in de leer JP The Seeger Session Band geeft aftrap nieuwe toernee Cetijdewerking levert constanter stroom dan zon en wind MIDDELBURC - De garantie dat energiebedrijven als Delta altijd stroomtekorten kunnen opvan gen, staat onder druk door de groeiende productie en ook im port van groene stroom uit buur landen zoals Duitsland. Dat blijkt uit een onderzoek van accoun tantsbureau PwC onder 53 be stuurders van energiebedrijven in 35 Europese landen. Door de toe genomen productie van goedko pe, want gesubsidieerde wind- en zonne-energie en een lagere vraag als gevolg van de economi sche crisis, is er sprake van overca paciteit en dus lage prijzen. Energiebedrijven hebben daar door minder inkomsten en moe ten sommige centrales uitzetten of op een laag pitje laten draaien. Tegelijkertijd moeten ze die cen trales in stand houden, om bij stroomtekorten weer volop te kunnen produceren. De gasge stookte Sloecentrale bij Borssele is er bijvoorbeeld uitermate ge schikt voor, want gascentrales zijn 'snel op stoom'. Op dit mo ment draait de Sloecentrale op zestig procent. Volgens woord voerder Arendo Schreurs is de cen trale daarmee dit jaar 'nog net ren dabel'. „Maar de energiemarkt is geen vetpot. Dat is duidelijk." In het PwC-onderzoek waarschu wen de energiebedrijven dat ze niet langer kunnen investeren in centrales die de schommelingen in wind- en zonenergie kunnen opvangen. Het probleem is dat elektriciteit die wordt opgewekt met windmolens en zonnepane len - vooral Duitsland staat er vol mee - het net op moet. Opslag is nu niet mogelijk. Duitse groene stroom komt vooral naar Neder land, omdat de netverbindingen met Duitsland uitstekend zijn. Duitsland zelf heeft veel moeite om stroom vanuit het noorden naar het zuiden te transporteren. BIETENTOCHT MIDDELBURG - Guus Egas Reparaz keert definitief niet terug als inte rim-directeur van de Zeeuwse Bi bliotheek. Vorige week wees de raad van toe zicht Egas Reparaz de deur, maar hij zegt zelf dat hij officieel niet ontslagen is. Toch is verdere sa menwerking met de huidige raad van toezicht volgens hem 'uitge sloten'. De OR wil eerst duidelijk heid van de raad van toezicht over het vertrek van Egas Reparaz voor er een opvolger benoemd wordt. Het bieb-personeel is boos over het vertrek van de directeur. Nu David 1,5 is, vinden zijn nichtje van 14 en neejje van 11 uit Brabant het steeds leuker worden om te ko men logeren. Voor neef Tom was het afgelopen week de eerste keer. Drie dagen lang was hij in Middelburg om met David te spelen. De jongens hadden een heerlijke tijd. Naar het strand en het bos in Domburg, naar de boulevard en het museum in Vlis singen. Zaterdag werd Tom door oom en tante teruggebracht. De an derhalf uur durende rit is voor Da vid altijd een kans wat bij te slapen. Nu bleek dat niet alleen hij na drie drukke dagen behoefte had aan een schoonheidsslaapje. Ze waren Mid delburg nog niet uit of de achter bank was in diepe rust. DINSDAG 22 oktober 2013 CULTUUR ZEELAND Groene stroom bedreigt Delta door Frank Balkenende pagina 22/23: Spanning fusie loopt hoog op Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE - Het was druk bij het palaver in - hoe kan het ook anders - café De Biet - bij de start gistermorgen van de vijftiende Bietentocht Negenentwintig schepen doen er aan mee dit jaar en dat is volgens woordvoerder van de organisatie Hans van Gent beduidend meer dan anders. De bemanningsleden - alles bij elkaar zo'n tweehonderd man - konden gebruikmaken van 'een heel mooi windje'. Voldoende om de snellere schepen onder de klassiekers naar een snelheid van 10 knopen per uur te stuwen. Giste ren werd in Colijnsplaat bieten opgehaald. Vandaag wordt vanuit Zierikzee naar Goese Sas gevaren, waar de sche pen gejaagd worden met paarden. Vanuit Goes gaat het woensdag naar De Heen. Van daaruit is donderdag de laat ste etappe naar Willemstad, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21