Drijfnat ZEEUWS-VLAANDEREN almanak Bier en bratwurst op zijn Beiers in de Boomwai Bi) voldoende aantal aanmeldingen kan schakelklas Vlaams hoger onderwijs zich volgend jaar redden. Geen spullen kopen, maar in de buurt lenen via Peerby TERNEUZEN - Wanneer zich vol gend jaar genoeg leerlingen aan melden, kan de Havo-piste, de Zeeuws-Vlaamse schakelklas tus sen havo en Vlaams hoger onder wijs, structureel verder. Zonder subsidie. De zogenoemde Havo-piste van Scalda in Terneuzen is dit jaar met veertien leerlingen van start gegaan. Dat gebeurde mede met behulp van subsidie van organisa tie Uw Nieuwe Toekomst, die als oogmerk heeft bewoners en be drijven naar Zeeuws-Vlaanderen te halen en/of ze te behouden voor de streek. De havo-piste is in het leven ge roepen om studenten in Zeeuws-Vlaanderen de overstap te kunnen laten maken naar Vlaams hoger onderwijs. Zonder deze schakelklas is het niet moge lijk om met een Nederlands havo- of atheneumdiploma hoger of uni versitair onderwijs te volgen in bijvoorbeeld Gent. Hiervoor moet minimaal zes jaar voortgezet on derwijs gevolgd zijn en zo lang zijn de opleidingen in Nederland niet. De Havo-piste biedt leerlingen de gelegenheid een schakeljaar te vol gen waarna ze wél naar Vlaamse hogescholen of de universiteit kunnen. Onderwijs daar is goed koper en een jaar korter dan in Ne derland. De Havo-piste is dit jaar met 14 leerlingen als pilot van start ge gaan. De leerlingen volgen lessen in Terneuzen en gaan ook gere geld naar Vlaamse hogescholen. Ook worden ze voorbereid op de Vlaamse onderwijsstructuur, die toch wezenlijk anders is dan in Nederland. De Havo-piste is in eerste instan tie als pilot van start gegaan en kost dit jaar zo'n 55.000 euro. De schakelklas is mede mogelijk ge maakt door een financiële injectie van duizenden euro's van Uw Nieuwe Toekomst. Scalda wil de Havo-piste graag structureel aan bieden. „Als zich voor volgend jaar zo'n 25 leerlingen voor de Ha vo-piste aandienen, dan kunnen we het rooien zonder subsidie", zegt Gertjan van der Brugge, lid van het College van Bestuur van Scalda. De samenwerking tussen het on derwijs in Terneuzen en de Asso ciatie Universiteit Gent is al een feit. Desondanks is het een grote wens van de gemeente Terneu zen1 dat Gent ooit een dependan ce van de universiteit opent in Terneuzen. Met opleidingen die aansluiten op de vraag van Zeeuws-Vlaamse werkgevers. Lange storing brug Door een hydraulisch defect aan de draaibrug van Sluiskil is de brug van zaterdagavond tot zondagochtend buiten gebruik geweest Het verkeer moest daardoor omrijden via de brug bij Sas van Gent of het sluizen- complex in Terneuzen. Het eu vel was zondagochtend verhol pen. Presentatie Odyssee In het dorpshuis in Aardenburg worden vrijdagavond de resulta ten gepresenteerd van nieuw uit gevoerd archeologisch onderzoek naar Romeins Aardenburg, het zo genoemde Odyssee project. De presentatie begint om 19.30 uur. Ook komen de verhuizing en een bezichtiging van het museum aan bod. De toegang is gratis. Cafébaas mishandeld De politie heeft zondagoch tend een 22-jarige Clingenaar aangehouden nadat hij een ca fébaas in de Lange Nieuwstraat in Hulst mishandelde en daar door ernstig verwondde. De verdachte ging zelf bier tappen en gooide, nadat hij hierop werd aangesproken, een plan tenbak naar de cafébaas. Na familiebezoek in het noorden van het land reed een echtpaar uit Vlissingen de afgelopen week terug naar huis. Onderweg keek de vrouw haar ogen uit naar de grote plassen water op het land en de bijna overlo pende sloten als gevolg van de hevi ge regenval. De man vertelde benieuwd te zijn naar hoe zijn tuin er bij lag, waar schijnlijk was die veranderd in één groot zwembad. Bijna bij huis aangekomen stelde de vrouw voor even een omweg te ma ken om te kijken naar de ponton brug over het Kanaal in Oost-Sou burg. Na al dat water dat de afgelo pen dagen uit de lucht was komen vallen, zou die drijvende brug vast en zek^r ook onder water staan... Meer agenten opgeleid in strijd tegen dierenleed Bij binnenkomst kreeg iedereen een lege pul en serveersters in kor te dirndls liepen af en aan met volle halve liters. De sfeer zat er al vroeg goed in. Anton aus Tirol zong zijn krakers, Ingrid Schwarz jodelde lekker mee en de Lamso ren speelden Egerlander volksmu ziek. Het Oktoberfest trok feest gangers uit de hele omgeving. Taxibusjes reden af en aan. Om 01.00 uur was het feest gedaan. Vroeg? Nee. Iedereen had zijn zak ken toen meer dan vol. m Serveersters gestoken in dirndls, het oog wil immers ook wat, lopen af en aan met halve liters. En dat weegt! foto Mark Neelemans CONSUMENT ZEELAND Havo-piste kan structureel verder door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG HULST Call IIC1I IC1I\ Tip? redactie@pzc.nl SLUISKIL MAANDAG 21 oktober 2013 door Sheila van Doorsselaer CRAAUW - De tent op sportpark De Boomwai in Graauw was dit week einde weer ingericht als echte Duit se biergarten. Aan lange tafels zochten een kleine achthonderd liefhebbers, velen gestoken in Le- derhosen, de gezelligheid op. Mee- jodelen is verplicht op het Oktober- fest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53