- VERDIEPING 11 >r- is- ie in heel westelijk Afrika. Het merendeel van de Malinese bevolking wil daar echter niet van weten. Om Mali in rustiger vaarwater te brengen, besloot de Veiligheidsraad op 25 april de United Nations Multidimensional Integra ted Stabilization Mission in Mali (Minus- ma) op te richten. De VN-troepen moeten de autoriteiten helpen het land te stabilise ren, de burgers beschermen, vrije verkie zingen voorbereiden, assisteren bij de te rugkeer van vluchtelingen en het mogelijk maken dat humanitaire organisaties hun werk doen. De missie moet een omvang krijgen van zo'n 13.000 man. De huidige sterkte bedraagt 6.000 manschappen, uit zo'n twintig landen waaronder de Verenig de Staten, Duitsland, Zweden, Jordanië, Bangladesh en Ghana. Nederland zou met een troepenmacht van vierhonderd man kunnen aanschuiven. Inlichtingen verzamelen is het doel van de Nederlandse commando's: het is dus geen gevechtsmissie. Maar het is zeer waar schijnlijk dat de elite-eenheden vuurge vechten moeten leveren met de jihadisten. En de commando's hebben niet alleen de ji hadisten als vijand. Ook smokkelbendes die voor bijvoorbeeld hun handel in sigaret ten gebruikmaken van de gemakkelijk te overschrijden grenzen, zwerven in het noorden rond. En dan zijn er nog de Toeareg die naar onaf hankelijkheid in het noorden streven. Ook zij zitten niet te wachten op inmenging van buitenlandse troepen. Om het nog ge compliceerder te maken zijn er ook afreke ningen tussen Toeareg en Malinezen die te gen een onafhankelijk Noord-Mali zijn. In de hete woestijn op zoek gaan naar de vijanden vergt veel van de militairen. Zand stormen ontnemen de militairen niet al leen het zicht, maar zorgen ook nog voor een snelle slijtage van het materieel. Daar naast zijn de Apaches niet inzetbaar als het zand tot in de kleinste gaatjes van de heli kopters doordringt. In het noordoosten van het land hebben de commando's ook nog eens te maken met grillige heuvels waar vijandelijke strijders zich schuil kunnen houden in grotten. En de Nederlanders krijgen geharde vechters als tegenstander. De moslimstrijders heb ben al een oorlog tegen de Malinese rege ring en de Fransen uitgevochten en de Toe areg hebben gevechtservaring in Libië op gedaan. De moeilijk te bewaken grenzen maken het makkelijk voor de jihadisten om naar hun medestrijders in bijvoorbeeld Algerije te vluchten. De omstandigheden zijn dus zwaar genoeg voor de Nederlanders om te laten zien wat ze in hun mars hebben. AFRIKA DINSDAG 22 OKTOBER 2013 I Franse Mirage-gevechtsvliegtuigen boven Mali. foto AFP TESSALIT "'i KIDAL TIMBOEKTOE l - v. Een Franse militair bewaakt de Djingareybemoskee in Timboektoe. foto Eric Feferberg/AFP HARD KLIMAAT Mali is heet en droog. Temperatu ren kunnen rond de 45 graden Cel- sius uitkomen. Vooral van februari tot juni is het heet januari is de 'koelste' maand met temperaturen tot 33 graden. April is het heetst, dan kan het kwik tot 45 graden stijgen. Van juni tot november valt er re gen en is de luchtvochtigheid hoog. Van november tot juni is het koel en droog. De minste regen valt in het noorden. In de regen tijd kan de rivier de Niger overstro- 4 men. Het zuiden heeft een savanne-land- schap, het noorden bestaat uit woestijn en het noordoosten heeft grillige heuvels waar grotten uit stekende schuilplaatsen zijn. De Harmatan is berucht. Het is een wind die in de droge tijd over de woestijn blaast en daarbij ook zand en stof opneemt. Hierdoor is het zicht soms erg beperkt Door de stofdeeltjes en zandkorrels is er geen vliegverkeer mogelijk en raken computers ontregeld. ia O NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11