Een Jamboree via de radioantenne in bomvol dorpshuis Hava Naguila viert 45-jarig jubileum Clingse Hengelaars huldigen hun seizoenskampioenen ZEEUWS-VLAANDEREN 17 Padvinders van de Canisiusgroep bouwden de grootste antenne van Nederland voor de radio-Jamboree. KLOOSTERZANDE - „We hebben een Amerikaan te pakken!", roept Merten Broekaart van de Canisius groep uit Kloosterzande. De an tenne die de scouts samen met de Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek (Veron) hebben gebouwd, zorgt ervoor dat colle ga-scouts in Duitsland, Oosten rijk en zelfs Japan en Amerika be reikt worden. De scoutinggroep uit Kloosterzan de is de enige uit Zeeuws-Vlaan deren die zaterdag tijdens de in ternationale Jamboree on the Air contact zoekt met buitenlandse groepen. En dat ook nog eens met de grootste antenne van heel Ne derland. Een 'eenvoudig' exem plaar was vrijdag al gebouwd en daarmee werd al contact gevon den met Amerikaanse scouts, maar dat was niet genoeg. De scouts uit Kloosterzande wilden meer. Een weerballon bood uitkomst. Die werd gevuld met helium en opgelaten aan een touw en aan een aluminiumdraad. Die laatste KLOOSTERZANDE - De Jamboree on the Air (Jota) beleefde afgelopen weekeinde de 56e editie. In die ja ren is de Jota uitgegroeid tot een internationaal begrip in scouting- land. De Jota is vergelijkbaar met de Jamboree, het grote evenement waarbij scouts van over de hele wereld samenkomen. Het verschil met de Jamboree is dat de scouts nu niet fysiek bij elkaar komen, maar via eerl (zelfgemaakte) radio draad doet dienst als antenne. Hoe hoger de ballon reikt, hoe meer bereik er is. Zo zorgde die draad ervoor dat Kloosterzande zaterdag de grootste antenne van het land had Het klinkt als een enorm tech nisch verhaal, maar de gemiddel de scout heeft bij wijze van spre ken geen bouwtekening van IKEA nodig om zo'n installatie in elkaar te zetten. Zo ook die uit Kloosterzande niet. Alhoewel voorzichtigheid geboden is, mer ken scouts Eric, Pieter, Imardo en Davy al snel, als ze zaterdagoch tend de ballon willen opblazen. „Straks knalt -ie", vreest Eric. „Niet erg", zegt Pieter. „We heb ben er nog een én voor zeker een kilometer aan aluminium!" Knallen doet de ballon uiteinde lijk niet, hoewel hij wel wat last antenne contact zoeken met el kaar. De Canisiusgroep, de scouting uit Kloosterzande, had dit jaar de grootste antenne van Nederland gebouwd. Daarbij werden de scouts geholpen door de Vereni ging voor Experimenteel Radio Onderzoek, oftewel de Veron. „Wij helpen ze met de technische dingen, zoals het aansluiten van microfoons en verschillende draadjes", zegt Adri de Bruijne van de Veron. „En we moeten er voor zorgen dat er geen misbruik heeft van de wind, als hij op vijf tig meter hoogte zweeft. Maar de antenne werkt; niet veel later is er al contact met groepen uit Japan en Amerika. „Voor de kinderen is dit heel leuk", zegt Merten Broekaart. „Pra ten met mensen in Amerika, dat vinden ze natuurlijk schitterend, al zeggen ze niet meer dan: „Hal lo, ik ben Pietje, twaalf jaar en ik zit bij de scouting van Klooster zande." Opeens wordt een ge sprek opgevangen over de marine. Misschien een staatsgeheim? Mer ten: „Daar reageren we maar niet op. Sowieso spreken we alleen met andere scoutinggroepen." Eens in de twee jaar doet de Oost-Zeeuws-Vlaamse scouting groep mee aan de Jota. „Het is te veel werk om het elk jaar te doen", legt Merten uit. „Uiteinde lijk is het de bedoeling zoveel mo gelijk QSL-kaarten te sparen, briefkaarten die je naar elkaar op stuurt als je met elkaar gesproken hebt. Daar kan je een leuk plak boek van maken." Toch is ook de Jota aan de tijd geest onderhevig. Radio maken is natuurlijk heel leuk, maar is het niet een beetje ouderwets gewor den? Twee meisjes buiten het scoutinggebouw vinden blijkbaar van wel. Ze communiceren liever via hun smartphones, dan met de radio. Veel makkelijker. Heb je ook geen weerballon voor nodig. van gemaakt kan worden en alles heel blijft." Wat betreft het deelnemersaantal is de Jota inmiddels ingehaald door de Jota-Joti, de modernere variant. „De i staat voor internet", zegt Merten oroekaart van de Kloosterse scoutinggroep. „De scouts gaan dan een dag met colle ga's van over de hele wereld chat- ten. Wij hebben er expres voor ge kozen daar niet aan mee te doen. Chatten en achter de computer zitten doen jongeren al bijna de hele dag." Visvereniging De Clingse Hen gelaars eerde zaterdagavond haar kampioenen van het afge lopen seizoen tijdens een feest avond in gemeenschapscen trum Malpertuus in Clinge. De beker voor clubkampioen senioren ging naar Danny Ber tram. Als tweede en derde ein digden respectievelijk Raphael Claeys en Cyriel Hoefnagels. Kampioen 50-plus werd René Dorpsraad vergadert over Droomproject De dorpsraad van Sint-Jan steen komt dinsdagavond bij een