OM volgt nu rechtbank Middelburg in eis tegen dader steekpartij Axel Middelburg Borrelpraat Volgende week 14 ZEELAND DIERENPOLITIE Vier extra agenten worden opgeleid om dierenmishandeling in Zeeland te bestrij den. Dat is bijna een verdubbeling. De poli tie neemt haar taak serieus. J De Zeeuwse Zetel maandag S3 Het kon niet uitblij ven. Een Middelbur ger wees mij erop dat ik nogal eens over Vlissingen schreef. Hij had vorige week de PZC gelezen, waarin iets stond over mijn on juiste herinneringen aan Vlis singen. Omdat ik een deel van mijn jeugd doorbracht in Vlis singen, is het vanzelfsprekend dat ik zeker niet veel juiste her inneringen aan Middelburg heb overgehouden. Een enkele keer gingen we met de bus vanaf het Betje Wolffplein in Vlissingen naar de markt in Middelburg. Daar was je dan binnen een vloek en een zucht. Meestal gin gen we echter lopen. Mijn moe der zei dan bijvoorbeeld: „Je gaat niet op je Paul Krüger-sok- ken naar Middelburg, verstaan?" Ik moest dan sportkousen aan trekken. Je ging niet naar Mid delburg met blote voeten in je schoenen. We liepen over de dijk langs het kanaal. Er bloei den altijd meidoornstruiken. Je kwam langs het zwemschip met krijsende kinderen die aan touwen in het water hingen. Je kwam ook langs het zwembad Luctor en langs het zwembad van Middelburg, waar de kinde ren netjes achter elkaar school slag zwommen. Langs de kaden van Middelburg stond een rij noodwinkels, waar mijn moe der nooit kon vinden wat ze ei genlijk hebben wilde: een be paalde kleur stopgaren of een kartonnetje met drukknoopjes. Niet alles was netjes in Middel burg: ze hadden gewoon boom stammen in het water gegooid. Ik herinner me ook nog een ij zergieterij die een bijzondere geelkleurige rook over Middel burg verspreidde. Mijn moeder vond dat ik me moest gedragen, want in Middelburg woonden ambtenaren die altijd op ande ren letten. Dat was zo'n beetje hun hoofdtaak. Ze hadden een bepaalde rang en de ene ambte naar had dan een grotere pot plant op zijn kamer dan de an dere. De grootte hing van de rang af, evenals het soort bu reaulamp. Als je een heel hoge ambtenaar was kreeg je een kleedje voor je bureau. Zoiets had je in Vlissingen niet Dat Middelburg ver van Vlissingen lag, merkte je wel als je weer te rug moest lopen over het sintel pad op de dijk. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Deze week ligt de Kamer stil: herfstreces. Hebben ze na het kerst-, krokus-; mei- en zomerre ces alweer vrij? En als ze in Den Haag zijn, dan vergaderen ze al leen op dinsdag, woensdag en don derdag. Krijgen ze daar dan 7311.56 bruto per maand voor? Het is veelgehoorde borrelpraat over 'Haagse zakkenvullers'. Niet dat je medelijden met Kamerle den hoeft te hebben, maar de meeste werken keihard. Behalve vergaderen, dompelen ze zich on der in stukken om goed op de hoogte te zijn. Dagelijks komt een stroom tekst van ministeries, be langenorganisaties en burgers. En wil je weten hoe jouw achter het bureau bedachte en gecontroleer de regeltjes in de praktijk werken, dan moet je het land in. Werkbe zoeken, stages en partijbijeenkom sten slokken de rest van de week en het weekend op. De Zeeuwse Kamerleden André Bosman en Albert de Vries reizen vanuit Middelburg heen-en-weer. Een dikke vier uur met de trein per dag. Werkdagen van 12 uur en meer zijn doodnormaal. Zowel voor Bosman als de Vries is het re ces een periode waarin ze tijd voor hun gezin en kleinkinderen kunnen maken. Al gaat het werk gewoon door. Want reces is geen vakantie, maar een periode waarin ze geen verplichtingen in de Ka mer hebben. Natuurlijk gaan ze in recessen ook op vakantie. Maar de ze week niet. Bosman neemt de tijd om zelf de kinderen naar school te brengen. Ook kan hij zich ongestoord verdiepen in stuk ken, zonder 'de gejaagdheid van Den Haag te voelen'. Toch heeft hij deze week ook vergaderingen van de VVD en neemt hij een kijk je in Saeftinghe. Ook De Vries werkt in het herfstreces door. Van daag is hij op werkbezoek in Utrecht, woensdag volgt een bij eenkomst in Den Haag en vrijdag zit hij in Alphen aan de Rijn. Thuis werkt hij verder aan een ini tiatiefnota over de toenemende verschillen tussen (krimp)regio's. De dinsdag en donderdag brengt hij door met zijn kleinkinderen. Hoewel Kamerleden niet lanter fanten, is een week of 15 reces per jaar nauwelijks te verdedigen. Het enige argument zou de vakantie spreiding kunnen zijn. Kamerle den komen immers uit alle hoe ken van het land. Het voormalige LPF-Kamerlid Joost Eerdmans stel de in 2003 voor de recesperiode flink in te korten. Maar hij kreeg nauwelijks steun. Bijna dagelijks verandert de agen da van de Kamer. Hoewel het par lement