Elis Ligtlee bestormt top baanwielrennen èlJk-M l Plagerijtje om eretitel 'Mister Amsterdam' SPORT 11 PU| 5 L_ niet meer verder." Zijn verwachte vierde Kustmarathonzege was daardoor in één klap weg. En ook zijn hoofddoel, een snelle tijd in de Marathon van Amsterdam, leek onhaalbaar. „Ik kon een week niet trainen en daardoor had ik meteen een flink verval in condi tie." In de laatste dagen voor de Marathon van Amsterdam ging Schletterer elke dag naar buiten om z'n been te testen. „De eerste dag was ik zo terug. Kon ik echt nog niet lopen. Maar in de dagen daarna ging het steeds een stukje beter en kon de deur weer op een kier." Uiteindelijk reisde Schletterer za terdag toch af naar de hoofdstad. Een dag later staat hij aan de start Je zou het, als je haar imposante gestalte ziet, haast vergeten, maar Elis Ligtlee is pas negentien jaar. Een groentje op de baan nog. In 2011, bij het WK in Apeldoorn, zat Ligtlee op de tribune. „Dat wil ik ook", was haar conclusie. Ze had inmiddels wel haar eerste stapjes op de piste gezet, maar was in doen en laten nog vooral BMX-rijdster. Achtvoudig wereld kampioene in die sport, maar be vreesd voor de overgang naar de Supercross, met een acht meter hoge startheuvel. „Het werd me te extreem." En dus rijdt ze deze zondag, o ironie, de keirinfinale. Alsof dat zespersoons duw- en trekwerk haar geen angst bezorgt. Ze kan, is duidelijk zichtbaar, ook wel tegen een stootje, steekt let terlijk met kop en schouders bo ven het grootste deel van het Eu ropese sprintpeloton uit. Zaterdag al had ze zilver gewonnen, op de en loopt hij ondanks de tegenslag een sterke race. „Ik was na afloop eigenlijk helemaal niet moe, maar kon helaas vandaag niet diepgaan. Ik was aan het eind zelfs nog zo scherp dat ik Edwin van der Sar langs de kant zag staan en hem zelfs nog even begroette. Als je he lemaal stuk zit, lukt dat echt niet meer." Nijboer is de eerste om toe te ge ven dat Europa de slag met het Afrikaanse continent heeft verlo ren. De tijd dat westerlingen zoals hij op de klassieke afstand over 42,195 kilometer konden domine ren, is vervlogen. De loopwonders uit Oost-Afrika hebben de macht overgenomen en Europa geeft steeds meer ter rein prijs, zo bleek ook in de door de Keniaanse Valentine Kipketer gewonnen vrouwenrace (2.23.02 uur). Het maakt dat de nieuwe heersers op een voetstuk worden geplaatst. Hoewel het niet meer dan een pla gerijtje betrof, gaf Nijboer nader hand in een amicaal onderonsje een verholen boodschap af. Hij stak één vinger in de lucht, om duidelijk te maken dat de Keni- aan nog altijd één zege van zijn voorganger is verwijderd. Met bo vendien de kanttekening dat zelfs sprint. Alleen de Duitse Kristina Vogel, olympisch kampioene op de teamsprint, troefde haar af. Gisteren op de keirin werd het op nieuw een tweegevecht. „Ik heb alleen maar zitten rammen." Met een nog mooier resultaat: goud. En dat terwijl er tactisch gezien, logisch met zo betrekkelijk wei nig ervaring, nog een hoop te win nen valt voor Ligtlee. Eigenlijk weet ze niet waar haar kracht echt ligt. „Ik dacht eigenlijk voor al dat de teamsprint en 500 meter mijn onderdelen waren." Met twee gouden, drie zilveren en een bronzen medaille als oogst was het EK baanwielrennen een ongekend succes voor de Neder landse afvaardiging. Bondscoach René Wolff kan de successen goed gebruiken, er is na de Spelen van Londen flink gekort op zijn budget. „Ik verwacht dat deze uit slagen ook opvallen bij NOCNSF." De Tour heeft mij geen voldoening gegeven over mijn persoonlijke prestatie. Van mijzelf had ik op sommige momenten ook meer ver wacht." Wielrenner Robert Gesink in De Telegraaf. „Elke wedstrijd bij je club is een stapje op weg naar het wereldkampioenschap in Brazilië. Daar wil ik absoluut bijzijn." Oranje-international Ron Vlaar in het Alge meen Dagblad. „Ik dacht het Davis Cupteam juist sterker te ma ken door me niet beschikbaar te stellen. Ik koos bij een vierde succes de status van Chebet immer verbleekt bij die van de gewezen Europees kampioen van 1982 én nummer twee van de Olympische Spelen in 1980. Het humeur van Nijboer leed ove rigens geenszins onder het actue le gebrek aan erkenning. Hij telde na afloop juist zijn zegeningen, ook al vond de bondscoördinator wegatletiek de Nederlandse pres taties 'magertjes'. De reden: Ro nald Schroër en Miranda Boons tra nomineerden zich voor de Eu ropese titelstrijd. Voor Schroër en Boonstra gold de prekwalificatie als een schrale troost. Hij zei een 'tweeslachtig gevoel' aan zijn optreden te heb ben overgehouden, zij sprak van een 'helse overlevingstocht'. voor mezelf én het team." Tennisser Igor Sijsling in de Volkskrant. „Als ik tot de winterstop zonder kleerscheuren doorkom, ben ik een jaar blessurevrij. Dat zou de eerste keer zijn." Oranje-international Arjen Robben in Voet bal International. „Misschien ben ik na dit jaar minder voorzichtig met een transfer." Ajax-aanvoerder Siem de Jong in Voetbal In ternational. „Ik zie op alle niveaus zo veel elementaire dingen fou^aat^Dan denk ik: hoe kan het? Mijn handen jeuken. Ik mis de adrenaline, het praten, denken over voetbal." Ex-international Aron Winter in De Tele graaf. „Hij beseft zelf nog steeds niet hoe belangrijk hij eigenlijk is." Johan Cruijff in Het Parool over Dennis Bergkamp. „Atleet zijn is supergaaf. Ik moet er niet aan den ken om als grijze muis van negen tot vijf achter een bureau te zitten." Marathonloopster Miranda Boonstra in De Telegraaf. MAANDAG 21 OKTOBER 2013 t dubbel gevoel door Edward Swier i weken geleden, was op tijd hersteld van zijn blessure. Die liep hij op tijdens de afdaling naar het strand bij Vrouwenpolder (foto). ;rlander. foto les Bijleveld APELDOORN - Als je toch een nieu we weg moet inslaan, is het maar beter om dat meteen met fikse stappen te doen. De verjonging van de Nederlandse sprintselectie kreeg dit weekeinde tijdens het EK baanwielrennen in Apeldoorn di rect gestalte. Elis Ligtlee spurtte met zevenmijlslaarzen de Europese top binnen. Na zaterdags zilver op de sprint, volgde gisteren goud in de keirin. door Marco Knippen AMSTERDAM - In haar jubelstem ming had Simone Richardson giste ren even geen oog voor het verle den. De organisatiedirecteur van de Marathon van Amsterdam be stempelde Wilson Chebet zonder voorbehoud tot 'Mister Amster dam', als uitvloeisel van zijn derde triomftocht en aanscherping van zijn eigen parkoersrecord tot 2.05.36 uur. Toehoorder Gerard Nij- boer kon om de 'verspreking' gnif felen. De viervoudig winnaar zag niet zozeer het vermeende on recht, maar herkende vooral de symboliek. 13 I Elis Ligtlee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63