in het gemeenschapscen trum de Warande. Aan bod ko men plannen uit het Droom project die nog op de rol staan, zoals een multifunctionele ac commodatie, pilot speelvoor- zieningen en herinrichting van de Hoofdstaat, Hemelstraat en Gentsevaart. Het gemeentebe stuur van Hulst is ook aanwe zig. Aanvang 19.30 uur. Donkere wandeling in Nacht van de Nacht In het kader van de nacht van de Nacht houdt de gemeente Hulst zaterdag een nachtelijke wandeling. De gezinswande ling start om 19.30 in de tuin van het 's-Landshuis (entree via F. van Waesberghestraat). Een stadsgids voert de deelne mers langs de wallen. De ster renhemel is te bewonerden via een telescoop en heks Slierte- mie vertelt een verhaal. Aan melden via: 0114 315221. Naailessen in de (creatieve) Zaak Twee linkerhanden, maar ooit al eens zelf een kledingstuk willen maken? Het kan vanaf zondag 27 oktober in de (crea tieve) Zaak aan de Europa straat 3 in IJzendijke. De naai lessen, vijftien euro per keer, zijn van 10.00 tot 12.00 uur. In principe zijn er acht. Meer info is te verkrijgen bij Marianne Verbeke via: 0117-302443. Bertram voor Boudewijn Bonte en Cyriel Hoefnagels. Mare Him- brecht pakte de titel in de catego rie Feeder en Roy Koolmees werd karperkampioen. De visvereniging bestaat sinds 1945 en beheert en bevist zo'n tien kreken in Clinge en Hulst, waaronder de Zestigvoet, Witte Bergen, Tournay Putten, Grote en Kleine Weelkens, de Hulster binnenvest en de Zandput. KOEWACHT Bonte Avond voor en door Koewachtenaren De Stichting Cultuur en Ont spanning de Vlaschaard houdt vrijdag- en zaterdagavond weer het Bonte Avond festijn. Onder het motto 'door Koe wachtenaren voor Koewachten aren' betreden dertien deelne mers het podium met zang, muziek, verhalen, cabaret en conference De toegangsprijs be draagt 7,50 euro. Kaarten zijn te bestellen via: vlaschaard@vlaschaard.nl Lezing over kruiden met geneeskracht In het kader van 'uw tuin is uw apotheek' houdt Groei en Bloei donderdagavond een le zing in het Oranjekwartier in Terneuzen. Jos Heerkens ver telt over kruiden uit de eigen tuin die een geneeskrachtige werking hebben, die bijvoor beeld te gebruiken zijn bij on gelukjes als schaafwonden of insectenbeten. De entree (voor niet-leden) bedraagt drie euro. Aanvang 19.30 uur. Najaarsconcert van Elk Naar Zijn Kunnen Muziekvereniging ENZK uit Hoek geeft vrijdag haar najaars concert in het dorpshuis. De harmonie/minimonie en de starters, o.l.v. Jenny Claus, bie den een vlot repertoire waaron der Franse chansons, Only Tear drops, Neem maar mijn hand en Birds. Friends of Folk geeft een gastoptreden. Toegang gra tis. Aanvang 19.30 u. Oprichter en ere-voorzitter Otto Vosveld is dan ook trots dat 'zijn' Hava Naguila zo gewaardeerd is. „En dat we naam gemaakt heb ben in het buitenland." Voor het jubileumoptreden betra den de vijf groepen van Hava Na guila achtereenvolgens het po dium, van de kindergroep tot de senioren. Popkoor 2Gether trad op als gast en speciaal voor de ge legenheid was uit Wales volks dansgroep CWNI Dawns Werin Volksdansvereniging Hava Naguila begon in 1968 met vijftien dansers en telt nu een tienvoud aan leden. Caerdydd uit Cardiff overgeko men, waarmee Hava Naguila al veertig jaar vriendschappelijke banden onderhoudt. Onder de dansers en het publiek opvallend veel jongeren, wat aangeeft dat Hava Naguila allesbehalve een stoffige vereniging is, hoewel volksdansen nou niet bepaald een hip imago heeft. Met het zweet nog op het gelaat stapt Edwin Roels, lid van de De monstratiegroep, van het po dium. Gestoken in Hulster zon dagse dracht, heeft hij De Krebbe laar gedanst. Hij is lid sinds 1984 toen hij nog een jong broekie was. „Mijn oma danste bij Hava Naguila, mijn moeder en mijn tan te. Op een dag zeiden ze: Ga eens mee! En nu dans ik nog steeds." Volksdansgroep Hava Naguila is al 45 jaar een begrip in het dorp en de verjaardag werd uitbundig gevierd. Wat in 1968 begon met een oefenavond op muziek van een cassettebandje waar vijftien dorpelingen op dansten, is uitge groeid tot een vereniging met een tienvoud aan dansers van jong tot oud en een eigen orkest. MAANDAG 21 OKTOBER 2013 CLINGE scouts uit Japan door Bob Maes door Bob Maes meter hoog was de ra dioantenne van de scouts in Kloosterzan de. Ze bereikten er Ja pan en Amerika mee. SINT JANSTEEN HULST IJZENDIJKE TERNEUZEN HOEK door Sheila van Doorsselaer De Demonstratiegroep van het jarige Hava Naguila danst 'De Krebbelaar' in een tot de nok toe gevuld dorpshuis in Vogelwaarde, foto Mark Neelemans VOGELWAARDE - De ruim 220 stoe len die voor het jubileumoptreden van Hava Naguila in het dorpscen trum in Vogelwaarde waren neerge zet, bleken zaterdagavond bij lange na niet voldoende. De opkomst was overweldigend en in allerijl werden nog stoelen bijgeplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57