volgende week minister Jeanine Hennis-Plasschaert aan de tand wilde voelen over de toe komstplannen met Defensie vast goed (kazernes), is het nog zeer de vraag of die vergadering doorgaat. MIDDELBURG - De dierenpolitie in Zeeland bestaat straks uit drie agenten op Walcheren, drie in Zeeuws-Vlaanderen en drie in het Oosterscheldebekken. Zij moe ten gemiddeld 50 tot 70 procent van hun tijd met dierenwelzijn bezig zijn. Dat zegt woordvoerder Esther Boot van de Politie Zee land-West Brabant. Momenteel bestaat de dierenpolitie in Zee land uit vijf personen. In 2011, tijdens het kabinet Rutte I, is door de Partij voor de Vrij heid (PW) de Dierenpolitie in het leven geroepen. Dat waren agenten die voor 100 procent wa ren vrijgesteld om dierenmishan deling aan te pakken. Na het val len van dat kabinet in 2012, moest er een andere invulling komen voor de functie van 'animal cop'. „Het werd toen een taakaccent", legt Boot uit. „Dierenagenten moesten ook worden ingezet om noodhulp te verlenen." In de nieuwe opzet moeten de die renagenten zich voor het grootste deel bezighouden met dierenwel zijn. Het ligt wel aan de soort mel ding. De ernst van de zaak moet worden meegewogen. „Als het gaat om een loslopende hond en een bekneld persoon, dan kies je niet voor de hond. Gaat het om hangjeugd en ernstige dierenmis handeling, dan kies je voor de die renmishandeling", zegt Boot. In Nederland worden momenteel 180 agenten opgeleid tot dieren- agent. Het zijn agenten die een achtdaagse bijscholing zullen vol gen hoe ze moeten optreden bij dierenleed. „Meestal kiezen agen ten voor dit taakaccent als zij al veel kennis van dieren hebben en als ze belangstelling voor dieren hebben." Er is vaak wat lacherig gedaan over de functie van dierenagent, maar Boot vindt dat ook deze vorm van politiewerk serieus moet worden genomen. Boot: „Het is in het wetboek vastgelegd. Dierenmishandeling is strafrech telijk te vervolgen, en daarmee een taak van de politie." Door de komst van de dierenpoli tie is er in elk geval meer aan dacht gekomen voor dierenwel zijn, meent Boot. „Mensen die die- ren kwellen of mishandelen, daar is vaak ook wel meer mee aan de hand. Soms heb je een bijvangst, je kan wel eens op wat nieuws stuiten bij een melding van die renmishandeling, bijvoorbeeld huiselijk geweld." Elke Kool,-woordvoerder van het Openbaar Ministerie Zee land-West-Brabant vult aan dat er een toename van het aantal rechtszaken van dierenmishande ling is met de komst van dieren politie. In 2012 werden 75 zaken behandeld en in 2013 tot medio oktober zijn al 80 mensen voorge leid die dieren mishandelden. Vorig jaar eiste de officier van jus titie 2 jaar cel tegen de Axelaar, waarvan 8 maanden voorwaarde lijk. Nu vond de aanklager dat niet voldoende op de persoon van de verdachte toegespitst, maar vooral op het feit waarvan hij wordt verdacht, poging tot dood slag. Dat vond destijds ook de rechtbank in Middelburg. Die leg de uiteindelijk maar negen maan den cel op, waarvan zes voorwaar delijk, en een werkstraf van 240 uur. De advocaat-generaal van het OM vroeg het gerechtshof in Den Bosch dezelfde straf weer op te leggen. Wat precies is gebeurd op 19 fe bruari blijft lastig te achterhalen, omdat verklaringen uiteenlopen. Feit is dat de verdachte met het slachtoffer en een vriend het huis verliet en dat het slachtoffer snij- wonden opliep in de hals, na een ruzie. Mogelijk ging die ruzie over de vriendin van de verdachte, die zou zijn mishandeld door het slachtoffer, maar de verdachte ont kent dat. Hij zegt dat het slachtof fer ineens met een mes zwaaide, dat hij in een reflex de hand van* het slachtoffer wegsloeg en dat in een val de snij wonden zijn ont staan. Het Nederlands Forensisch Instituut, dat de wonden onder zocht, geeft aan dat dat ook moge lijk is. Advocaat Bart Vader van de ver dachte gaf tot slot aan dat de rechtbank nogal wat aannames heeft gedaan die aantoonbaar on juist zijn. De uitspraak is op 1 november. Wim Hofman Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Meer agenten opgeleid in strijd tegen dierenleed Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink door Merlijn van Dierendonck en Edith Ramakers I Op 8 januari 2012 werd het startsein gegeven van de campagne 144-Red een-dier en werd de meldlijn opengesteld, foto ANP/ Erik van 't Woud DEN BOSCH - Het Openbaar Ministe rie heeft vrijdag in de zaak tegen een 19-jarige man uit Axel een fors lagere straf geëist dan tijdens een eerdere zitting in Middelburg. De Axelaar zou op 19 februari vorig jaar bij een ruzie met een mes in de keel hebben gesneden van een 24-jarige vriend van hem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54