Ze krijgen het zwaar, de Nederlandse militai ren die mogelijk naar Mali worden gestuurd. Het klimaat is verzengend heet en de tegen standers zijn geharde woestijnstrijders. 10 VERDIEPING TROEPEN NAAR MALI - (protection force) voor de instructeurs zal het in totaal om zo'n vierhonderd man gaan. Ze krijgen het niet makkelijk. Het wordt zelfs een zeer moeilijke missie, vergelijk baar met die in de Afghaanse provincie Uruzgan. Lastig is dat de voertaal in het op perbevel Frans is. Franse troepen grepen als eersten in en werken sindsdien samen met het ook Franstalige Malinese leger. In de voormalige kolonie wordt nog steeds Frans gesproken, ook onder de bevolking waar de commando's informatie moeten verzamelen over hun vijanden. En er zijn genoeg vijanden in het land waar het in de loop der jaren steeds gevaarlijker is gewor den. Begin 2012 hervatten de Toeareg hun strijd voor een onafhankelijk Azawad, zoals ze hun gebied noemen, in Noord-Mali. De wens zelfstandig te worden, kreeg een im puls toen ervaren Toeareg-strijders met hun zware wapens terugkeerden vanuit Li bië. Daar hadden ze aan de kant van dicta tor Muamar Kaddafi gevochten. Het weinig professionele Malinese leger kwam in de verdrukking. Op 22 maart volg de een staatsgreep omdat de militairen von den dat de Malinese regering hen niet in staat stelde de Toeareg te verslaan. Dat was niet zo'n handige zet, want profiterend van de chaos rond de staatsgreep wisten de Toe areg nóg meer gebied te veroveren. De woestijnnomaden kwamen echter zelf ook in de problemen, omdat in de strijd tegen de regering islamistische strijdgroepen de overhand kregen. De opstandelingen kregen het noorden - waar de strenge islamitische wetgeving werd ingevoerd - in handen en bedreigden met hun opmars de hoofdstad Bamako. Dat was het sein voor de Fransen om in te grijpen. Geassisteerd door Afrikaanse bond genoten begon het Franse leger op 11 janua ri van dit jaar Operatie Serval. De jihadisten werden door Franse elitetroepen van het Vreemdelingenlegioen teruggedreven uit de stedelijke gebieden. Ze zitten echter nog steeds in de rotsachtige woestijn. De Fransen hebben nu militaire én politie ke assistentie nodig om het karwei af te ma ken en Mali te stabiliseren. De rebellen vor men een allegaartje met vooral veel jihadis ten van Mujao, de Franse afkorting voor de Beweging voor Monotheïsme en Jihad in West-Afrika. Deze gewelddadige afsplit sing van het eveneens nog actieve al-Qae- da in de Islamitische Magreb (AQIM) be staat hoofdzakelijk uit - in Pakistaanse en lemenitische al-Qaeda-kampen getrainde - Malinezen, Nigerianen en Mauritaniërs die ijveren voor de invoering van de sharia Zwaarbewapende Franse sol daten zoeken dekking tus sen de rotsen. Elke soldaat draagt vijftig kilo bepak king door de woestijnhitte. Ze weten dat de jihadisten vlakbij zitten. Een helikop ter cirkelt boven hen. Er is radiocontact. Plotseling klinkt het vuur van mitrailleurs en de Fransen rukken op. Er vallen aan hun kant geen slachtoffers, maar ze ontdek ken achter de rotsen dat ze vier moslim strijders hebben gedood. Een jongen over leefde de kogelregen en wordt gevangen ge nomen. Hij moet zich bijna helemaal uit kleden, zodat de Franse commando's kun nen zien dat hij geen zelfmoordbom op zijn lijf draagt. Zomaar een beeld van de voortgaande strijd in het onherbergzame Noord-Mali, of zoals de soldaten het gebied noemen: planeet Mars. In dat barre, droge en vaak bloedhete noorden van Mali zullen de Ne derlandse commando's wellicht inlichtin gen moeten verzamelen over de bewegin gen van jihadistische strijders die van het land (en de wijde regio) een streng moslim kalifaat willen maken. Die informatie moet de grond- en luchttroepen van andere coali- tielanden in staat stellen de jihadisten te verdrijven. De commando's worden straks - als de mis sie doorgaat - ondersteund door vier Apa che-gevechtshelikopters met zo'n honderd man grondpersoneel, en inlichtingenoffi cieren. Ook is er sprake van een eenheid om de Malinese soldaten en politie te trai nen. Samen met een beschermingsmacht I Troepen uit Tsjaad rukken op in het woestijngebied van Mali. Zij ondersteunden de Fransen in hun offensief tegen de jihadisten. foto Patrick Robert/Corbis Afzien in de woestij n Franse militairen in Tessalit, Noord-Mali. Deze plaats met een kleine luchthaven werd door de Fransen op 8 februari van dit jaar op moslimstrijders heroverd. Mogelijk wordt het strategisch gelegen Tessalit een uitvalsbasis voor de Nederlandse commando's en Apaches, foto AFP door Joost Sijtsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10