Duizenden tips binnen over blond Roma-meisje BUITENLAND 7 Noodtoestand in Australië om bosbranden Flinke kritiek op Japanse pers Familie van Leonarda in park aangevallen ternationale aandacht voor Fukus- hima de Japanse media en poli tiek op hun achterste benen staan, maar dat valt mee. Alle Ja panse kerncentrales staan mo menteel uit, maar als het aan de Liberaal Democratische Partij (LDP) van premier Abe ligt wordt binnenkort een aantal reactoren opnieuw gestart. De Japanse eco nomie kan volgens de rechtse libe raal-democraten niet zonder de re latief goedkope atoomstroom. Van oudsher is de partij nauw ver bonden met de grote energiebe drijven. Uit opiniepeilingen blijkt een meerderheid van de Japanners voorstander van een toekomst zonder nucleaire energie. Toch lukt het de verdeelde politieke op positie amper om een gezamen lijk front te vormen rond dit the ma. In het parlement staat het de bat daardoor op een laag pitje. Desondanks ontstaat er nu ook be weging binnen'de regeringspartij. De nog altijd hoog aangeschreven liberaal-democratische oud-pre mier Junichiro Koizumi (2001-2006) zei vorige maand een Japan zonder kerncentrales te wil len. Tegenstanders van atoom energie hopen dat zo ook in de re geringspartij een kentering ont staat. TOKIO - Sinds de ramp bij Fukushi- ma ligt de Japanse pers onder vuur. Grote kranten of tv-stations doen weinig eigen onderzoek naar de situatie bij de centrale. Critici als Kiyoshi Kurokawa, die namens het parlement een onder zoekscommissie leidde, vinden dat Japanse journalisten klakke loos overschrijven wat gezagsdra gers hen vertellen. Die volgzame houding is het gevolg van zoge naamde persclubs: samenwer kingsverbanden waarin grote kranten en tv-stations ministe ries of lokale overheden volgen. Leden van persclubs smeden nau we banden met ambtenaren die hen informatie toespelen. Wie geen lid is, krijgt minder informa tie. Japanse media zijn daardoor een verlengstuk van de bureaucra tie geworden, stellen critici. Jour nalisten hebben er immers be lang bij hun bronnen niet in verle genheid te brengen. SYDNEY - Premier Barry O'Farrell van de Australische staat New South Wales heeft de noodtoe stand uitgeroepen. De komende maand hebben de hulpdiensten daardoor meer mo gelijkheden om mensen gedwon gen te evacueren, gebouwen te slopen en de vernietigende bos branden rondom Sydney onder controle te krijgen. De Blue Mountains en buitenwij ken in het westen van Sydney dreigen de komende dagen in vlammen op te gaan, omdat het weer heter en droger is dan ver wacht, zei een brandweerwoord- voerder gisteren tegen de Sydney Morning Herald. De brandweer telde gisteravond 57 verschillende brandhaarden, waarvan er veertien nog niet on der controle waren. Inmiddels is 109.000 hectare ver schroeid. Zo'n 1300 brandweerlie den werken non-stop om de ring van vuur rondom Sydney te be dwingen. SPD onderhandelt De Duitse SPD kan met de combinatie CDU/CSU van bondskanselier Angela Mer kel gaan onderhandelen over een nieuwe coalitie. Een partijconventie gaf hier gisteren met grote meerder heid toestemming voor. Weer lijk Westgate Onder de puinhopen van het winkelcentrum Westga te in Nairobi, dat vorige maand het toneel was van een bloedige terreuractie, is zondag opnieuw een lijk ge vonden. Vermoedelijk zijn het resten van een terrorist. De inval had plaats wegens aanwij zingen voor wapen - en drugshan del vanuit het kamp, maar de agen ten ontdekten tijdens hun zoek tocht ook een kleuter met blonde haren en groene ogen. Omdat ze totaal niet leek op haar 'ouders', die bovendien tegenstrijdige ver halen vertelden over haar her komst, werd 'Maria' meegenomen en ondergebracht bij de Griekse kinderbescherming. Het meisje spreekt in een Roma-dialect en kent een paar woorden Grieks. Dna-onderzoek heeft inmiddels bevestigd dat ze geen familie is van mensen op het kamp. De zogenaamde Roma-ouders van Maria zijn aangehouden. Een van hun verklaringen voor deze doch ter is dat ze het meisje in 2009 als baby hebben gevonden bij een su permarkt, aldus Griekse media. In middels is duidelijk dat het stel be trokken is bij grootschalige fraude met kinderbijslag. De moeder (40) bezat twee verschillende identiteitskaarten en een reeks ver valste geboorteakten voor 14 kin deren. Zes daarvan bleken binnen een tijdsbestek van tien maanden gebaard. Tenminste drie waren dubbel geregistreerd, in verschil- lende delen van het land. Zo streek het stel maandelijks 2790 euro op aan kinderbijslag. De verdachten worden vandaag aan de politierechter voorgeleid. Volgens de organisatie die het meisje opvangt, was ze gedwon gen geweest te bedelen op straat, maar verkeerde ze in goede ge zondheid. Ze zou hebben verteld dat haar Roma-ouders haar goed hebben behandeld. Mogelijk is het meisje slachtoffer van ontvoering en kinderhandel. De Griekse poli tie denkt dat het kind uit Noord of Oost-Europa komt. Via Interpol is een opsporingsver zoek uitgezet. Dna-monsters wor den vergeleken met die van ver miste kinderen. Met name in de Britse media werden dit weekend vergelijkingen gemaakt met de in 2007 in Portugal verdwenen Mad- die McCann, destijds drie jaar oud. MITROVICA - De 15-jarige Leonarda Dibrani, die door Frankrijk is uit gezet, is gistermiddag samen met haar familie aangevallen in de stad Mitrovica, in het noorden van Kosovo. Een politiebron zei tegen Franse media dat-onbekenden het gezin lastigvielen tijdens een wande ling. De 41-jarige moeder van Leo narda zou een klap hebben gekre gen en naar een ziekenhuis zijn overgebracht. Leonarda en de an dere kinderen zouden zijn opge vangen op een politiebureau. Eerder deze maand pakte de Fran se politie haar op tijdens een schoolreisje, voor de ogen van haar klasgenoten. Ze werd op het vliegtuig naar Kosovo gezet. De asielaanvraag van haar familie was definitief afgewezen. President Hollande zei zaterdag dat Leonarda voor haar opleiding mag terugkeren. Dat aanbod geldt niet voor haar familie. Leonarda heeft dat afgewezen, ze wil juist niet gaan zonder familie. MAANDAG 21 OKTOBER 2013 BERLIJN NAIROBI FARSALA - De Griekse politie is dit weekend overstelpt met ruim 5000 tips over de mogelijke identi teit van het onbekende blonde meisje dat woensdag werd gevon den tijdens een politie-inval in een Roma-kamp nabij Farsala, 200 kilo meter van Athene. Het blonde 'Roma'-meisje. foto AFP t Fukushima blijven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7